Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

    pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

    Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

  • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

    pátek 23.8 21:00 - Vlksice

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Zámek Hluboká zareagoval na petici, Dolní zahradu bude zamykat o hodinu déle

Dolní zahrada hlubockého zámku , Autor: Jana Urbanová

Dolní zahrada hlubockého zámku     Autor: Jana Urbanová

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU - Dolní zahrada na zámku v Hluboké nad Vltavou bude turistům otevřená déle. Správci objektu tak částečně vyslyšeli protesty veřejnosti i vedení města a rozšířili v hlavní sezóně otevírací dobu. Zahrada se na noc zamyká kvůli drobnému vandalismu, který mařil práci zámeckých zahradníků. Šlo většinou o ulámané větve, trhání květin nebo šlapání v záhonech.

 

Vstup do Dolní zahrady u zámku je od února povolen pouze v době od 8 do 17 hodin. Od května byl původní záměr nechat ji otevřenou do 19 hodin. Nová pravidla jsou ale mírnější. "Na základě přání veřejnosti jsme posunuli návštěvní řád. V květnu a červnu bude Dolní zahrada otevřená až do 20 hodiny, v červenci a srpnu do 21 hodin," upřesnil úpravu otevírací doby zahrady kastelán hlubockého zámku Martin Slaba. K větší ochraně zeleně mají také přispět nové kamery, které správa zámku nechá nainstalovat ještě letos. Přísnější ochranu si podle památkářů zahrada zaslouží i kvůli vzácným dřevinám, které v parku kolem zámku rostou. Jde přibližně o 20 stromů z let 1850 až 1870.

Proti omezení vstupu do Dolní zahrady vznikla také petice obyvatel Hluboké nad Vltavou, kterou minulý týden podpořila i rada Jihočeského kraje. "Domnívám se, že památky i zámecké zahrady a jiné parky jsou dědictvím našich předků a neměly by být před námi uzavírány," uvedla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská, která chce petici předat ministru kultury Antonínu Staňkovi. "Čekáme, jestli pan ministr vymyslí nějaké řešení této situace, která je pro Hlubokou i turistický ruch špatná," komentoval dění kolem zámecké zahrady starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

Zámek Hluboká nad Vltavou je třetí nejnavštěvovanější památkou v České republice. Loni si ho přijelo prohlédnout 288 tisíc turistů.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace