Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Sociální sítě

  Úterý 12.11 9:00 - Milevsko, KD

  Přednáška.

 • Divadélko pro nejmenší

  Úterý 12.11 10:30 - Strakonice, RC Beruška

Zobrazit všechny události
 

V Budějovicích začala přístavba vědecké knihovny, aktivisté nesouhlasí s kácením nemocného akátu

Budova Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě , Autor: Jana Urbanová

Budova Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě     Autor: Jana Urbanová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Dnes oficiálně začalo budování nového křídla budovy Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Po jeho dostavbě se výrazně zlepší kvalita služeb pro čtenáře, kteří si pak z regálů budou moci knihy volně vybírat. Nové křídlo budovy knihovny na Lidické třídě se otevře až začátkem roku 2021.

 

Budova knihovny získá díky přístavbě nového křídla bezmála 2000 metrů čtverečních navíc. Kvůli akci ale čeká stěhování obří balvan před hlavním vchodem. Bude se muset posunout o pár desítek metrů směrem ke Gerbeře. "Přístavba bude v prostoru mezi knihovnou a Gerberou, tam kde je balvan a bude spojena s prvním nadzemním podlažím stávající budovy, takže vznikne jeden velký prostor, který bude přístupný čtenářům," vysvětluje ředitel knihovny Ivo Kareš.

Knihovna projektem reaguje i na požadavky čtenářů. V současné době totiž knihy vybírají z elektronického katalogu a objednávají. Chybí tak možnost vybírat si je přímo z regálů. "Jde o to, aby vznikl volný výběr knih. Není totiž dostatečný prostor pro to, aby knihy byly umístěny do regálů," říká Kareš a s nadsázkou dodává, že v současné době knihovna funguje spíše jako e-shop.

Tento rok čtenáře kvůli přístavbě nečeká žádné omezení. Příští rok na podzim ale bude muset být knihovna uzavřena úplně. "To bude v době, kdy se budou nově vzniklé prostory vybavovat nábytkem i regály a několik měsíců nebude knihovna přístupná vůbec," upozorňuje ředitel Kareš. Výpadek v literatuře nahradí čtenářům ostatní pobočky Jihočeské vědecké knihovny.

Součástí projektu jsou také terénní úpravy přilehlého parku knihovny. Některé stromy budou pokáceny, jiné přesazeny. "Jeden strom bude pokácen ze zdravotních důvodů, nikoliv v souvislosti se stavbou," vysvětluje Ivo Kareš. Právě na tento starý akát aktivisté umístili nesouhlasné cedule a vyzývají kolemjdoucí, aby uctili květinou jeho památku, než půjde k zemi. 

Celkové náklady na stavbu nového křídla knihovny jsou 166 milionů korun. Jihočeský kraj získal na projekt evropskou dotaci 105 milionů korun, zbytek pak musí doplatit ze svého rozpočtu. Pobočky Jihočeské vědecké knihovny mají jako celek 19 tisíc registrovaných čtenářů, její služby loni využilo 290 tisíc návštěvníků. Služby v budově na Lidické vyhledalo 130 tisíc příchozích.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • adéla 

  Reagovat

   

  Kácení po skončení vegetačního klidu, v době, kdy v parku začínají hnízdit ptáci, je naprosto brutální. Celkem by mě zajímalo, kdo to povolil.

  Vloženo 17.4.2019 08:22:44

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace