Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Hvězda Betlémská!?

  pondělí 9.12 19:00 - Muzeum Jindřichohradecka, budova ve Štítného ulici, Jindřichův Hradec

  Přednáška Ing. Jany Tiché z Hvězdárny a planetária v Č. Budějovicích s pobočkou na Kleti.

 • Pletky s Vlastou

  pondělí 9.12 9:00 - Písek, Senior Point

  Tvořivé setkání.

Zobrazit všechny události
 

Relikviář s ostatky křesťanského mučedníka sv. Auraciána bude v sobotu vystaven v budějovické katedrále

Relikviář s ostatky sv. Auraciána. , Autor: Archiv českobudějovického biskupství

Relikviář s ostatky sv. Auraciána.     Autor: Archiv českobudějovického biskupství

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V sobotu 3. srpna si věřící v českobudějovické diecézi tradičně připomenou sv. Auraciána, patrona a ochránce města. Relikviář s ostatky křesťanského mučedníka, žijícího na přelomu 2. až 3. století, bude vystaven v katedrále sv. Mikuláše. V rámci mše svaté předá světící biskup Pavel Posád diecézní ocenění - Medaile sv. Auraciána.


„V závěru slavnostní bohoslužby s prosbou za město už tradičně předáme zvláštní ocenění několika diecézanům. Každý z nich se svým způsobem zasloužil o šíření křesťanské víry a kultury ve svém okolí. Jistě není možné ocenit všechny kandidáty, vždy tak alespoň některé, kteří jsou pro ostatní velkým povzbuzením", říká k události biskup Pavel Posád.

Ocenění 1. stupně - zlatou medaili sv. Auraciána převezme Aleš Krejčů (*1944), bývalý ředitel Památkového ústavu v Českých Budějovicích a v letech 2004-2005 generální ředitel Národního památkového ústavu v Praze.
Ocenění 2. stupně - stříbrnou medaili převezmou dlouholetá varhanice Jindřiška Kohoutová (*1929), Josef Batík (*1939), obětavý dlouholetý kostelník v Kájově, Pavel Boudal (*1942), kostelník budějovické katedrály a filiálních kostelů.

Medaile ve dvou stupních uděluje od roku 2016 diecézní biskup osobnostem z řad duchovních i laiků. Stříbrná je udělována těm, kteří se zaslouží nebo svou prací účinně přispějí k rozvoji diecéze a jejího života; zlatá pak těm, kteří se v tomto ohledu zaslouží zcela mimořádným a nevšedním způsobem. V minulých letech ocenění získalo osm osobností, mezi nimi zakladatelka Diecézní charity Helena Faberová, ředitel katedrálního kůru Karel Fráňa, bývalý předseda Nejvyššího soudu Antonín Mokrý a bývalý kancléř Vyšehradské kapituly Jan Kotous.

Relikviář s ostatky sv. Auraciána je trvale uložen v pravé boční katedrální lodi vedle křtitelnice. Dne 3. srpna se každoročně v českobudějovickém chrámu světí svátek, kdy je ke cti světce sloužena mše svatá.

Program - sobota 3. srpna:
Od 9.00 - vystavený relikviář bude veřejnosti přístupný k úctě vedle oltářního stolu v hlavní lodi katedrály
V 17.00 – mše svatá a udělení Medaile sv. Auraciána

Kdo byl Svatý Auracián 
Podle tradice římský voják žijící ve 2. až 3. století, sťatý pro svoji křesťanskou víru. Patron města Českých Budějovic a spolupatron Čech původně pohřbený v Kalixtových katakombách v Římě. Roku 1634 daroval papež Urban VIII. jeho ostatky provinciálu řádu kapucínů v Čechách a na Moravě Ludvíku z Rosenheimu. V roce 1644 se dostaly do Českých Budějovic.
Dne 3. srpna 1670 byl relikviář s ostatky sv. Auraciána přenesen z kapucínského kostela sv. Anny do hlavního městského kostela sv. Mikuláše, což připomíná pamětní destička na levé straně vítězného oblouku. Relikviář je uložen ve výklenku na levé jižní straně křestní kaple, kde je i světcův obraz od F. B. Doubka z roku 1912. Světec je zobrazován ve vojenském šatě s mučednickou palmovou ratolestí a s mečem.

 

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace