Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

    pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

    Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

  • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

    pátek 23.8 21:00 - Vlksice

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

V památníku Jana Žižky uvidíte, jak ve středověku zakládali vesnice

TROCNOV - Jihočeský kraj pořádá v sobotu 4. května od 11.00 hod. do 19.00 hodin akci nazvanou Lokace Archeoskanzenu Trocnov. Uskuteční se v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova a vstup je zdarma. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé.

 

Akce bude zahájena v 11.00 hodin na louce vedle rybníků Horní Trocnov a Dolní Trocnov v prostoru, kde bude vybudován Archeoskanzen Trocnov. Předmětem plánované stavby je vybudovat a zpřístupnit nový archeoskanzen prezentující život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby.

Po úvodních slovech a představení projektu budoucího archeoskanzenu bude následovat další program, který zahájí sokolnické vystoupení v historických kostýmech (louka pod mohylou J. Žižky). Ukázka bude obohacena o informace z historie sokolnictví a základní biologické představení dravců.

Hlavním bodem celého programu bude divadelní představení Lokace dvorce, které proběhne od 13.00 a znovu od 16.00 hodin na hlavní scéně. Hraná rekonstrukce přiblíží návštěvníkům postup při zakládání nové vsi ve středověku od předání zakládací listiny lokátorovi až po uložení základové obětiny. Součástí vystoupení budou také ukázky vyměřovacích technik a parcelování vesnice.

Po celou dobu akce bude na louce u hlavní scény rozložen tábor kolonistů, který návštěvníkům přiblíží život v historické době autentickým a živoucím způsobem. V podání reenactorů středověku ze sdružení Gléva Jana Smiřického, Provincia Prachinensis, Sv. Gothard a Mokrovouský houfec se návštěvníci mohou těšit na komentovanou ukázku středověkého odívání a vojenské výzbroje a výstroje. Součástí programu budou také tři komentované prohlídky Žižkova a Mikšova dvorce pod vedením odborného pracovníka. Pro děti bude připravena lukostřelba a další bohatý program.

Hudební program zajistí středověká kapela Dei Gratia z jihočeského města Tábor. Tato hudební skupina se zaměřuje na historickou hudbu 13. – 16. století, tedy hudbu gotickou a raně renesanční. S otevřenou náručí kapelu vítají tam, kde je potřeba dunění bubnů, troubení rohu, mocné tóny středověkých dud a píšťal, vrzání fiduly a niněry a rytmický atak cistry.

Po celou dobu trvání akce bude zajištěno občerstvení. Návštěvníci budou moci nahlédnout do kuchyně doby Jana Žižky a ochutnat jídla ze středověkého jídelníčku (masové smažené dolfy se studenou zeleninovou kaší, vepřové na pomalu v perníkové omáčce a krupicovo-oříškový pudink).

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace