banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

  Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

  Divadelní komedie.

 • Život na jihočeském venkově v 19. století

  Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

  Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

V rámci projektu Bezpečná škola vznikly instruktážní filmy pro situace ozbrojeného útoku

Instruktážní filmy dnes představili zástupci kraje, policie, záchranné služby, Jihočeské televize i škol, kde se natáčelo. , Autor: Radek Šíma, mluvčí Jihočeského kraje

Instruktážní filmy dnes představili zástupci kraje, policie, záchranné služby, Jihočeské televize i škol, kde se natáčelo.     Autor: Radek Šíma, mluvčí Jihočeského kraje

JIŽNÍ ČECHY - Na krajském úřadu dnes byla představena série instruktážních filmů, které slouží jako prevence pro situaci, kdy se ve škole objeví ozbrojený útočník. Filmy jsou určeny pracovníkům základních a středních škol. Pracovat s tímto interaktivním materiálem začnou od letošního roku v Jihočeském kraji policejní preventisté a instruktoři. Jako příklad dobré praxe bude tato nová metodika se základním zaškolením v druhé polovině roku nabídnuta všem policejním ředitelstvím v České republice. Filmy učí pracovníky škol základní postupy, jak se zachovat při útoku ozbrojené či agresivní osoby. Celosvětová strategie Uteč, Skryj se nebo Bojuj, je ve filmech metodicky přizpůsobená českému školnímu prostředí.

 

Předzvěstí dnes představovaných filmů bylo vytvoření informačních a osvětových materiálů pro zaměstnance škol ve formátu karet USB a první pomoci či souhrnného informačního leporela. V roce 2018 realizátoři projektu navázali spolupráci se zahraničními kolegy, policisty ze Slovenska, Rakouska a Německa. Získali tak hodnotné praktické zkušenosti z realizace obdobných preventivních akcí v zahraničí a společně se svými tříletými poznatky tyto informace zúročili v metodických filmech.

V loňském roce se tým rozhodl vytvořit interaktivní metodiku pro rozšíření školení v této oblasti a ve spolupráci s Jihočeskou televizí zpracoval a připravil scénáře instruktážně metodických filmů. V prostorách Základní školy Bezdrevská České Budějovice a Obchodní akademie v Písku natočil pět samostatných, ale tématem propojených filmů určených k výuce zaměstnanců škol.

Filmy velmi sugestivně a zároveň fundovaně seznamují zaměstnance škol se strategií USB - tzn. taktikou Uteč, Skryj se, nebo Bojuj. S touto novou interaktivní metodikou, která klade důraz na použitelné postupy v českém prostředí a českých školách, budou již v letošním roce a následujících letech dál policisté vzdělávat zaměstnance jihočeských základních i středních škol, na které zatím v projektu nepřišla řada.

Cílem je proškolení všech jihočeských škol v horizontu několika let. Současný tým projektu sestaví a vyškolí tzv. mikro týmy pro jednotlivé okresy Jihočeského kraje. Pomocí filmů plánují realizátoři projektu proškolit více škol za výrazně kratší dobu. Uplynuté tři roky ukázaly, že téma je velmi aktuální i důležité a zájem škol o tuto problematiku zdaleka přesahuje školící možnosti stávajícího sedmnáctičlenného týmu. Instruktážně metodické filmy jsou řešením tohoto kapacitního problému.

Projekt Ozbrojený útočník ve škole je rozsáhlým souborem preventivních opatření, jejichž hlavním cílem je snížení pravděpodobnosti výskytu hrozby útoku ozbrojeného útočníka ve školním prostředí, zvýšení schopnosti všech zaměstnanců školy na tuto případnou krizovou situaci účinně i správně reagovat a zmírnit tak možné negativní dopady útoku. Toto vše jak v teoretické, tak i praktické rovině. Pro zapojenou školu projekt představuje účast na několika klíčových aktivitách jako je bezpečnostní audit či prohlídka školy, školení laické první pomoci, nácvik chování při útoku s teoretickou částí i modelovými situacemi a závěrečné vyhodnocení u kulatého stolu.

V Jihočeském kraji je projekt realizován od roku 2016, zapojen je krajský úřad, jihočeská policie a zdravotnická záchranná služba. Za uplynulé tři roky tým proškolil 2 453 zaměstnanců škol, do projektu se zapojilo 34 škol. Do dalších aktivit projektu se navíc zapojilo 646 osob. V rámci projektu se také podařilo uspořádat konference a odborná setkání na téma Bezpečná škola. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace