Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vimperské kvízování vol. 2

  pátek 15.11 19:00 - Kavárna Ve Skále, Vimperk

  Zábavný kvíz pro dvou až čtyřčlenné týmy, který prověřuje vědomosti, důvtip i schopnost spolupráce.

 • Renne Dang Live

  pátek 15.11 21:00 - Calypso, Vimperk

  Koncert Tour 2019 i ve Vimperku. Kytky z Pumpy, Čas na změnu.

Zobrazit všechny události
 

Rybník u Červené Lhoty se opět napouští, bagry vytěžily přes půl druhého metru sedimentů

 Autor: Jana Urbanová

    Autor: Jana Urbanová

ČERVENÁ LHOTA - Oblíbený turistický cíl na severu Jindřichohradecka, zámek Červená Lhota, už brzy získá zpět svojí tradiční tvář. Vypuštěný zámecký rybník se totiž od poloviny minulého týdne opět plní vodou. Památkáři museli přistoupit k jeho vypuštění hned na konci loňské sezony kvůli odbahnění. Naposledy tam bagry odstraňovaly sediment v roce 1986, tehdy se ale nedostaly až na jílové dno a rybník postupně zarůstal.

 

Na nezbytně nutné odbahnění se památkáři připravovali osm let. Zámecký rybník totiž postupně mizel a nahrazoval ho mokřad. Hrozilo, že v průběhu příštích let zámek zaroste rákosím. "Při minulém odbahnění část sedimentu odtěžena nebyla. Bagry během současné sanace rybníka odtěžily z jeho dna celkem 40 tisíc kubíků bahna, což je na výšku až metr sedmdesát," upřesnil kastelán zámku Tomáš Horyna. Součástí investiční akce za přibližně 20 milionů korun bylo také vybudování nového můstku, oprava břehů nebo výpustního zařízení.

Voda do zámeckého rybníka opět přitéká od minulého čtvrtka, ale napouštění jde velmi pomalu. Loďky s turisty by se mohly vrátit na hladinu ve druhé polovině července. "Pokud nám ale zaprší a rybník se natáhne, tak klidně i dřív. Původně jsme chtěli, aby to bylo připravené už na sezónu, ale sucho nám v tom zabránilo," dodává kastelán Horyna. Voda v současné době vzhledem k malému přítoku stoupá pomalu a hladina se zvyšuje jen o několik centimetrů za den.

Odbahnění proběhlo podle harmonogramu. Během prací se ale objevily ještě další nedostatky. "Na podzim musíme trochu vody upustit, protože budou probíhat nějaké další práce a navíc při odbahnění se ukázalo, že jsou problémy v hrázi, jsou tam nějaké kaverny," doplnil kastelán. Jak se bude tato situace dál řešit rozhodnou památkáři na podzim.

Turisty na Červené Lhotě letos čekají i novinky. V jídelně památkáři odkryli vzácnou malbu s alegorickou postavou a v létě při Hradozámecké noci si pak lidé budou moci poprvé prohlédnout podkrovní pokoj prince Luise. Místnost byla dlouho zavřená a Národní muzeum v ní mělo depozitář knih. Vystaveny tam budou předměty z princových cest do Keni. Do zámku Červená Lhota jen za loňský rok zavítalo asi 80 tisíc návštěvníků.

 

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A Zlatovlásku v zámeckém rybníku našli nebo nenašli ?

  Vloženo 21.6.2019 19:02:29

 • Vlada 

  Reagovat

   

  Super,na zamek se tesim. :)

  Vloženo 21.6.2019 10:35:41

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace