banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • O prrincezně, Liciášovi a makových buchtách

  neděle 22.9 15:00 - Milevsko - amfiteátr

  Pohádka

 • Lollipopz - Tábor

  neděle 22.9 16:00 - Tábor, hotel Palcát

  Zábavná hudební show, jehož součástí jsou mimo jiné oblíbené soutěže a spousta písniček ze všech doposud vydaných alb.

Zobrazit všechny události
 

Sbohem, starý Soukeníku. V Sezimově Ústí se strhla vášnivá debata o přestavbě fotbalového hřiště

Současné hřiště v lese toho zažilo mnoho. Hlavní Sezimovoústečtí k němu mají vztah. , Autor: L. Kolářová

Současné hřiště v lese toho zažilo mnoho. Hlavní Sezimovoústečtí k němu mají vztah.     Autor: L. Kolářová

SEZIMOVO ÚSTÍ – V Sezimově Ústí se mnozí nesmířili s myšlenkou budování společného fotbalového klubu pro táborskou aglomeraci na táborské Kvapilce a pořád smutní po Ševcích, kteří hrávali na Soukeníku. Zřetelně to vyplynulo na povrch v rušné debatě, která se včera navečer odehrála na zasedání sezimovoústeckých zastupitelů. Dostavil se tam ředitel fotbalového klubu FC MAS Táborsko Josef Holub, aby požádal o podporu projektu, na který klub může získat 70 procentní dotaci z ministerstva školství. Za 22 milionů korun chce klub na Soukeníku postavit namísto současného travnatého hřiště dvě. Na plochu se ale vejdou jedině tak, že se zbourá již notně zdevastovaná východní divácká zóna a dvě hřiště se vybudují napříč. To ale bylo na některé sezimovoústecké patrioty jak mávání červeným hadrem na býka.

 

Ředitel fotbalového klubu Holub řekl, že FC MAS Táborsko by dvě nová hřiště na Soukeníku využíval pro tréninkové středisko mládeže, které má od fotbalové asociace přiděleno do června 2020 a získal na něj licenci mezi deseti z 24 uchazečů. Klub zjevně doufá, že po vybudování kvalitních podmínek pro mládež by pak na Táborsku mohlo středisko mládeže pokračovat, přestože první tým nyní padá do třetí ligy. Myšlenka, aby zdejší fotbal perspektivně mohl víc sázet na vlastní odchovance a talenty na Táborsku dál vyrůstaly, jistě oslovuje mnohé. „My nechceme jít cestou Písku, který zrušil B tým, U18 a U16," řekl zastupitelům Josef Holub.

K tomu, aby klub do 10. června potvrdil na ministerstvu školství podání žádosti, ale musí vidět i na 30 procentní dofinancování k dotaci. Sezimovoústečtí zastupitelé jednali o dvou milionech na podporu tohoto projektu. Starosta Martin Doležal zmínil, že klub by ve skutečnosti obdržel příspěvek 300 tisíc a zbytkem by si vybral dopředu sportovní dotace města, které jinak mezi ostatními sportovními kluby dostává. „Tak to nebude vůči ostatním diskriminační," řekl starosta. V reálu by na tento projekt letos ze Sezimova Ústí připutovalo 1,5 milionu a příští rok půlmilion. Josef Holub řekl, že Táborsko doufá získat ještě další peníze od kraje a shání i jinde.

Část sezimovoústeckých zastupitelů ale nemohla vydýchat to, že by se Soukeník od základu změnil. Tribuna zůstane, kde je, a tak například Martin Klíma poukazoval na to, že ačkoliv je mu sport vzdálený, připadá mu divné, aby se potenciální diváci ze současné tribuny koukali brankáři na záda. Klíma patřil ke dvěma zastupitelům, kteří nakonec pro projekt ruku nezvedli. Řekl, že mezi občany města necítí volání po něčem takovém.

Jiří Vavruška naopak patřil k příznivcům projektu a zmínil, že by se dala postavit mobilní tribuna v místě, kde dnes jsou šatny a zázemí. Vyšlo najevo, že majetkově to ale tak jednoduché není, protože objekt sice stojí na pozemku města, ale budova patří stále jedné ze společností bývalého většinového vlastníka fotbalového klubu Jiřího Smrže.

Králík: Stejná fantasmagorie jako stěhování Kozího hrádku

Nejemotivnější projev proti zrušení současné polohy hřiště měl zastupitel Josef Králík. Sdělil, že projekt mu připadá stejně fantasmagorický, jako když v 50. letech chyběla sezimovoústecké škole tělocvična a jeden z tehdejších komunistických pohlavárů pojal myšlenku, že by se tělocvična udělala z kostela a v jeho věži by byl ideální prostor pro umístění kruhů. Nebo když tentýž komunistický vizionář chtěl později zbourat Kozí hrádek a přesunout ho k Hiltonu, aby to lid měl blíž. Pikantní bylo, že tyto argumenty vytáhl současný zastupitel za KSČM... Jedná se však v Sezimově Ústí o respektovaného člověka, který je do zastupitelstva opakovaně volen. „Zrušením současného hřiště znehodnotíme práci našich předků. Čeho tím dosáhneme? Co budete dělat, když vaše licence na středisko mládeže skončí?," obracel se Josef Králík k řediteli klubu i svým kolegům. „Naše občany neláká jezdit na fotbal do Tábora. Chceme chodit na náš fotbal, i kdyby to měl být okresní přebor!," zakončil důrazně. Stal pak se v závěru dalším zastupitelem, který zvedl při hlasování červené NE.

Zastupitel Petr Peroutka navrhoval, aby se hledalo technické řešení, kterým by zrušení původního hřiště nebylo nevratné. Aby se například současná plocha jen předělila panely. A divil se, jak může ministerstvo souhlasit s projektem na majetku města, které o tom ještě nerozhodlo. Josef Holub vysvětloval, že zatím jde jen o příslib dotace, protože by přece nemělo smysl vyvolávat hlasování pro něco, co by nemělo vůbec naději. „Získáte přece místo jednoho dvě plnohodnotná hřiště, kde půjde hrát vše kromě druhé ligy," apeloval na zastupitele. Někteří z nich se ale dál ptali například starosty Martina Doležala, proč on změnil názor. Podobný návrh už byl dříve na stole rady města třikrát a právě Martin Doležal byl proti němu. Doležal připustil, že si také neuměl představit rozdělení současného hřiště na dvě napříč, ale nakonec došel k závěru, že si projekt podporu zaslouží. Starosta naopak v závěru patřil ke 12 zastupitelům, kteří zvedli ruku pro. Potřebné minimum bylo 11 hlasů, Josef Králík a Martin Klíma byli proti, pět zastupitelů se hlasování zdrželo.

FC MAS Táborsko v Sezimově Ústí získal příslib dvoumilionové podpory v případě úspěšného získání dotace. Ze soukenického hřiště by pak vznikla dvě. Už do 30. června příštího roku.

Diskuse k článku - 14 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Nevěřte FC MAS Táborsko a.s. Podle obchodního rejstříku je to docela zadlužená.....

  Vloženo 8.6.2019 06:47:44

 • Bejbrrr 

  Reagovat

   

  A nejsou ty dvě hřiště nakonec málo? Čtyři by byly akurát.

  Vloženo 7.6.2019 22:07:36

 • Archie 

  Reagovat

   

  Stačí se podívat do ČB na tréninkové centrum Složiště, pokud klub chce kvalitně pracovat s mládeží, tak něco takového je potřeba. No a Soukeník je na to ideální.

  Vloženo 7.6.2019 15:00:16

 • kl 

  Reagovat

   

  Český fotbal je zkorumpovaná žumpa - viz baráž o ligu apod. Divím se, že jsou ještě blázni, kteří žádají o dotace do této žumpy a ještě větší šílenci jsou ti, kteří to akceptují. Jenže ono se to vždy zdůvodní mládeží, jak také jinak. Kdyby se tolik peněz jako do fotbalu pumpovalo do jiných sportů, tak jsme v nich na evropské a možná i světové špičce! Tady se budují pouze samá fotbalová hřiště, ale vychovají na nich hráče použitelné max. pro KP, podobně je tomu i ve zdejším hokeji. Teď čekám na reakce, že mládež se alespoň nefláká po ulicích a nechlastá.

  Vloženo 7.6.2019 14:46:08

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ale tak zase mládež se alespoň nefláká po ulicích a nechlastá.

   Vloženo 8.6.2019 07:55:25

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Fláká a chlastá

    Vloženo 10.6.2019 12:32:03

 • ŠEVCI 

  Reagovat

   

  ....co udělali s fotbalem v Táboře? Dědič, Samec, Holub, Větrovský aj.? Soukeník patří "Ševcům" a Karlovi :-)

  Vloženo 7.6.2019 12:37:33

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace