Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hvězda Betlémská!?

    pondělí 9.12 19:00 - Muzeum Jindřichohradecka, budova ve Štítného ulici, Jindřichův Hradec

    Přednáška Ing. Jany Tiché z Hvězdárny a planetária v Č. Budějovicích s pobočkou na Kleti.

  • Pletky s Vlastou

    pondělí 9.12 9:00 - Písek, Senior Point

    Tvořivé setkání.

Zobrazit všechny události
 

V Týně vznikla nová tradice - letní výstava EXPO účastníků sympozia

TÝN NAD VLTAVOU - V roce 2015 se v Týně nad Vltavou naposledy konaly Vltavotýnské dvorky, prestižní akce, kterou tu založila Marie Hanušová. V Týně vystavovali přední výtvarníci, i ze zahraničí a návštěvníci se nepočítali jen na stovky. V roce 2015 se Marie Hanušová rozhodla skončit, vyjádřila se, že ve věku 73 let se má skončit v nejlepším. Nová týnská galeristka Petra Herotová měla před sebou výzvu. Dvorky už pod tímto názvem pokračovat nemohly, Marie Hanušová si to ani nepřála. "Chtěla jsem dělat velkou letní výstavu, ale pojmout ji jinak. Řekli jsme si s Miroslavem Petříkem, že výstavě bude předcházet sympozium, aby se vystavovaly práce, které vznikly tady. A že každý rok akci zastřeší nějaké téma. Letos znělo Bauhaus," zmínila Petra Herotová na včerejší vernisáži výstavy, která se letos poprvé koná pod názvem EXPO Týn a název by už měl zůstal i pro další ročníky.

 

Do Týna nad Vltavou se sjeli výtvarníci, kteří čtyři dny tvořili v zázemí, které poskytl Dům dětí a mládeže s ředitelem Miroslavem Petříkem. "Výstava teď nabízí to, co během sympozia drobné grafiky vzniklo, i další práce těchto autorů," říká Petra Herotová.

Spojnicí a inspirací letošního setkání se stalo stoleté výročí od založení významné avantgardní uměleckoprůmyslové školy Bauhaus. Škola výtvarného umění, designu a architektury vznikla v roce 1919 v Německu. Její zakladatel Walter Gropius a jeho spolupracovníci si kladli za cíl spojit umění a techniku, důraz kladli na to, aby každý umělec ovládal řemeslo. Výchova umělců reálnou prací na konkrétních úkolech inspirovala i další umělecké školy, i v Československu se brzy našli následovníci Bauhausu, řemeslné umělecké školy vznikly v Bratislavě nebo v Brně. Jako příklad, že tato myšlenka je živá i v současném uměleckém školství, přizvala Petra Herotová na letoší EXPO i tři jihočeské umělecké školy - střední keramická škola v Bechyni poskytla na výstavu ze svého depozitáře vázy ze 30. let minulého století, na nichž je patrné, že geometrický styl tehdy oslovoval i české tvůrce. Střední uměleckoprůmyslová škola Sv. Anežky České z Českého Krumlova představuje pro změnu práce současných studentů ze série Hranolování. Jedná se o sádrové návrhy dekorativně pojatých sloupů, potencionálních architektonických prvků. Různě zdobené hranoly vytvořili studenti Joana Kubátová, Karolína Kopečná, Kristýna Kyslíková, Tereza Hochmanová, Adéla Müllerová a Matěj Tvaroh.

VOŠ a Střední průmyslová škola Volyně prezentuje drobný nábytek navržený a vyrobený studenty školy. Z volyňské školy přijel na vernisáž vedoucí designového ateliéru František Řáha. Uvedl, že v případě zajímavých společenských a odkládacích stolků ze dřeva nebo z kombinace dřeva a skla jde o práce, které jsou majetkem žáků. "U nás studenti narozdíl třeba od bechyňské školy tvoří rozměrné předměty a nemáme depozitář, kde bychom je uchovávali," vysvětlil pedagog. Stolky jsou dílem letošních i dřívějších maturantů Tomáše Majorenka, Ivety Tesařové, Elišky Vořechovské a Jana Kulhánka.

Účastníky sympozia, jejichž díla tvoří základ výstavy EXPO, letos byli Zbyněk Hraba z Prahy, který barevným linorytem vytvořil sérii portrétů osobností Bauhausu. Antonín Kanta z Hamrů nad Sázavou vystavuje geometrickou kresbu fixem, Václav Kočí z Brna sítotisk, Petr Palma z Českých Budějovic linoryty a Eva Volfová z Chotovin kombinaci sítotisku a vyšívání. K nim se přidali místní Veronika Hanušová s linoryty i ukázkou architektonických prvků a Miroslav Petřík s leptem, akvatintou a kolorovaným tiskem. Galeristka Petra Herotová prozradila, že Miroslav Petřík coby spolupořadatel je stálým vystavovatelem, jejím přáním je představovat každý rok sedm účastníků sympozia, přičemž chce zvát vždy jednoho z loňských. Tím je letos Zbyněk Hraba.

Hojně navštívenou vernisáž - na dvorku - zpestřilo svým vystoupením Josef Panský Trio i se zpěvačkou. Petra Herotová poděkovala všem, kteří jí s uspořádáním sympozia a výstavy pomáhali, a lidé se rozešli po výstavních sálech. Každý se teď může do 1. září na výstavě EXPO zastavit. Do galerie projde průchodem z horní části náměstí. Během Vltavotýnských slavností 20. července proběhne i komentovaná prohlídka výstavy.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace