Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Sociální sítě

    Úterý 12.11 9:00 - Milevsko, KD

    Přednáška.

  • Divadélko pro nejmenší

    Úterý 12.11 10:30 - Strakonice, RC Beruška

Zobrazit všechny události
 

Také posekaná tráva je vizitkou města

Ilustrační foto , Autor: Jiří Řeháček

Ilustrační foto     Autor: Jiří Řeháček

AKTUALIZOVÁNO - 29.7.2013 16:51

JIŽNÍ ČECHY – Pořádek, čistota, ale i úprava zeleně a posečená tráva patří k celkovému obrazu, jak město vnímají nejen jeho obyvatelé, ale i turisté. Dnes jsme se do jednotlivých měst a obcí podívali, jak se starají o svou zeleň, jak často sečou trávu, kolik na to mají a jaká mají pravidla sečení.

Strakonice vlastní kolem sto hektarů zelených ploch. Na stříhání, sekání a základní údržbu město letos vyčlenilo osm milionů korun. V současné době jsou ve třetí seči. Vedoucí odboru, městská zeleň Jaroslav Brůžek upřesňuje: „Veškeré práce na zeleni děláme podle potřeb. Když nám tráva doroste do deseti centimetrů, tak ji posekáme. Potom činnost rozlišujeme podle lokalit. Okrajové části sekáme dvakrát až třikrát a v centru města až desetkrát do roka. Tam, kde máme závlahy potom jednou týdně.“

Písek obhospodařuje šestaosmdesát hektarů zelených ploch, o které se starají na základě smlouvy s městem Městské služby Písek. V parcích sečou trávu šestkrát až osmkrát, na sídlištích třikrát a na ostatních plochách jedenkrát až dvakrát do roka. Kromě toho řeší údržbu, hnojení, chemickou ochranu, doplňování zeminy, ošetřování stromků a keřů, stříhání živých plotů i rekonstrukci zeleně. Nyní jsou ve třetí seči. „Kolik stojí jen seč za rok? To máte těžké. To se takto nedá spočítat. Městským službám dáváme deset milionů korun, ale v nich jsou zahrnuty všechny služby, které pro město dělají. Na vše jsou smlouvy. Nakonec o všem jednají představitelé společnosti na zastupitelstvu města. V celkové částce není jen městská zeleň, ale také provoz dětských hřišť, úprava laviček, lávek až po jednotlivé revize. Je pravda, že zastupitelé odsouhlasili sekání za metr čtverečný, ale opět se nedá stanovit souhrnná částka za seče, protože k tomu musíme započítat odvoz, četnost sekání a mnoho dalších činností. Každá část zeleně potřebuje jinou údržbu, jiné sekání, jiné hnojení apod. Vypadá to asi složitě, ale vše je přitom velmi průhledné, dá se lehce překontrolovat podle smluv a výkazů práce a služeb,“ nastínil otázky zeleně v Písku Miloslav Šatra, vedoucí odboru životního prostředí.

Tábor obhospodařuje kolem sto hektarů travnatých ploch a ostatní zeleně. V současné době jsou pracovníci technických služeb v polovině třetího sečení. Na všechnu zeleň města mají vyčleněno dvanáct milionů korun a dnes už mají vyčerpanou skoro půlku. Na úpravu zeleně mají stanovený harmonogram, například střed města a hlavní tahy sečou a ošetřují asi dvanáctkrát, sídlištní plochy čtyřikrát, hřiště osmkrát a hřbitovy šestkrát do roka.

Planá nad Lužnicí se stará o téměř dvacet hektarů pozemků, které se musí přibližně čtyřikrát do roka posekat. Na vše mají kolem milionu korun. Město má sice harmonogram na sečení a údržbu zeleně, ale sekají podle toho, jak je potřeba. „Některé zelené plochy stačí posekat dvakrát, například stavební parcely nebo zámecký park, ale na druhou stranu sídliště, hřiště nebo sportoviště musíme sekat o mnoho častěji,“ řekl starosta města Jiří Šimánek. 

Milevsko má čtyřicet hektarů zelených ploch. V průměru město ročně zaplatí za sečení trávy kolem dvou milionu korun. Jednotlivé plochy sekají podle nutnosti, dvakrát až třikrát do roka. O vše se stará společnost Služby města Milevska a řídí se nejen termínovou objednávkou, datumovým harmonogramem, ale i upřesňujícími požadavky města. Jednatel společnosti Michal Polanecký dodává: „Jsme samostatná organizace, nemůžeme si sekat jak chceme. Vše je na domluvě, ale vždy na základě objednávky. Městu účtuje pouze to, co je už hotové, posečené.“

České Budějovice mají 263 hektarů udržovaných ploch, které sečou v průměru asi pětkrát do roka. V současné době probíhá třetí seč, ale v centru města se letos už seče počtvrté. Rozsah prací se řídí harmonogramem, ale i podle potřeb. Letos má město na celkovou údržbu veřejné zeleně 27,5 milionů korun, nejen na sečení, ale také na údržbu keřů, pletí, výsadbu keřů, trvalek a růží, řez živých plotů, jarní a podzimní hrabání trávníků apod. „Jen na sečení máme už letos vyčerpáno asi 3,7 milionů korun,“ doplnila tisková mluvčí města Jitka Welzlová.

 

 

 

 

Další zprávy z regionu

 
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace