banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Relaxační malba pro dospělé

  pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

 • Václav Neckář se skupinou Bacily

  pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Proč med z okolí Blanice chutná po bonbonech

František Bednář ukazuje svůj med nazelenalé barvy. , Autor: René Flášar

František Bednář ukazuje svůj med nazelenalé barvy.     Autor: René Flášar

BLANICE – Vztek a bezmoc pociťují již druhým rokem včelaři, kteří mají své úly v blízkosti vesnice Blanice u Mladé Vožice. Med, který vytočí od svých včelstev, má totiž netradiční zelenou barvu a chuť po bonbonech. Na vině je bývalá pálenice v Blanici, na jejímž dvoře kvasí zbytky vzniklé při výrobě bonbonů. Z nich chtěl majitel palírny vypálit likér, ale kvůli uvalenému konkursu k využití „sladkého odpadu" už nedošlo. Ten si posléze vyhlédly včely z okolí, kterým zachutnal.

 

„Už druhým rokem přicházím o tisíce korun za prodej medu, protože to, co nyní vytočím je naprosto neprodejné. Obdarovat tím mohu maximálně příbuzné, protože med chutná jako ovocné bonbony. A nikdo neví, co s tím problémem dělat," říká jeden z postižených včelařů František Bednář z Dolních Hrachovic.

Omámené včely

František Bednář má tu smůlu, že jeho včely létají sbírat pyl právě do okolí Blanice. „Vůně z rozkládajících se zbytků bonbonů je omámila natolik, že z luk zamířili do lihovaru a už nelétají prakticky nikam jinam," říká František Bednář a upozorňuje, že řada včel při „výpravách" do lihovaru zahyne.

O pravdivosti jeho slov se Táborsko přesvědčilo přímo v areálu bývalého lihovaru. Za volně otevřenou bránou leží desítky pytlů se surovinou vzniklou při výrobě bonbonů. Většina z pytlů je již dávno rozpadlá a všude okolo nich se šíří sladký zápach a létají stovky včel. Další stovky včel leží mrtvé v roztoku, který vzniká z kvasící sladké suroviny. Pohled, který zabolí nejen každého včelaře.

Vtom přijíždí do lihovaru i jeho bývalý majitel Jaroslav Rosol. Objekt má dnes za účelem skladování zemědělských plodin pronajatý od insolvenčního správce jeho syn. O situaci kolem tlejících pytlů se sladkou hmotou se Jaroslav Rosol odmítá bavit. „No jo včelaři, jedni mi sami nosí med, druzí si na mě stěžují. Ale to je jejich věc. Já teď nemám čas, za chvíli mi sem přivezou obilí, takže odejděte a na shledanou," reaguje na dotaz Jaroslav Rosol a více už neřekne.

Přestěhujte úly, radí insolvenční správce

O něco sdílnější je konkursní správce lihovaru Vít Jungbauer. „Ano o tomto problému vím, ale nemám možnost ho řešit. Nemůžu nechat zbytky ze dvora lihovaru odklidit, protože ze zákona nesmím mít při konkursní správě žádné zbytečné náklady. Včelařům mohu pouze poradit, aby své úly převezli na jiné místo. Dolet včel je přibližně dva kilometry, pokud je dostanou za tuto hranici, měl by být problém vyřešen," říká Vít Jungbauer. Včelaře pak přeci jen trochu uklidňuje prohlášením, že lihovar by měl najít v brzké době nového majitele. „Pokud se nám podaří sestavit věřitelský výbor, který se před časem rozpadl, věřím, že nejpozději na jaře roku 2018 půjde lihovar do dražby," dodává insolvenční správce.

Samotní včelaři jeho slovům ale příliš nevěří. „Areál se má prodávat za cenu kolem deseti milionů, další miliony budou potřeba na jeho vyklizení a rekonstrukci. Nevěřím, že se podaří kupce najít tak rychle, jak tvrdí pan Jungbauer," myslí si další z postižených včelařů, který si ale nepřál zveřejnit své jméno. V případě, že se bude situace opakovat i v příštím roce, hodlá na bývalého majitele i insolvenčního správce podat trestní oznámení. „Nevím, zda uspěji, ale alespoň se pokusím nějak bránit," dodává.

Dluh přes sto milionů korun

Firmu Liho Blanice založil Jaroslav Rosol v roce 1991. Do vleklých potíží se firma dostala v roce 2010, kdy bylo rozhodnuto o insolvenci. Výroba běžela ale až do začátku roku 2016, kdy Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl o úpadku dlužníka. Konkurs na majetek dlužníka byl vyhlášen v říjnu 2016. Celkový dluh společnosti Liho Blanice se vyšplhal na 126 milionů 985 tisíc korun.

 

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • tonda 

  Reagovat

   

  dobrý den,neporušenou paletu toho cukru bych koupil, koho bych měl kontaktovat? myslím to vážně.poraďte.

  Vloženo 24.9.2017 22:48:38

 • cernyvac 

  Reagovat

   

  A co na to odbor životního prostředí MÚ Mladá Vožice? To nemůže nařídit likvidaci odpadu. tak aby správci konkursní podstaty vznikly nutné náklady?

  Vloženo 21.9.2017 19:45:23

 • Pravnik 

  Reagovat

   

  Z právního hlediska tento med částečně náleží majiteli cukru. Nechť si majitel úly přestěhuje.

  Vloženo 21.9.2017 10:43:29

  • Pepa 

   Reagovat

    

   Tak z právního hlediska, jo? Vy jste mi ale koumák

   Vloženo 21.9.2017 19:39:35

 • Iveta 

  Reagovat

   

  ...takže pokud by případné "zbytky" kontaminovaly vodu, správce by s tím také nemohl nic dělat? Jasně, tohle asi není pro ně takový ekologický problém, ale copak je to ještě k něčemu použitelné? Tak ať to zlikviduje!

  Vloženo 20.9.2017 22:17:18

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace