banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Den s Lesy ČR

    neděle 15.9 13:00 až 16:00 - Helfenburk, začátek na parkovišti

    Soutěže pro děti, dovednostní soutěže, opékání špekáčků.

  • O pejskovi a kočičce - činoherní pohádka

    neděle 15.9 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

Zobrazit všechny události
 

Sociální demokraté vysílají hejtmana Zimolu do sněmovny. Náměstkyně Stráská nekandiduje

JIŽNÍ ČECHY – Sociální demokraté postavili na čelo kandidátky do Poslanecké sněmovny jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu. Ten přijetím kandidatury dává najevo, že je připraven opustit vedení kraje v polovině volebního období. Jeho první náměstkyně Ivana Stráská právě naopak.

„Rozhodla jsem se, že kandidovat do sněmovny nebudu. V krajských volbách jsem kandidovala loni a mám před sebou dost úkolů, které nechci opouštět a chci je dokončit. Řadu změn chystáme v sociální oblasti, začal se stavět domov důchodců v Bechyni, mým cílem je přestěhovat do důstojných prostor i domov důchodců v Dačicích. Také krajské zdravotnictví chceme ještě někam posunout,“ komentovala své rozhodnutí Ivana Stráská.

Sociální demokraté kromě hejtmana Zimoly postavili do čela sněmovní matadory – poslankyni z Budějovic Vlastu Bohdalovou, na třetím místě poslance Vítězslava Jandáka, na čtvrtém ekonoma Jana Mládka, na pátém ředitele Zemského hřebčince v Písku Karla Kratochvíleho, který už jako poslanec pracoval. Šestý je starosta Volyně Václav Valhoda, osmý starosta Větřní Antonín Krák, který je současně krajským radním pro dopravu, na deváté příčce kandiduje náměstek budějovického primátora Petr Podhola a desítku má Jaromír Novák, který čerstvě opustil křeslo starosty ve Veselí nad Lužnicí a věnuje se jen práci uvolněného krajského radního.

V druhé desítce jsou další zástupci radnic – jako jedenáctý starosta Písku Ondřej Veselý, třináctá táborská místostarostka Olga Bastlová, osmnáctý milevský místostarosta Martin Třeštík a devatenáctý místostarosta Blatné Pavel Ounický. Další náměstek hejtmana pro ekonomiku Jaromír Slíva je na čtrnácté pozici, signalizuje tedy také, že nemá v úmyslu kraj opouštět. Sociálně demokratická kandidátka nenabízí mnoho jmen z mimopolitické sféry, lesník František Sklář jako sedmička nebo krumovský podnikatel Rudolf Vejskrab na dvacáté pozici jsou jedni z mála.

První desítka – z pohledu současných odhadů na úspěšnost ČSSD v předčasných volbách – vysílá voličům signál, že při úspěchu lidí postavených do čela socdem kandidátky mohou čekat změny v současném vedení kraje.

Nekandiduje například současný sociálně demokratický poslanec z Tábora Jan Babor. „Říkal jsem to, jakmile se začalo loni o předčasných volbách mluvit, že už znovu kandidovat nebudu. Dám přednost mladším,“ konstatuje Babor. Není zatím rozhodnutý, zda bude v roce 2014 kandidovat v Táboře do zastupitelstva. „To se ještě uvidí, předpokládám, že spíš ano,“ uvažuje. Náměstkyně hejtmana Ivana Stráská naproti tomu uvedla: „Volební období na kraji chci dokončit, ale pokud jde o zastupitelstvo v Milevsku, tam se spíš přikláním k tomu, že příští rok už do něj kandidovat nebudu. Člověk má vědět, kdy skončit.“

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace