Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční koncert sborů

  Čtvrtek 12.12 18:00 - ZUŠ, Dačice

  Koncert dětských pěveckých sborů.

 • Anna K. - Akusticky 2019

  Čtvrtek 12.12 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Strakonický region žije pomocí děvčátku s polovinou srdce

Pro finanční dar od sportovců a hostů slavnostního vyhlašování nejlepších sportovců Strakonicka si přijela Terezka v doprovodu maminky Soni a dědečka. Peníze předali redaktorka Jarka Krejčová a sportovní redaktor Miloš Vrátný. Zatímco si je , Autor: Pavla Maradová

Pro finanční dar od sportovců a hostů slavnostního vyhlašování nejlepších sportovců Strakonicka si přijela Terezka v doprovodu maminky Soni a dědečka. Peníze předali redaktorka Jarka Krejčová a sportovní redaktor Miloš Vrátný. Zatímco si je     Autor: Pavla Maradová

STRAKONICE - Při slavnostním vyhlašování nejlepších sportovců strakonického regionu, které se uskutečnilo v pátek 8. února v Rytířském sále a které spolupořádá Týdeník Strakonicko, byl milým hostem známý novinář, publicista a komentátor České televize Jakub Bažant. Ke Strakonicím má vřelý vztah. Za ženu si totiž vzal jednu z nejúspěšnějších basketbalistek místního klubu Petru Vondřičkovou. Manželé před třinácti lety založili sportovní charitu Každý koš pomáhá. Tento spolek pomáhá těm, kteří neměli v životě takové štěstí. Byl to také nápad Jakuba Bažanta uspořádat v rámci vyhlašování nejlepších sportovců dražbu dresu z filmu Zlatý podraz s podpisem hlavního hrdiny, herce Zdeňka Piškuly. Jakub Bažant je podepsán pod scénářem tohoto filmu. Dražba proběhla ve prospěch Terezky Kodýdkové, která má jen polovinu srdce a ve svých necelých jedenácti letech prodělala už téměř dvacet operací. Terezku Kodýdkovou dobře znají i čtenáři Týdeníku Strakonicko, kteří pro ni neúnavně už pět let sbírají víčka z PET lahví. Tento sběr koordinuje redakce, ale sluší se říci, že impuls k takovéto pomoci vzešel od strakonických hokejistů, krasobruslařů a florbalistů. Dražba dresu proběhla. Nakonec ho po malé přestřelce vydražil sportovní redaktor Týdeníku Strakonicko Jan Petráš za 5500 korun.Jakub Bažant ještě rozjel sbírku přímo do kasičky a celkově se pro Terezku vybralo 12 505 korun. V rozhovoru těsně po akci Jakub Bažant uvedl, že to není konečná částka, protože místostarosta města Josef Štrébl na společenském setkání veřejně slíbil, že vedení radnice nezůstane stát stranou a najde možnost, jak částku navýšit. Bohužel do předání peněz rodině Kodýdkových se tak nestalo. Místostarosta den před oficiálním předáním telefonoval, že se zatím nepodařilo navýšení projednat. A tak částku na konečných 15 505 korun nakonec dorovnal legendární basketbalový trenér Miroslav Vondřička.

Předání proběhlo v redakci Týdeníku Strakonicko. Pro finanční dárek si přijela Terezka s maminkou a dědečkem. Paní Soňa měla slzy v očích, když Terezka peníze přebírala. Prosila, abychom její poděkování předali prostřednictvím novin všem, kteří jim pomáhají. Soňa Kodýdková řekla, že vždy je připravena doložit paragony a faktury, aby všichni měli přehled, za co peníze vynaložila. Za část peněz chtěla udělat radost Terezce a obnovit jí k březnovým narozeninám pokojíček, dosud vybavený ze starého nábytku. To bylo Terezčino velké přání.
Strakoničtí házenkáři se rozhodli Terezce také pomoci a věnovali jí výtěžek ze vstupného ze svého zápasu 9. března a ze sbírky. 

Protože se také sběrači víček neustále ptají, jak se Terezce daří a co je nového, přinášíme rozhovor se Soňou Kodýdkovou:

Jak dopadl poslední operační zákrok v Motole, kde se kvůli této operaci sešlo poměrně silné lékařské konzilium

Při kontrole bohužel bylo zjištěno, že došlo ke zhoršení. Naplánovaná operace se ovšem v ten den nekonala. Přišli za mnou lékaři, že se mnou potřebují mluvit. Řekli mi, že se operace uskuteční druhý den, protože u toho chtějí být kolegové z IKEMu. Chtěli si všechno detailně zaměřit kvůli případné transplantaci srdce. Dopředu mě upozornili, že když se řekne transplantace, neznamená to, že na to dojde, že se najde chyba, kterou opraví a pojede se dál. Nechtěli také riskovat, že něco v srdci opraví a tento zásah pak bude vadit případné transplantaci.

Vy jste si nejvíc obávala toho, v jakém stavu jsou Terezčiny plíce...

Řekli mi, že mají zkušenosti, že když se napojí celé srdce, plíce se zregenerují samy. Podle nich je nyní výhoda, že Terezka poporostla, takže kdyby se přistoupilo k transplantaci, může dostat srdce dospělého člověka. Po operaci, která trvala o tři hodiny déle...

Jak dlouho byla Terezka na sále?

Přes šest hodin. Pan primář mě pak informoval, že opravovali levou větev plicnice, která byla silně zúžená, ale to není hlavní důvod zhoršení stavu. A víc že mi řeknou po semináři. Pak jsem se dozvěděla, že bohužel, nemohou k transplantaci srdce přistoupit. Došlo k silnému prohloubení plicní hypertenze, tlaky v plicích jsou v tak špatném stavu... Zjistili, že má Terezka silnou pozitivní reakci na kyslík.

Jak můžou mít plíce pozitivní reakci na kyslík?

Terezka má půlku srdíčka. Tím pádem má uměle dovytvořený druhý krevní oběh a do plic teče krev samospádem. Musí být ale dobrý tlak v plicích, aby tam krev samovolně tekla. U plic je problém, že plicní žíly se nedají roztahovat, protože praskají. Do toho lékaři nepůjdou. Výsledkem je, že nám nasadili kyslíkovou domácí terapii a že nám nasadí nový lék. Jenže tento lék je registrovaný pouze pro dospělé. Musí se žádat pojišťovna o schválení a o doplatek. Bohužel Terezka měla na tento lék těžkou alergickou reakci. Nový lék ale potřebuje, ten současný už nestačí.

Našla se jiná alternativa?

Po dalších jednáních lékaři nasadili Terezce jiný lék, který je ještě dražší než ten, na který měla alergickou reakci. V lékárně nám ho rozdělili, nemůže brát celý najednou. Jedno balení vydrží necelé dva měsíce. Pan doktor říkal, že už má ze zahraničí další čtyři preparáty, které by šly eventuálně nasadit a vyzkoušet.

Pojišťovna tyto léky hradí?

Pojišťovna by měla podle mě fungovat tak, že když je to potřeba, měl by se lék automaticky nasadit a ne čekat, až jestli někdo potvrdí ano či ne. To je to samé s kyslíkem, na něj čekáme doteď. Je to všechno o kulatých razítkách. Terezce už dělá problém i běžná procházka. Musíme odpočívat. Pan docent mi na rovinu řekl, že se výhledově bez kočáru neobejdeme. Ale my to dáme! Můžu něco říct?

Samozřejmě.

Chci všem moc poděkovat, všem, kteří přispěli jakoukoliv částkou, všem, kteří do redakce nosí poctivě víčka, všem, kteří přispívají libovolnými částkami na otevřený účet, který máme zřízen v Katovicích v lékárně U Anděla. Je to obrovská pomoc, neskutečná úleva, když z toho můžeme hradit běžné léky a papírky. Mockrát děkujeme. Víte, náš pan docent říká – važte si každého dobrého dne, který přijde, a užívejte si ho naplno. My to tak děláme. 

A mluvili jsme i s Terezkou:


Terezko, co to tvoje srdíčko?

V lednu jsem byla zase v Motole, museli mi přes tříslo něco zavést. Už se tam nechtěla být. Chtěla jsem domů.

Ty máš doma čtyřnohou kamarádku Belu, viď?

Říkám jí Belíšku. Dělá si, co chce, ale mám ji ráda.

Maminka říkala, že jste si vloni konečně po několika letech společně s tatínkem dopřáli pořádný prázdninový výlet. Jak sis ho užila?

Bylo to úžasný. Nejvíc se mi líbilo v zoo a v Babiččině údolí. Věděla jsem, že se tam natáčela Babička a když jsem tam byla, bylo mi moc líto té Viktorky. Ten příběh mi vyprávěla maminka a já tohle teď čtu v knížce.

A co škola?

Teď jsem tam kvůli chřipkám dlouho nebyla. Nesmím nic chytit. Už mi škola moc chybí. Ale kamarádi mě pořád pozdravují po mamce, která do školy chodí pro úkoly. To je fajn. Nejradši mám pracovní činnosti a výtvarku. Když to jde, chodím na kroužek kreativního tvoření u nás v Horažďovicích. kre

 

Kdo přinesl víčka do redakce?

Ze Strakonic: Drahomír Kolenčík, Adéla a Martin Čapkovi, Charvátovi, MŠ Šumavská, Pavel Šafář, Milada Dubědová, Šípkovi, Kašparovi, Kračkovi, Petrákovi, Kostěncovi, Beátka a Kryštof Brandovi, MŠ Holečkova, Slavíkovi, Eismanovi, Drdelovi, Karel Vlas Habeš, Jednota Smetanova, Šimkovi, Pavel Toman, Petrlíkovi, Helena Mašková, Květoslava Sládková, Hana Bubnová, Marie Šípová, Duškovi, Tritovi, Čulíkovi, zaměstnankyně úklidu Nemocnice Strakonice, prodavačky Prioru, Marie Novotná, Jana Pivničková, Old skauti, Matuškovi, Válkovi, MŠ Lidická, Marie Soukupová, Domov mládeže Zvolenská, Velkovi, Maršíkovi, Malinovi.

Z regionu: Rozárka Mlíčková Skočice, MŠ Drahonice, Pavel Vencl Štěchovice, Němcovi a Josef Fáber Cehnice, Monika Maříková a Sofie Boukalová Katovice, hospoda Zvotoky, Zdeněk Dvořák Myštice, Hana Koutová Nebřehovice, potraviny Kotrbová Katovice a zákazníci, Zachovi Modlešovice, Baigarová Mnichov, Domov klidného stáří svaté Anny Sousedovice, Monika a Tobiáš Rolníkovi Štěkeň, obec Drachkov, rodina Spizzirri Hostivice, rodina Kabele Praha, Matěj Sklář Vodňany... a další, kteří chtějí zůstat v anonymitě. 

 

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Meryl Daniels 

  Reagovat

   

  Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

  Vloženo 27.4.2019 19:03:41

 • Já2 

  Reagovat

   

  Taky bych dala na transparentní účet, s tím nemám problém, víčka nikam nepotáhnu.

  Vloženo 17.3.2019 12:11:46

 •  

  Reagovat

   

  Kdyby byl vytvořen bankovní transparentní účet a zveřejněno číslo, tak bych rád přispěl finančně. Nic proti víčkům, ale kdyby raději každý poslal např. 100 Kč, bylo by to přínosnější.

  Vloženo 17.3.2019 10:47:03

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ano souhlasím a víčka máme také, jen prosím o adresu kam je dodat.Tel. č.724764097

   Vloženo 19.3.2019 11:19:59

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Halo, mám doma plno víček a si půl pytle a nevím kam je dát ještě se dělá sbírka, vnoučata do školy to nechtějí ozvěte se na hendy číslo +420731190773

  Vloženo 16.3.2019 08:19:16

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace