banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

V současné době opět přichází do Čech černý kašel

Ilustrační foto , Autor: Jiří Řeháček

Ilustrační foto     Autor: Jiří Řeháček

JIŽNÍ ČECHY – Od roku 2000 neustále stoupá počet pacientů, kteří jsou nakaženi černým kašlem. Nejvíce jsou ohroženi hodně malé děti a senioři. Poslední dobou o tom informují všechna média. Letos je už asi devět set nemocných, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Tak vysoký počet nemocných naposledy evidoval v šedesátých letech. Týdně přibývá pětadvacet až třicet případů. Začalo se očkovat. Ale to nevydrží celý život, jak se původně myslelo, a tak se lidé musí několikrát přeočkovat.

Černý kašel je bakteriální onemocnění šířící se vzduchem, projevuje se hlavně silným, dráždivým a namáhavým kašlem. Ten je mnohdy velmi těžký a neutišitelný a může trvat i mnoho týdnů. Obvykle je doprovázen zvýšenými teplotami a celkovou slabostí, schváceností. Nemoc se u těžkých pacientů při záchvatu kašle projevuje promodráním pokožky hlavně v obličeji.

"Letos jsme u hospitalizovaných dětských pacientů toto onemocnění ale nediagnostikovali," potvrzuje primář dětského oddělení českobudějovické nemocnice Vladislav Smrčka.
Jak zdůrazňuje, nejdůležitější prevencí je očkování. "Je velmi účinné, i když ne s doživotní ochranou. Proto se přistoupilo i k přeočkování u dětí v jedenácti letech, dále se doporučuje očkování u těhotných matek, aby nemohly nakazit své dosud neočkované novorozence, a u seniorů, zvláště pokud mají chronické onemocnění. Vzhledem k závažnosti onemocnění a možnosti i úmrtí na černý kašel nejsou diskuze o tom, zda očkovat či neočkovat děti povinným očkováním, vůbec na místě. Pacient s černým kašlem může například přímo v rodině ohrozit vlastního neočkovaného novorozence nebo chronicky nemocnou babičku," vysvětluje primář Smrčka.

Nejohroženější skupinou jsou nejmenší děti do tří měsíců, které proti černému kašli ještě nejsou chráněné očkováním. Miminka jsou očkována hexavakcínou, která se podává ve čtyřech dávkách. Přeočkovává se mezi pátým a šestým rokem a mezi desátým a jedenáctým rokem života. Dospělým se doporučuje vždy po deseti až patnácti letech v rámci přeočkování proti tetanu.
Ani po očkování proti černému kašli není ochrana doživotní. Zdrojem infekce je nakažený člověk, často jsou to lidé, u nichž je průběh černého kašle atypický nebo slabý a ani netuší, že jsou nakaženi.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace