banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Bomberos

    Úterý 16.7 16:00 - Tábor, Rajský dvůr

    Hasičská groteska.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

V kněžišti bylo ukryto přes 750 mincí

 Autor: Zuzana Thomová, archeoložka Jihočeského muzea

    Autor: Zuzana Thomová, archeoložka Jihočeského muzea

ČESKOBUDĚJOVICKO - Archeologové objevili v Bošilci keramickou nádobu plnou stříbrných tolarů, krejcarů a grošů. Přes 750 mincí pochází z období třicetileté války. Poklad našli dělníci stavební firmy, kteří v bošileckém kostele odstraňovali novověké dlaždice.

Kostel v současné době prochází stavebními úpravami. Mince krejcarového a tolarového typu byly ukryté v zemi u jižního zdiva kněžiště, kde ho našli dělníci stavební firmy, kteří odstraňovali novověké dlaždice.
Mince byly v hrnku pečlivě uložené a urovnané. Nejmladší mince je z roku 1635. Většina mincí, převážně domácí ražby, patří k zemským platidlům, které se v období 16. a 17. století užívalo na území Čech. V jiných nálezech z třicetileté války se vyskytují platidla německá, švédská nebo dánská.
Spořivý kněz si své úspory nestačil vyzvednout
Archeologové se domnívají, že poklad je vlastně žoldnéřská kořist, kterou si postupně ukládal místní kněz, který si myslel, že si ho později vyzvedne. V té době Čechy drancují žoldnéřská vojska. Člověk se může stát během chvíle žebrákem. V takových časech je nejlepší svěřit majetek zdi, zemi, zahradě nebo lesu.
Středověký poklad je i dnes pokladem
Nejcennější částí pokladu je dvanáct stříbrných tolarů, těžké a hodnotné mince. S těmi se málokdo setká. Za takových dvacet až třicet tolarů si v té době se dal koupit skromný domeček, za sto solidní domek na starém městě v Českých Budějovicích, Táboře nebo v Českém Krumlově. Za dva až tři tolary ovci a za padesát koně.
Mince se připravují pro muzeum
Zatím archeologové mince spočítali a rozdělili. Některé mince byly slepené, jiné napadla koroze nebo měděnka, a tak je odborníci očistili a zakonzervovali, aby byly připravené do nových expozicí Jihočeského muzea.
Výzkum v bošileckém kostele archeologové dokončili minulý týden. Nalezli i několik desítek hrobů, zbytky původních podlah, medailony a křížky.
V současné době archeologové s numismatiky nález zpracovávají.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace