Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Tři sestry

    pátek 18.10 19:00 - Prachatice, Hotel Park

    Koncert.

  • Drátkování bedrníků s Petrou Dudákovou

    pátek 18.10 17:00 - Vodňany, U Lípy

Zobrazit všechny události
 

V Dolním Bukovsku obnovili tradici heligonek. Muzikanty čekal plný sál

Piňakoláda.

Piňakoláda.

DOLNÍ BUKOVSKO - Plné parkoviště před obecním kulturním domem a sál zaplněný tak, že pořadatelé museli přidávat stoly a židle. Tak se v neděli v Dolním Bukovsku se úspěšně podařilo za podpory Jaderné elektrárny Temelín obnovit tradici kdysi zaniklých setkání heligonkářů.

 

„Zájem posluchačů jsme očekávali, ale skutečnost zcela předčila naše očekávání. Potěšující je, že akce spolufinancované z prostředků projektu Oranžový rok, se zúčastnili vedle místních obyvatel návštěvníci prakticky z celého Jihočeského kraje. A to ani netušili, že díky příspěvku temelínské elektrárny byl vstup na přehlídku zcela zdarma. Myslím si, že tradice je obnovena a setkání heligonkářů najde trvalé místo v našem kulturním kalendáři," uvedla vedoucí Obecního kulturního zařízení Městyse Dolní Bukovsko Zdeňka Hanousková.

Pokusit se o znovuobnovení zaniklé tradice pravidelných setkání hráčů na tyto takzvané melodeony se obecní kulturní zařízení městyse rozhodlo na přání veřejnosti. „Perfektně zafungovala spolupráce s heligonkářem a organizátorem podobných setkání Pavlem Vokůrkou ze Ševětína, který celý více než tříhodinový program program sestavil a technicky zajistil," poznamenala Hanousková.

Na jevišti obecního kulturního domu se představilo celkem patnáct muzikantů, z toho dvě dua. Atmoféru v sále „rozžhavilo" úderem čtrnácté hodiny ženské duo Piňakoláda. Zvlášť závěrečnou polku zahranou správně „od podlahy" si zazpívaly obě muzikantky spolu s publikem.

Starosta Dolního Bukovska František Mazanec znovu ocenil význam Oranžového roku zaměřeného na podporu sportovních, kulturních a společenských akcí pořádaných městy a obcemi v okolí temelínské elektrárny. Tento projekt je podle něho jedním z nástrojů, jak udržet na jihočeském venkově staré tradice a nové zavádět. Je také velmi důležitou součástí kultury celého regionu. „Tato podpora přesahuje hranice třináctikilometrového okolí elektrárny. Příkladem je i toto setkání heligonkářů, na které přijeli lidé z celého regionu," zdůraznil starosta.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace