banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • ABC spotřebitele pro seniory - aneb jak se vyznat

    pondělí 16.9 10:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

    Přednáška Sdružení českých spotřebitelů a Poradny při finanční tísni.

  • Jiří Smrž

    pondělí 16.9 18:00 - Farní charita Milevsko

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Začala výstava, jaká v České republice ještě nebyla. Zve K jádru vědy

Na besedě se studenty VŠTE v Českých Budějovicích před začátkem výstavy.

Na besedě se studenty VŠTE v Českých Budějovicích před začátkem výstavy.

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Fyzika není nuda. Přesvědčit se o tom může každý v pavilonu B4 českobudějovického výstaviště. Právě tu začala unikátní výstava Accelerating Science, která k nám doputovala z CERN - švýcarské Evropské organizace pro jaderný výzkum. CERN pořádá tuto naučnou výstavu putovního charakteru již od roku 2009. V minulosti ji hostila řada významných evropských měst a pro letošní ročník byly zvoleny České Budějovice. Výstava se zabývá vznikem, vývojem a záhadami vesmíru nebo mikroskopickým světem částic. Je určena pro každého napříč generacemi. „Považuji za úspěch, že se České Budějovice zařadily k městům, jako jsou Ženeva, Kodaň, Barcelona nebo Varšava, a dokázaly za podpory dalších orgánů a organizací zajistit především pro mladou generaci představení složité vědy potřebnou populární formou," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na dnešním zahájení výstavy.

 

Co je k vidění

Profesionály bude jistě zajímat, čím se zabývá výzkumné středisko ve švýcarském CERNu, či princip fungování hadronového urychlovače částic. Všichni ostatní určitě rádi zjistí, jak fungují věci, které nás denně obklopují jako je mobilní telefon, GPS navigace či mikrovlná trouba,“ doplnil hejtman Jiří Zimola s tím, že zve na výstavu obyvatele celé České republiky. „Každý, kdo má vědu rád, by se měl určitě během následujících čtyř měsíců do Budějovic přijet podívat,“ řekl hejtman Zimola. Poděkoval všem, kteří umožnili zprostředkovat návštěvníkům bezplatný vstup na výstavu. „Pořádání takové akce určitě není zadarmo a jsem moc rád, že nám s finančními náklady ve výši sedm milionů korun výrazně pomohlo ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy. Zády se k nám bohužel postavil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek,“ uvedl hejtman.

Cílem výstavy je popularizace vědy mezi laickou veřejností, zejména pokud jde o zájem o základní výzkum v oblasti jaderné energetiky, astronomie, vesmíru, fyziky, biologie, chemie a přírodních věd obecně. Výstava se skládá z pěti částí, tzv. modulů, do kterých budou návštěvníci vstupovat po skupinkách. Každý z modulů tvoří jedno z témat: Historie a tajemství vesmíru, zrychlující se věda, urychlovač částic, podpora/akcelerace zájmu o vědu a jak pomáhá základní výzkum a věda v lidském životě. Výstava je pojata zábavně a interaktivně, aby podnítila zvědavost návštěvníků, jsou zde použity hologramy, promítání do prostoru či vizuální efekty. Cílovou skupinou jsou primárně žáci základních a středních škol, studenti vyšších odborných a vysokých škol a odborná veřejnost.

Nával škol, veřejnost vítána

"Domníváme se, že počet technicky vzdělaných lidí je možno zvýšit pozitivní motivací žáků a studentů ze strany samotných škol, ale zejména dobře nastavenou spoluprací mezi státem, vědeckými institucemi, svazy a sdruženími průmyslových firem a jednotlivými firmami a samotnými školami,"zdůraznil ministr Jan Mládek.

O výstavu je mimořádný zájem ze strany škol, téměř všechny termíny na září a velká většina na říjen už je rezervována. „Zájem škol o výstavu mne nepřekvapuje, činnost laboratoří CERN je i díky médiím dostatečně známa a zde mají žáci jedinečnou možnost seznámit se s ní ještě blíž. Byl bych ale moc rád, kdyby si na výstavu našla cestu také veřejnost,“ uvedl ředitel Ústavu částicové a jaderné fyziky Matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a člen Výboru pro spolupráci České republiky s CERN Jiří Dolejší.

Ředitelka pro mezinárodní vztahy CERN Charlotte Lindberg Warakaulle na slavnostním zahájení výstavy uvedla, že čeští vědci spolupracují s CERN už od šedesátých let a právoplatným členem skupiny CERN se Česká republika stala v roce 1992 jako jedna z prvních zemí východní Evropy. „V současné době pracuje ve výzkumných laboratořích CERN 236 českých a slovenských vědců, kteří zkoumají tajemství antihmoty, objevují interní strukturu protonů a hledají neznámé částice z nejvzdálenějších končin vesmíru,“ upozornila ředitelka pro mezinárodní vztahy, podle níž je hlavním úkolem výstavy zlákat k fyzice i mladou generaci.

Výstava Accelerating Science bude otevřena do 10. ledna. Primárně je určena pro školy, ale vítána je i veřejnost. Vstup je pro všechny zdarma. Termíny pro návštěvu větších skupin je nutno rezervovat na stránkách výstavy www.vystavacern.cz, kde jsou k dispozici i další informace.

Na výstavu CERN je navázána i řada dalších aktivit. Část pavilonu B4 na českobudějovickém výstavišti je vyhrazena pro firmy a instituce, které zde mohou oslovit studenty a ostatní návštěvníky prezentací své činnosti a exponátů. Ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou se chystá rovněž blok seminářů a přednášek zainteresovaných firem či institucí.

Ministr mezi studenty

Ještě před zahájením výstavy využil ministr Jan Mládek příležitost diskutovat se studenty Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Ti se v souvislosti se svým budoucím uplatněním nejvíce zajímali o možnosti hlubšího provázání vysokoškolského studia s praxí. Ministr je ubezpečil, že to je i jeho cíl a bude se i nadále snažit o to, aby školy lépe a pružněji reagovaly na potřeby trhu práce. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace