banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Písecká čtyřka

  pondělí 19.8 19:30 - Lázně Vráž u Písku

  Hudební kapela Josefa Nováka.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

V Božeticích se chystá otevření bývalého mlýna

Zrenovovaný božetický mlýn se už brzy stane novým Muzeem mlynářství, pekařství a zemědělství.

Zrenovovaný božetický mlýn se už brzy stane novým Muzeem mlynářství, pekařství a zemědělství.

BOŽETICE – Zdeněk Stejskal z Božetic prodal své Stavebniny Stejstav a chce se už věnovat naplno svému snu, který se zhmotnil do konkrétní podoby. V centru Božetic právě dokončuje Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství. S pomocí evropské dotace tu zachránil zchátralé objekty bývalého mlýna Ferdinanda Šerhanta a v dubnu chce otevřít expozice veřejnosti. Věří, že se lidé rádi podívají, jak se dřív žilo a co se dělo na poli a ve mlýně, než to v pekárně zavonělo čerstvými bochníky chleba.

 

Na nádvoří a v jedné z opravených stodol návštěvníci uvidí staré zemědělské stroje, které se používaly od zasetí obilí až po jeho vymlácení. „Zemědělec dodal pytel zrna do mlýna a z mlýna putoval pytel mouky do pekárny, tento postup chceme znázornit. Vybudovali jsme i repliky dobových pecí v pekárně a budeme tam péct čerstvý chléb,“ vypráví Zdeněk Stejskal. Na dvoře se tedy už vyrovnávají do řad staré stroje od pluhu po mlátičku, posbírané ze starých stodol, které tady pečlivě oprašují a renovují.

 Po stopách předků

Proč vlastně zchátralý mlýn od původních majitelů v roce 1998 Zdeněk Stejskal koupil? „Mám k tomu místu vztah. Moje matka tady ve mlýně sloužila a děda tu jezdil s koňmi. A taky jsem chtěl, aby po mně něco zůstalo. Mám čtyři vnučky, tak jednou budou moci říct – to muzeum udělal děda. Doufám ale, že vzpomínka na staré časy potěší každého, kdo sem zavítá,“ vypráví majitel.

Od začátku 90. let podnikal ve stavebninách a nakonec úspěšnou firmu prodal. Že by ale teď odpočíval, na to nemůže ani pomyslet. Po odsouhlasení dotačního projektu zahájil v roce 2014 rekonstrukci mlýna a sousedních budov a stihl to za pouhý rok. Vybudování areálu přišlo na 20 milionů, z evropských peněz dostal polovic.

K muzeu vede nový vodní náhon, kolem jsou upravené plochy, které se zatravní. Před areálem je vybudované velké parkoviště i s kolostavem a myslelo se i na to, že právě tady, v centru Božetic, už párkrát napáchala spoušť velká voda, když se rozvodnila říčka Smutná. Objekty směrem k ní chrání plot do výšky 500 leté vody. „Snad to bude stačit,“ doufá Zdeněk Stejskal.

První zmínka o mlýně v Božeticích pochází z první poloviny 19. století. V roce 1925 mlynář Ferdinand Šerhant nechal jako první na této říčce nahradit mlýnské kolo turbínou. Ve mlýně se mlelo až do roku 1945, pak sloužil jako sklad zemědělského družstva, než byly budovy vráceny potomkům původních vlastníků. Od nich je koupil Zdeněk Stejskal a zakonzervoval do doby, než mohl uskutečnit svůj sen.

 Jak se kdysi bydlelo

Kromě expozic mlynářství, pekařství a zemědělství bude součástí prohlídky také domeček dobového bydlení, právě ten, kde kdysi přespávala jako služebná matka Zdeňka Stejskala. Kočí a další dělníci ze mlýna spali na seně na půdě, děvčata dole v místnosti. Ta je dnes vybavena dobovým nábytkem, který pochází ze zámku Orlík. „Tam pro změnu sloužila babička mojí manželky a nábytek jí majitelé zámku dali jako deputát místo mzdy,“ zmiňuje majitel muzea. Vznikla tak světnice dobového bydlení roku 1928.

Na rekonstrukci se podílely kromě firmy Stejstav stavební firmy Šimeček z Milevska a Uniko. Právě v těchto dnech se dokončují expozice, prosklené vitríny plní exponáty, na trase prohlídky bude sloužit celkem jedenáct informačních kiosků s dotykovou obrazovkou. Návštěvníci budou moci využít služby průvodce nebo se vydat na prohlídku sami a využívat tyto kiosky. Součástí expozice bude například sbírka starých ručních mašinek používaných v kuchyni nebo výstava krojovaných panenek.

„Snažíme se, aby toho lidé u nás viděli co nejvíc. Podařilo se mi získat už spoustu starých zemědělských strojů a zemědělského nářadí, ale uvítám každý další kus. Stačí mi zavolat na telefon 777 197 331, rád si pro něj přijedu, pokud nám ho někdo věnuje nebo poskytne do trvalého pronájmu, a opatříme ho štítkem se jménem dárce či majitele,“ nabízí Zdeněk Stejskal kousek trvalé památky i pro děti a vnoučata dalších lidí.

Venku na nádvoří stojí také odpočinkový koutek. Stůl i lavice vypadají jako dřevěné, ale jde o beton se speciální povrchovou úpravou. „Beru sázky. Kdo stůl nadzdvihne, dostane ode mě deset tisíc,“ směje se majitel muzea.

V sousedství pekárny už je vybavená kuchyňka s posezením, kde si budou moci návštěvníci dát něco dobrého. Slavnostní otevření chystá na začátek dubna a během sezony by chtěl v muzeu pořádat i různé kulturní programy.

-pr-

 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Květinářství Srdíčko Milevsko 

  Reagovat

   

  Palec nahoru.Fandím Vám!!!Káždý si má splnit sen a pokud to jde, je to super!!!

  Vloženo 16.2.2016 19:54:19

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace