banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Talkshow s Miroslavem Donutilem

  pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

 • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

  pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Vědci z Jihočeské univerzity uspěli na kongresu v Portugalsku. Zjišťovali spokojenost turistů. Nejvyšší je v Rakousku, Dánsku, Slovinsku a Irsku

Zleva Petr Štumpf, Petr Janeček a Viktor Vojtko. , Autor: JCU

Zleva Petr Štumpf, Petr Janeček a Viktor Vojtko.     Autor: JCU

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Zástupci Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity uspěli na konci uplynulého roku s výsledky svého výzkumu na mezinárodním kongresu cestovního ruchu v portugalském Peniche. V silné konkurenci více než sta příspěvků od vědců z téměř třiceti zemí světa byla práce Viktora Vojtka, Petra Štumpfa a Petra Janečka z Katedry obchodu a cestovního ruchu vyhlášena jako jedna nejlepších.

 

Tři zástupci Jihočeské univerzity se zúčastnili prestižního vědeckého setkání s názvem International Tourism Congress, které se konalo v portugalském přímořském letovisku Peniche nedaleko Lisabonu. Výsledky výzkumu, který zde během dvoudenního kongresu prezentovali, vzbudil zájem i u odborné komise, která na konci akce vybírala a ocenila nejzajímavější příspěvky. „Náš výzkum byl zaměřen na spokojenost návštěvníků v zemích Evropské unie. Porovnali jsme země a regiony EU v několika kritériích jako například spokojenost s kvalitou a bezpečností ubytovacích zařízení, cenami nebo nabídkou aktivit a služeb pro turisty," vysvětluje vedoucí Katedry obchodu a cestovního ruchu a jeden z autorů příspěvku Viktor Vojtko.

„Zjistili jsme, že existují rozdíly ve spokojenosti turistů na dovolené, které jsou patrné mezi jednotlivými regiony a zeměmi Evropy. Téměř ve všech sledovaných kritériích se projevuje vyšší spokojenost u turistů, kteří byli na dovolené v severní nebo západní Evropě, oproti turistům navštěvujícím středo a východoevropské země, nebo jižní Evropu a středomořskou oblast," představuje hlavní závěry výzkumu spoluautor Petr Štumpf.

Rozdíly jsou podle autorů patrné i mezi jednotlivými zeměmi. „Nejvíce byli turisté na dovolené v letech 2012 – 2015 spokojeni v Rakousku, Dánsku, Slovinsku a Irsku, nejhorší výsledky pak vykazují Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a překvapivě též Řecko. Česká republika patří ve většině kritérií do lepší poloviny," doplňuje Petr Štumpf.

Výzkum vychází z dat, které zveřejňuje Evropská komise v rámci takzvaného Eurobarometru. Každý rok se dotazuje téměř třech desítek tisíc obyvatel evropských zemí na jejich zvyklosti při cestování a dovolené. „Výsledky jsou však prezentovány jiným způsobem, než kterým jsme se vydali my. Ve zprávách z Eurobarometru zjistíme, jak jsou spokojeni například Rakušané, Němci nebo Češi při svých dovolených v zahraničí. My jsme se zabývali spokojeností turistů v cílových zemích, tedy například jak jsou spokojeni návštěvníci z různých států například v Portugalsku, Španělsku nebo Estonsku. Právě tento přístup využití dat Evropské komise je unikátní," vyzdvihuje další spoluautor výzkumu Petr Janeček.

Jedinečnosti a zajímavosti výsledků si všimla i odborná komise kongresu, která vybírala mezi více než stovkou příspěvků od autorů z téměř třiceti zemí. Práci českých vědců ocenila spolu s dalšími dvěma příspěvky jako honorable mention, tedy jako hodná zvýšené pozornosti.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • plátce státních daní 

  Reagovat

   

  No to je objev! Pokud toto Jihočeská universita prezentuje jako úspěch, tak dělá špatné jméno sobě, i celému jihočeskému kraji!
  Jakou kvalitu a cíle!!! má tento mezinárodní kongres cestovního ruchu? Není to spíše komerční akce, Jihočeská universito?

  Vloženo 4.1.2018 14:20:27

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace