Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Tři sestry

  pátek 18.10 19:00 - Prachatice, Hotel Park

  Koncert.

 • Drátkování bedrníků s Petrou Dudákovou

  pátek 18.10 17:00 - Vodňany, U Lípy

Zobrazit všechny události
 

Trocnovské slavnosti nabídnou zásah hasičů, středověké souboje, komentované prohlídky i potulného čajovníka

TROCNOV - Historický zásah hasičů, středověké souboje, komentované prohlídky muzea mapujícího dějiny husitského hnutí i okolí, Divadlo potulného čajovníka a mnoho dalších atrakcí nabídnou Trocnovské slavnosti. Připravený je i program pro děti, keramiská dílna a malý řemeslný trh. Slavnosti se v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova u Borovan konají v sobotu 24. září od 13 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Loni skončila v památníku rozsáhlá modernizace. Jejím hlavním důvodem byl nový pohled na husitskou dobu, i když více než 30 let stará expozice prodělala nutnou ideologickou očistu už po roce 2011. Zpřístupněna byla také nová naučná stezka, která prochází celým areálem.

Před časem ale nebylo daleko k tomu, aby se v místě Žižkova rodiště už obdobné slavnosti nekonaly. „Památník Jana Žižky se stal majetkem Jihočeského kraje v roce 2011, když o něj stát přestal jevit zájem. V případě, že by se jej neujala silná veřejnoprávní korporace, by mu hrozilo dramatické zmenšení a možná i likvidace. Zanikla by tak ojedinělá památka, která je důležitým připomenutím významných historických milníků na jihu Čech,“ zdůraznil hejtman Jiří Zimola.

Kraj chce pokračovat v kultivaci a znovuoživení památníku i v budoucnu. Například na loukách ve spodní části areálu by mohl vyrůst archeoskanzen, jako replika vrcholně středověké vesnice.

Objekt muzea v Památníku Jana Žižky z Trocnova je otevřen od května do září. V roce 2011, tedy po přechodu pod kraj, sem zavítalo 1,7 tisíce lidí, loni už ale přilákal více než 7 800 milovníků historie.

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Čtenář 

  Reagovat

   

  Co je "potulný čajovník"? Potulný strom?? Může autorka vysvětlit?

  Vloženo 22.9.2016 13:40:30

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace