banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • O prrincezně, Liciášovi a makových buchtách

    neděle 22.9 15:00 - Milevsko - amfiteátr

    Pohádka

  • Lollipopz - Tábor

    neděle 22.9 16:00 - Tábor, hotel Palcát

    Zábavná hudební show, jehož součástí jsou mimo jiné oblíbené soutěže a spousta písniček ze všech doposud vydaných alb.

Zobrazit všechny události
 

V Jihočeském muzeu budou k vidění retro hračky

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Koncem příštího týdne bude v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích zahájena výstava s názvem Retrohrátky: sbírka panenek a hraček manželů Šídlových. Vernisáž je naplánována na čtvrtek 19. dubna od 16 hodin, o den později bude výstava otevřena všem, a to až do 29. července.

„Výstava se zaměřuje nejen na děti, ale i jejich rodiče a prarodiče, kteří se zde setkají s hračkami svého dětství. Jádro expozice tvoří rozsáhlá sbírka panenek a různých doplňků – postýlky, kolébky, chrastítka, drobný dětský nábytek, textil do kočárků a na panenky. Dále kočárky pro panenky i pro miminka zejména z 60. - 80. let minulého století. Výstava potěší zároveň chlapce, protože k vidění bude i sbírka autíček a stavebnic z uvedeného období, která také pochází z majetku manželů Šídlových," přiblížila garantka výstavy Petra Prokopcová.

Blanka a Josef Šídlovi pocházejí z Vodňan a sběratelství panenek se věnují již více než 15 let. Za tu dobu jich nashromáždili přes 300 kusů, převážně z produkce českých firem Hamiro a Gumotex, ale vlastní i panenky z Německa, Švýcarska, Vietnamu, Turecka či Japonska. Panenky a vše, co s nimi souvisí, nakupují zejména na burzách Klubu sběratelů kuriozit, ale i na internetu. Panenky či kočárky často dostávají také od svých přátel a známých. Některé kousky bývají ve špatném stavu a potřebují opravit. Paní Blanka vrací funkčnost a krásu zejména panenkám a jejich textilním doplňkům, pan Josef zase navrací lesk starým kočárkům.

Druhá část výstavy umístěná v menším sále, představí hračky pro děti ze sbírek Jihočeského muzea. V této části mohou návštěvníci vidět ukázky exponátů od nejstarších dob až po nedávnou minulost. K vidění bude sada miniaturních keramických nádobek a lžiček z halštatské mohyly, hliněné panenky, chrastítko nebo koník ze středověkých a raně novověkých archeologických nálezů. „Z novější doby ukážeme například předchůdce dnešních puzzle, ale také hračky, které mnozí z nás pamatují – oblíbené igráčky nebo autíčka z jihočeského podniku ITES Trhové Sviny. Právě hračky z druhé poloviny 20. století představujeme v širším průřezu, aby si rodiče připomněli své dětství a mohli vystavené kusy ukázat i svým dětem," doplnil vedoucí programového a propagačního oddělení muzea Tomáš Svoboda.

Tato část expozice bude doplněna o interaktivní koutek, kde si děti s hračkami mohou hrát, využít připravených stolních her nebo si zaskákat klasického panáka. Pro milovníky pohádek budou připravena dvě stanoviště. Na prvním z nich poběží krátké pásmo pohádek zapůjčených z Národního filmového archivu, na druhém stanovišti se pak pohádky budou promítat z retro promítačky. K výstavě je rovněž připraven zábavný vzdělávací program pro školy a dětské skupiny.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace