Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Matěj Rak

    neděle 19.5 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

    Koncert.

  • Seminář argentinského tanga

    neděle 19.5 18:00 - Strakonice, Čajovna Pod Stolem

Zobrazit všechny události
 

V pískovně u Ledenic vznikly dvě nové tůňky

Okrajová partie ledenické pískovny.  , Autor: Jiří Řehounek, Calla

Okrajová partie ledenické pískovny.     Autor: Jiří Řehounek, Calla

ČESKOBUDĚJOVICKO - Díky spolupráci Městyse Ledenice a Cally vznikly v ledenické pískovně dvě nové tůňky. Pískovna je přírodovědně zajímavou lokalitou s výskytem mokřadních a pískomilných druhů. Pískovnu Ledenice dlouhodobě sleduje entomolog Tomáš Ditrich, který pracuje na katedře biologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity a také v Biologickém centru Akademie věd. Právě jeho napadlo, že by bylo vhodné zde ohrožené druhy podpořit.

 

„Do ledenické pískovny jezdíme už mnoho let se studenty pedagogické fakulty v rámci terénních cvičení a exkurzí. Je zde možné pozorovat zajímavé biologické procesy a našla zde útočiště celá řada chráněných a ohrožených živočichů. Žije tu několik druhů obojživelníků, svižníci nebo blanokřídlý hmyz vázaný na zdejší písčité stěny," vyjmenovává Tomáš Ditrich důvody, proč se pozornost ochránců přírody upřela zrovna sem. „Pískovna ale postupně zarůstá, což by do budoucna znamenalo ústup ohrožených druhů na úkor běžných rostlin a živočichů z okolní krajiny," dodává Ditrich.

Do hry poté vstoupila nezisková organizace Calla, která se dlouhodobě zabývá právě mapováním přírodovědně zajímavých pískoven a péčí o ně. Nezbytná byla také spolupráce s Městysem Ledenice, kterému patří pozemky v pískovně, a vyřízení potřebných povolení. „Vytvořením tůněk péče o ledenickou pískovnu určitě nekončí. Příští rok se chystáme tůňky i okolní písčiny prozkoumat a odhalit případné další ohrožené druhy. Výsledky průzkumu nám pomohou v dalším plánování zásahů," vysvětluje Jiří Řehounek, který má v Calle na starosti projekty na ochranu pískoven.

Zásahy na podporu biologické rozmanitosti v pískovnách realizuje Calla díky podpoře drobných dárců. Díky nim bylo možné v minulosti obnovit nebo vytvořit řadů tůní, hnízdní stěny pro břehule a samotářské včely nebo podpořit hnízdění chráněných vlh pestrých. Příspěvky na ochranu ohrožených druhů v pískovnách lze posílat na účet číslo 3202800544/0600 (variabilní symbol 222).

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace