Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

U labutí uhynulých v Českých Budějovicích veterináři potvrdili ptačí chřipku

ČESKÉ BUDĚJOVICE – U dvou labutí, které byly v minulém týdnu nalezené uhynulé v Českých Budějovicích, už včera veterináři potvrdili ptačí chřipku. Dnes Státní veterinární správa upřesnila, že se jedná o vysoce patogenní subtyp nákazy H5N8. Ptačí chřipka H5 se včera nově potvrdila také u labutě nalezené v Jilešovicích a labutě a divoké husy v Javorníku.

 Vysoce patogenní virus byl potvrzený i u uhynulých ptáků v utraceném ohnisku v Lověšicích u Přerova. V těchto místech s vysoce patogenní nákazou už nebudou další nalezení divoce žijící ptáci vyšetřováni, lidé by na nalezené uhynulé ptáky neměli sahat, ale po nálezu je třeba volat hasiče, kteří se o odstranění ptáka postarají.

 Dosud byla letos ptačí chřipka H5 v České republice potvrzena u 22 uhynulých volně žijících ptáků, u 17 z nich následně také H5N8. Od 4. do 20. ledna bylo ve Státním veterinárním ústavu na ptačí chřipku vyšetřeno celkem 374 uhynulých ptáků jak z chovů, tak i volně žijících. Podle informací z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích nebyl u kmene H5N8, který je původcem ptačí chřipky v současných ohniscích u nás, dosud ve světě zaznamenán přenos na člověka. Živočišné produkty z drůbeže, která pochází z České republiky, jsou i nadále bezpečné, protože jsou pod stálým veterinárním dozorem. Z infikovaných hospodářství se žádný přesun ptáků neuskutečnil, jednalo se o drobné chovy s využitím produktů pouze pro vlastní spotřebu.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace