Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Krampus

    sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

  • Adventní koncert k 200. výročí narození Františka Gregory

    sobota 14.12 17:00 - Písek, Kostel Narození Panny Marie

Zobrazit všechny události
 

Zakázat sobotní demonstrace se nepodařilo

 Autor: Ivan Nadberežný

    Autor: Ivan Nadberežný

AKTUALIZOVÁNO - 12.7.2013 19:29

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V pátek odpoledne bylo svoláno na Piaristické náměstí shromáždění zaměřené proti násilí. Sešlo se několik desítek lidí a akce nebyla ničím narušena. K dalším třem demonstracím se ve městě schyluje zítra. První demonstrace pod názvem Proti diskriminaci slušných občanů Českých Budějovic bude pochodem z náměstí na sídliště Máj. Organizátory jsou Lukáš Kohout, Jan Plánka a Jaromír Pytel. Druhá, nazvaná Proti policejní brutalitě, by se měla konat u multikina. Třetí shromáždění bude přímo na sídlišti Máj. Jde o kulturně-společenský happening, který pořádá novinář Marcus Pape. Tato akce je oznámena jako trvalá každý víkend až do 29. září. Primátorovi Juraji Thomovi se nepodařilo přesvědčit pořadatele, aby zrušili protiromsky zaměřené demonstrace. Správní odbor magistrátu nenašel zákonný důvod, aby demonstrace zakázal.

Jak uvedl pověřený vedoucí správního odboru Jan Kostík, úředníci se musí držet zákona o právu shromažďovacím. Samotná osoba svolavatele bez dalších podpůrných argumentů - jako je třeba význam termínu shromáždění, pochod vyloučenou lokalitou, způsob prezentace akce či vnímání veřejností, není důvodem pro vyslovení zákazu. Nestačí ani argumentovat komplikacemi v dopravě. V duchu soudní judikatury je třeba zkoumat míru zásahu do silničního provozu, míru omezení zásobování - to však musí stát na reálném základu, nikoli na hypotézách a předpokladech. "Dosud zjištěné důkazní prostředky nedostačují k objektivnímu závěru pro vyslovení zákazu shromáždění," uvedl Kostík.

Ve čtvrtek 11. července vydali společné prohlášení předsedové všech politických klubů v budějovickém zastupitelstvu. Vyzývají občany, aby se nezapojovali do protestních akcí. Zveřejnili také další záměry města. Na sídlišti zůstane trvale minimálně pět dvoučlenných hlídek městské policie, posílena bude i hlídková činnost policie včetně neuniformovaných policistů. Vyhlásili absolutně nulovou toleranci k projevům narušujícím klidné soužití. To se týká většinové i menšinové populace bez rozdílu. Dále město plánuje vybudování dalších hřišť a odpočinkových zón, přemísťování laviček. V dlouhodobých opatřeních budou navrhovat zákonodárcům změnu systému výplaty sociálních dávek tak, aby nemohly být zneužívány.

Prohlášení také poukazuje na to, že město zřídilo po posledních komunálních volbách územní komise, které by měly radu města upozorňovat na problémy v jednotlivých lokalitách. Územní komise z Máje nesignalizovala problémy v soužití Romů s ostatními obyvateli.

Zápisy z územní komise zveřejněné na webu města skutečně řeší jiné problémy. Územní komise si například přála, aby školy zpřístupnily v mimoškolní dobu své tělocvičny a hřiště dětem se zajištěním dozoru. Komise také opakovaně upozorňovala, že stavba komunitního centra na Máji je v rozporu s regulačním plánem města, který nepočítá se zahušťováním sídliště dalšími stavbami. Rada města na tyto podněty vstříčně nereagovala.  

Jiří Řeháček, Libuše Kolářová

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace