Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Tři sestry

  pátek 18.10 19:00 - Prachatice, Hotel Park

  Koncert.

 • Drátkování bedrníků s Petrou Dudákovou

  pátek 18.10 17:00 - Vodňany, U Lípy

Zobrazit všechny události
 

Třeboň má svůj marcipánový příběh

Vlevo třeboňská starostka Terezie Jenisová, europoslanec Jiří Pospíšil a majitelka firmy BON-BON Petra Kovandová.

Vlevo třeboňská starostka Terezie Jenisová, europoslanec Jiří Pospíšil a majitelka firmy BON-BON Petra Kovandová.

TŘEBOŇ - Dnes před polednem se na třeboňském Masarykově náměstí slavnostně otevřela galerie Třeboň v marcipánu. Jde o rodnou sestru táborského muzea čokolády a má i stejnou majitelku Petru Kovandovou. Autorkou scénáře nové marcipánové expozice je manažerka čokomuzea Lenka Želivská. Sama ale říká, že příběh nové marcipánové expozici v Třeboni vtiskli táborští architekti Monika a Martin Krausovi. "Já jsem původně myslela, že tu bude velká přehlídka marcipánových panenek, ale Krausovi přišli s tím, aby se z marcipánu zhotovily výjevy z třeboňské historie," popsala zrození expozice Lenka Želivská. Marcipánovými výjevy se tak připomíná historie zdejšího zámku, pivovaru, divadla, rybářství, lázeňství, ale i trhů, schwarzenberské hrobky nebo pověst o tom, jak Jakubu Krčínovi pomohl vystavět Zlatou stoku sám ďábel. Umění cukrářek, které si vyhrály i s nejmenšími detaily, budí obdiv a jak řekl dnešní host - europoslanec Jiří Pospíšil, klobouk dolů!

 

Nápad se nezrodil přes noc. Třeboňská starostka Terezie Jenisová zmínila, že poprvé ji zakladatelky galerie oslovily před čtyřmi lety. Dlouho se pak hledal vhodný prostor. Až předloni se z domu 103 na centrálním náměstí stěhovalo pryč turistické a informační centrum a Petra Kovandová s Lenkou Želivskou dostaly volnou ruku. 

Následovaly stavební práce a budování expozice, která byla od letošního května v rozjezdovém provozu. Postupně do ní přibývaly práce pěti cukrářek a jednoho cukráře - Michaely Sehnalové ze Sedlce u Mikulova, Markéty Němečkové z Tábora, Vladimíry Drgové z Bechyně, Marcely Junkové z Nového Jičína, Ivety Hortové z Malšic u Tábora a Mariána Valáška z Radimovic u Želče. Na figurkách pro jednotlivé výjevy pracovali řadu měsíců, studovali historii, dobové oblečení. Teď prý marcipánová expozice vydrží takových pět, šest let. 

Kdo se v galerii zastavil během léta, klidně může přijít znovu. Teprve ode dneška je expozice kompletní. Jak prozradila Lenka Želivská, druhé patro lázeňského domu - i s marcipánovými dámami v sauně, dokončovala Markéta Němečková teprve den před vernisáží.  

Na stříhání pásky přijal pozvání europoslanec Jiří Pospíšil a ukázalo se, že ne náhodou. Nejenže miluje čokoládu, jejíž nepřeberné množství z produkce firmy BON-BON se v obchůdku před galerií prodává, ale Jiří Pospíšil odebírá čokoládové pralinky z Tábora do pražského Musea Kampa, které pro mecenášku moderního umění Medu Mládkovou spravuje. 

"Gratuluji Třeboni k nové oáze klidu a klobouk dolů před tím, co tu obě dámy dokázaly," řekl Jiří Pospíšil. Starostka Jenisová podotkla, že Petra Kovandová s Lenkou Želivskou nejenže vybudovaly Třeboni novou atraktivitu, ale daly prý jí i lekci z podnikání. A neustále srší nápady. Obě zakladatelky marcipánové expozice neopomněly představit všechny své spolupracovníky - od cukrářů po architekty, stavební firmu VITAS, která od loňského září do května pracovala na interiéru, i ostatní.  

Po slavnostním otevření si všichni expozici prošli a od 13 hodin pak byl vstup bezplatný i pro každého z kolemjdoucích. Od čtvrtka už začíná běžný každodenní provoz. Kdo chce poznat Třeboň v kostce a ještě z marcipánu, ať zajde...

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Lucie Fürstová 

  Reagovat

   

  Krásné, jen u popisku "Panenky z marcipánu" máte faktickou chybu. Ty Barbie na fotografiích jsou reálné, jsou pouze do marciánu oděné. Jsem si naprosto jistá.

  Vloženo 3.11.2017 10:34:00

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace