Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Krampus

    sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

  • Adventní koncert k 200. výročí narození Františka Gregory

    sobota 14.12 17:00 - Písek, Kostel Narození Panny Marie

Zobrazit všechny události
 

Turisté se na Modrý sloup dostanou i přes soudní zákaz

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krajský soud v Českých Budějovicích otevření historické stezky vedoucí Luzenským údolím sice nepovolil, ale turisté se i přesto na Modrý sloup dostanou.

Návštěvníci Šumavského národního parku, kteří se chtěli od 15. července vydat přes přechod Modrý sloup na vrch Luzný, se na Modrý sloup mohou dostat i jinou cestou. Je však obtížnější a delší, než přímá stezka údolím, jejíž otevření zakázal soud. Náhradní trasa vede od závory pod Březnickou hájenkou na Pytlácký roh, úbočím Špičníku k hraničnímu kameni a následně k Modrému sloupu a na Luzný, jehož vrchol je v Německu. Tato trasa bude přístupná od pondělí 15. července až do 15. listopadu.

V pondělí budou pracovníci informační a strážní služby parku stát na začátku Luzenského údolí, kde budou návštěvníkům vysvětlovat důvod uzavření trasy.  Podle původního rozhodnutí správy parku a ministerstva životního prostředí totiž letos poprvé po 75 letech mohli turisté projít přímou cestou skrze Luzenské údolí. Historická obchodní stezka byla uzavřena po druhé světové válce a po vzniku Národního parku Šumava se na ni nesmělo kvůli ochraně tetřeva hlušce. Rozhodnutí znovu otevřít stezku zvrátila žaloba, kterou podal Okrašlovací spolek Zdíkovska a Česká společnost ornitologická. Podle rozhodnutí soudu by pohyb návštěvníků v Luzenském údolí mohl ohrozit populaci tetřeva.

Společný odborný výzkum Správy NP, CHKO Šumava a Národního parku Bavorský les však prokázal, že v Luzenském údolí tetřev prakticky nežije. „Ornitologové zjistili, že na sledovaném území obou částí Šumavy žije přibližně 600 kusů tohoto vzácného ptáka. Na cestě Luzenským údolím ale tetřev prakticky nežije. To jsou odborné podklady, ze kterých vycházela státní správa, když trasu povolila," uvedl ředitel národního parku Jiří Mánek. Podle výsledků odborného výzkumu žije mnohem více tetřeva hlušce na trase, která vede úbočím Špičníku.

Marek Zouzalík

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace