Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

V léčebně se opět budou učit vařit

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V červenci končí jedinečný projekt Vozataj, který je věnovaný klientům Psychiatrické léčebny Červený Dvůr specializující se na léčbu závislostí. Projekt, který realizovala českobudějovická nezisková společnost Attavena, přinesl během dvou let do léčebny vzdělávání, poradenství při orientaci na pracovním trhu a přímou pomoc na cestě z léčebny do zaměstnání. Byl projekt přínosný? Jak jej hodnotí účastníci, tak určitě ano. Proto také s velkou slávou přijíždí "Vozataj II", který je velmi podobný, ale ještě navíc přináší jednu novinku.

Pobyt v psychiatrické léčebně je často spojen s určitou stigmatizací, která komplikuje dotčeným osobám uplatnění na trhu práce, od kterého se potom odvíjí další možné životní potíže. V tomto se snaží také projekty pomoci. Cílem je zvýšit sebevědomí a každému dát šanci udělat něco pro sebe. Někdo udělá krůček a někdo velký krok, nicméně důležitá se snaha a vůle na sobě pracovat.

Účast v projektech byla a bude i nadále pro klienty léčebny bezplatná a dobrovolná. Sami si podle své aktuální situace mohou volit, do které aktivity nastoupí. Během projektu Vozataj si mohli vybírat z kurzů jako rekvalifikační počítačové kurzy, orientace na trhu práce, virtuální firma či bilanční diagnostika. Pro ty odhodlanější zde byla možnost získání dílčí kvalifikace v oboru výpomoc při přípravě pokrmů nebo dokonce zprostředkování podporovaného pracovního místa.

Nový projekt ponechává možnost volby ze všech zmíněných aktivit a jako novinku nabízí možnost účastnit se besed s tématem Jak se neztratit, které mají být uvolňující a zároveň motivující aktivitou. Připravená jsou témata jako: vizážistika, dluhová problematika, paměť a trénování paměti.

Projektová koordinátora Veronika Attlová k jeho průběhu říká: „Během projektu jsme se museli potýkat s komplikacemi vyplývajícími z kolize projektových aktivit a terapeutickým programem léčebny, nicméně díky vstřícnosti ze strany pracovníků se nám vždy podařilo výuku sestavit tak, aby zásadním způsobem nenarušovala chod léčebny. Patří jim tedy velký dík za hladký průběh projektu."

Do aktivit končícího projektu Vozataj se zapojilo celkem 452 klientů. Na podporovaných pracovních místech bylo v průběhu po různě dlouhou dobu podpořeno 16 klientů.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace