banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • On lâche les chiens (FR) + Accident Instantané (FR)

    neděle 21.7 20:00 - Tábor, Stánek (Žižkovo náměstí)

    Koncert.

  • S muzeem v přírodě

    neděle 21.7 8:00 - Písek, sraz Svatotrojický hřbitov

    Ornitologická procházka.

Zobrazit všechny události
 

Tři parádní roky v Motoru bych za nic neměnil, říká obránce Jihlavy Jakub Suchánek

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Po minulé sezoně se kádrem hokejistů Českých Budějovic prohnal pořádný průvan. Tehdejší trenér Stavjaňa se rozloučil hned s několika hráči najednou. Někteří začali sezonu ve druholigových jihočeských klubech, jiní si našli angažmá ve WSM Lize a nastupují proti Motoru jako soupeři. Třeba dres Prostějova hájí oblíbenec budějovických fanoušků Tomáš Nouza a obránce Dušan Žovinec, za Havířov pak nastupuje Jiří Fronk. Útočníci Vladimír Škoda a Jakub Babka nebo obránce Martin Mazanec odešli hrát do ciziny a Luboš Rob se pokoušel prosadit do extraligového Chomutova. Protože ale nastupoval jen za prvoligovou farmu v Kadani, vrátil se před pár dny zpět do Motoru. Tomáš Vak zase pověsil brusle na hřebík a ihned začal trénovat kazašský Pavlodar, kde v minulosti působil jako hráč. Slovenský šikula Michal Chovan se po sezoně rozhodl, byť o něho Motor měl nadále zájem, pro návrat do rodného Zvolenu. A takových zajímavých osudů, které život profesionálního sportovce nabízí, se by se našlo více.


Tak trochu nenápadně skončil i dvaatřicetiletý Jakub Suchánek. Zkušený obránce, který byl fanoušky zvolen nejlepším hráčem Motoru za ročník 2015–16, už v rozhodujících bitvách poslední sezony nedostával od Antonína Stavjani tolik příležitostí. Kádr Motoru navíc v průběhu léta ještě rozšířil bývalý reprezentant a nový kapitán Zdeněk Kutlák. Už předtím se ale Suchánek rozhodl, že zkusí štěstí jinde. A volba to byla výborná, spolehlivý bek se usadil v prvním obranném páru extraligové Dukly Jihlava. Ve stejném dresu se střelecky daří i exbudějovickému útočníkovi Lukáši Žálčíkovi.

Jakube, usadil jste se v první formaci extraligového nováčka z Jihlavy. Z tohoto pohledu se zdá, že jste si po konci v Motoru paradoxně ještě polepšil?
Z osobního pohledu jsem v Jihlavě samozřejmě spokojen. Jako tým se zatím pohybujeme v dolních patrech tabulky, ale víme, jakou roli v extralize máme. Myslím, že na nováčka si nevedeme vůbec špatně. Body celkem sbíráme, na začátku sezony jsme si také trochu vybrali nováčkovskou daň, protože se odvážím říct, že jsme si zasloužili o pár bodů víc, ale hra je dobrá. Nemáme se za co stydět.

Co se týče hokejového zázemí, Jihlava ale za Českými Budějovicemi trošku zaostává – byť se tam udělalo po postupu hodně práce. Byl to velký skok?
Kolem klubu rozhodně pracuje méně lidí než v Budějovicích, ale já musím říct, že pro nás dělají maximum, abychom se cítili dobře, a abychom se mohli soustředit jen na hokej. Samozřejmě, že zázemí je ale docela nesrovnatelné. Jihlavský zimák je mnohem starší. V Českých Budějovicích byl větší komfort, ale myslím, že podle toho si žádný hokejista své angažmá nevybírá a kvůli tomu nemění.

Už jste zaznamenal také svou první extraligovou trefu. Bylo to ve 14. kole do sítě Mladé Boleslavi. Předpokládám, že na takový moment jen tak nezapomenete...
To rozhodně ne. Kdyby mi někdo před rokem řekl, že si ještě zahraji extraligu, tak bych s ním asi úplně nesouhlasil, ale samozřejmě, že jsem za tu možnost moc rád. Bylo fajn, že jsem se také střelecky prosadil, ale doufám, že veselých chvil ještě s Jihlavou prožijeme víc a budeme mít úspěšnou sezonu.

V závěru minulého ročníku už jste v dresu Českých Budějovic moc šancí nedostával. Plánoval jste tedy dopředu, že strávíte aktuální sezonu někde jinde?
Jak jste správně řekl, už jsem moc prostoru na ledě neměl. Abych řekl pravdu, byl jsem rozhodnutý, že půjdu z Budějovic pryč, ale rozhodně jsem nevěděl, kam to bude. S nikým jsem v průběhu sezony nejednal a nic nehledal, jen jsem byl vnitřně rozhodnutý, že půjdu dál. Že se nakonec ozvala Jihlava do extraligy, za to jsem samozřejmě moc rád, to nepopírám.

Do Motoru navíc přišel ještě nový kapitán a reprezentant Zdeněk Kutlák.
To je pravda. Budějovický kádr má v obraně i útoku obrovskou kvalitu. Ale změny, které následovaly po sezoně, v mém odchodu nehrály žádnou roli, ani jsem o nich pochopitelně nevěděl. Už jsem byl v závěru ročníku rozhodnutý, že zkusím štěstí jinde. Nějaké jednání sice proběhlo, tehdejší trenéři Motoru mě po sezoně oslovili, ale ani jsme se nedostali ke konkrétní nabídce. Chtěl jsem si zkusit něco jiného.

Je pro vás satisfakcí, že se vám podařilo usadit v extraligovém manšaftu, přestože jste si na jaře nevybojoval stálé místo v prvoligovém Motoru?
Takhle to vůbec neberu. Samozřejmě, že každý trenér má své oblíbené hráče a systém. Rozhodně to necítím tak, že já jsem v extralize a kluci v Motoru jen v první lize. Každý hráč chce nastupovat tam, kde je spokojený a cítí podporu trenéra. Tu já teď cítím v Jihlavě.

V Budějovicích jste přesto prožil krásné časy, byl jste dokonce vyhlášen nejlepším hráčem předminulé sezony očima fanoušků. Jak tedy na tři roky pod Černou věží vzpomínáte?
Jenom v dobrém! Za ty tři roky jsem tam poznal spoustu kamarádů, se kterými jsem dodnes v kontaktu. Nejvíce asi s Rokym Pajičem, Mílou Čermákem nebo Romanem Vráblíkem. V létě se vídáme a sedneme si ke skleničce také s Pepou Strakou nebo Tomášem Nouzou, kteří už v Motoru rovněž nehrají. Převažují pozitivní vzpomínky, tři parádní roky v Motoru bych za nic neměnil.

Generální manažer Motoru Stanislav Bednařík:
Mám radost, že se klukům daří, přeji jim to

Sledujete stále výkony exbudějovických hráčů, kteří váš klub v nedávné minulosti opustili?
Dá se to tak říct, teď se k nám třeba vrátil Luboš Rob mladší, což má slova jen dokládá. Ale abych se přiznal, extraligovou Jihlavu, kde hrají Kuba Suchánek a Lukáš Žálčík, jsem zatím viděl jen jednou nebo dvakrát. Na vlastní oči jsem sledoval pouze jedno utkání, ve kterém hráli oba velmi dobře. Jinak se tedy bohužel omezí mé hodnocení jen na to, že vidím, že Kuba nastupuje pravidelně v první obraně a Žálča ve třetím útoku. Mám radost, že se klukům daří, přeji jim to.

Není pro vás překvapením, že se v extralize uchytili zrovna tito hráči? Emoce fanoušků přitom vzbuzovaly spíše odchody Tomáše Nouzy nebo Luboše Roba mladšího.
Nemohu říct, že by to bylo překvapení. Je celkem běžné, že hráčům, kteří si seženou nové angažmá, prostě sedne nový klub lépe a začne se jim dařit více. Je tam spousta faktorů, které jejich výkony ovlivňují. Hráči si musí sednout se spoluhráči a zvyknout si na nové prostředí nebo na trenéra, protože každý má svůj specifický rukopis, jak chce hrát. Pravdou je, že Kuba i Žálča byli za trenéra Stavjani buď na kraji sestavy, nebo spíš až za její hranou, proto náš klub celkem logicky opustili. Ale dokazují, že jsou to kvalitní hráči. Také proto byli v Budějovicích.

Už jste zmínil návrat Luboše Roba mladšího. Je možné, že by se do Motoru vrátili i další hráči, kteří kádr po minulém ročníku opustili?
To, co teď řeknu, platí dnes, ale zítra to může být jinak, takový je hokej. V tuto chvíli další návraty nejsou pravděpodobné, protože kádr prošel v poslední dvou týdnech po příchodu nového trenéra Mariana Jelínka relativně velkým zásahem. Chtěli bychom, aby si tým sedl. Uvidíme, jak se noví hráči zapracují, podle toho se s trenéry můžeme třeba za měsíc zase pobavit, jestli s kádrem ještě bude potřeba něco dělat, nebo už s ním budeme spokojeni.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace