Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Najdi ztraceného čerta

    Čtvrtek 5.12 16:30 až 18:00 - Náměstí Míru, Jindřichův Hradec

  • Vánoční koncert

    Čtvrtek 5.12 18:30 až 20:00 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

Zobrazit všechny události
 

Ve Veselí přenechali sociální demokraté post starosty TOP 09

nový starosta Václav Matějů , Autor: Archiv

nový starosta Václav Matějů     Autor: Archiv

VESELÍ NAD LUŽNICÍ - Před pár minutami skončily na zastupitelstvu ve Veselí nad Lužnicí volby, kterými si představitelé města přeházeli posty. Výsledkem je, že si ČSSD a TOP 09 vyměnily místa starosty a místostarosty.

Dosavadní starosta Jaromír Novák (ČSSD) se stal po posledních krajských volbách radním kraje. Zprvu se domníval, že zvládne oba posty, ale letos na jaře ohlásil, že se ponechá jen krajskou funkci. Koaliční vyjednávání dopadla pro Veselí podle očekávání - starostu v dnešní volbě nahradil dosavadní místostarosta Václav Matějů z TOP 09. Toho na toto místo prosazoval právě Jaromír Novák s tím, že prakticky už delší dobu řešil místostarosta městské záležitosti místo něj. Překvapivé je toto přenechání čelní pozice spíš z pohledu celostátní politiky, kde ČSSD a TOP 09 rozhodně v takovém souladu nejsou.

ČSSD si naopak místo Topky vzala post místostarosty. Nominovala na něj učitele Milana Poucha, který byl doposud radním. A aby škatulata hejbejte se byla dokonalá, post řadového radního si místo Poucha nechá bývalý starosta Novák. Jak se koalice předem domluvila, tak hlasování dopadlo.

Václav Matějů dostal při volbě na post starosty 17 hlasů z 21 přítomných. Volba místostarosty už ale koalici neprošla tak hladce. Sdružení Ženy pro město totiž navrhlo protikandidátku, Marii Hadravovou z městského infocentra. Ta získala 5 hlasů a Milan Pouch nakonec 13. Jaromír Novák byl na post radního zvolen 18 hlasy.

Proti tomuto kolečku výměn se stavěli komunisté. Zastupitel Pavel Fejtl upozorňuje, že nyní město nevede starosta ze strany, která ve městě vyhrála volby. Krom toho komunisté vnímají dohodu socialistů s Topkou jako oslabení levice.

Nový starosta Matějů navíc v minulém měsíci čelil veřejné kritice, když na radnici bylo zřízeno nové místo pro agendu dotací a grantů a obsadila ho právě jeho manželka. Matějů se bránil, že do výběrového řízení nezasahoval. Vzápětí ovšem radnice najala agenturu, aby zpracovala nový chystaný projekt a odůvodňovala to tím, že nová úřednice Matějů ještě nemá dostatek zkušeností.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace