Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

  Beseda.

 • Bachata pro začátečníky

  středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

S voličským průkazem nemůžete volit kdekoliv

JIŽNÍ ČECHY - Už za dva týdny proběhnou volby do Senátu a do krajských zastupitelstev. Pokud v době voleb nebudete v místě svého trvalého bydliště, ale přesto volit chcete, máte ještě stále čas požádat o vydání voličského průkazu. Ale jsou tu určitá omezení. Vydání voličského průkazu pro senátní a krajské volby neznamená, že můžete volit kdekoliv v České republice.

Pro volby do Senátu platí voličský průkaz pouze v rámci volebního obvodu, kde jsou volby do jedné třetiny Senátu vyhlášeny a v jehož územním obvodu je volič přihlášen k trvalému pobytu. Pro volby do krajských zastupitelstev zase platí pravidlo, že s voličským průkazem můžete volit pouze v tom kraji, kde máte trvalé bydliště.

O voličský průkaz můžete požádat na úřadě obce, kde máte trvalé bydliště buď písemně, nebo elektronicky, nebo i osobně. V případě písemné žádosti si musíte obstarat úředně ověřený podpis a žádost musíte podat do 30. září. V případě elektronické žádosti musíte mít uznávaný elektronický podpis, nebo můžete žádost poslat přes datovou schránku. Tady také platí datum 30. září.

Požádat můžete také osobně, v tomto případě můžete žádat až do 5. října do 16 hodin než se uzavřou stálé seznamy voličů. Po provedení volby se voličský průkaz nechává u úředníků ve volební místnosti.

V Českých Budějovicích zatím zaevidovali 146 žádostí o vydání voličského průkazu a předpokládají, že další žádosti ještě dorazí.

V Jindřichově Hradci mají zatím jenom tři žádosti o voličský průkaz. „Senátní ani krajské volby nejsou pro lidi nijak atraktivní,“ říká k tomu šéf odboru živnostenského a správních činností Jaroslav Krafka. „Například u parlamentních voleb je zájem určitě větší a lidi řeší vystavení průkazů s větším předstihem. Nějaké žádosti ještě asi přijdou, ale rapidní nárůst neočekáváme,“ dodává Krafka.

Podobně jsou na tom i ve Strakonicích: „U nás máme zatím jenom čtyři žádosti o voličský průkaz. Ale víme, že hodně lidí to řeší opravdu až na poslední chvíli,“ vysvětlují pracovnice tamního městského úřadu.

Nejpozději dnes by měl také už každý vědět, kam půjde k senátním a krajským volbám. Místa by měla být zveřejněna na obecní vývěsce. Většina obcí tuto povinnost řeší také zveřejněním na svých internetových stránkách. Umístění volebních místností se ale v naprosté většině případů nemění, informace o nich jsou tedy podstatné především pro lidi, kteří jdou k volbám poprvé, nebo pro ty, kteří se přestěhovali.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Kája 

  Reagovat

   

  Hlavně nevolit nikoho z Jihočechů 2012!! Nejhorší, horší už snad nikdo není.

  Vloženo 24.9.2016 09:52:30

 • tunak 

  Reagovat

   

  Volby v Česku? Pro pravičáka zbytečná ztráta času. Republika je plná komunistických a levicových příživníků, kteří od roku 1989 nikoho jiného než své vládnoucí komunistické a levicové chlebodárce nevolí. Ono také z těch kteří se do politiky vecpali nikoho jiného než komunistu a levičáka volit nelze.

  Vloženo 23.9.2016 13:05:21

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace