banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

    sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

    Festival.

  • Pivní slavnosti Myslkovice

    sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Rychlejší MHD a víc cyklostezek. Město chce zrychlit dopravu

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Na podzim loňského roku proběhl čtrnáctidenní průzkum v krajském městě, který se zaměřil na to, jak se lidé dopravují ve městě. Průzkum iniciovalo město dohromady s výzkumnou společností STEM/MARK. Ukázalo se, že lidé nejvíce využívají auta, nezanedbatelné množství lidí však jezdí i na kole a využívá městskou hromadnou dopravu, což by vedení města chtělo podpořit.

 

Průzkumu mobility obyvatel se zúčastnilo v průběhu října a listopadu více než sedm tisíc lidí. „Výsledky výzkumu budou sloužit především pro dopravní plánování, investice do jednotlivých typů dopravní infrastruktury a mohou se tak stát důležitým ukazatelem pro další směřování města v oblasti dopravy,“ říká náměstek primátora František Konečný a dodal, že zpracování průzkumu mobility je nyní důležité pro čerpání fondů Evropské unie.

Bez většího překvapení používá denně auto zhruba polovina budějovických obyvatel. Průzkum ale také ukázal, že pětina obyvatel jezdí pravidelně na kole. Například ve srovnání s Plzní, kde průzkum rovněž probíhal, jsou na tom Budějovice lépe, v Plzni nasednou na kolo jen 2 % lidí a 65 % obyvatel nepoužívá kolo nikdy (v Budějovicích je to 42 %).

Náměstek František Konečný si myslí, že cyklistům krajské město vychází vstříc. V letošním roce se například bude připravovat nová cyklostezka v Průmyslové ulici, která by spojila město se Suchým Vrbným. Stezka by vedla přes Nádražní, Průmyslovou, křížila by Novohradskou a ústila by do Alešovy ulice, kde by už místo cyklostezky byly zakresleny jen piktogramy. Cyklostezka by měla být spolufinancována Evropskou unií a předpokládá se, že její vybudování bude stát sedm milionů korun. Dalším letošním projektem by měla být přestavba Štítného ulice, kde vznikne cyklopruh.

Nezanedbatelné množství lidí také jezdí pravidelně městskou hromadnou dopravou, podle průzkumu STEM/MARK téměř tři pětiny obyvatel používá autobusy a trolejbusy. Mnohdy však lidé kvůli větší rychlosti a flexibilitě používají osobní auta, což by město chtělo změnit. „Nejvíce zrychlí dopravu preferenční pruhy MHD, které už máme na několika místech. Také v rámci projektu Evropské unie připravujeme inteligentní systém řízení dopravy, který je založen na tom, že křižovatky jsou uvolňovány podle toho, kde je větší kolona,“ vysvětlil náměstek František Konečný.

Takzvaný inteligentní systém řízení dopravy je však hudbou budoucnosti. František Konečný předpokládá, že by se plně mohl realizovat v letech 2020 až 2022. „Je šance, že se vybuduje. Máme předběžně alokováno 250 milionů na ministerstvu dopravy na tento systém,“ zmínil.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace