Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Krampus

  sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

 • Předvánoční burza minerálů, drahých kamenů, šperků a fosilií

  sobota 14.12 9:00 až 14:00 - Písek, Prácheňské muzeum

Zobrazit všechny události
 

Zamyšlení k nedělní kávě: Lid versus... Jihočeši

Dnes to nebude o pohádkách ani dobru. Spíš o něčem, kde se na názor Jihočechů zvysoka kašle. Ještě víc se v této věci kašle na názory Šumaváků. Mluvím o zákoně o „chránění přírody“, kde proti sobě stojí Sněmovna se Senátem a teď se čeká, zda zákon bude vetovat prezident Zeman (snad ano).

 

O chránění přírody bychom mohli popsat stohy papíru, dovolím si jen myšlenku, že šumavské dítě je také součástí ekosystému. A druhou myšlenku, že přírodu nejlépe chrání dobří hospodáři se vztahem k místu. Což nemusí zrovna být zelený aktivista z Prahy, ale spíš člověk, co tam žije, pracuje a vychovává děti.

No a právě všechny šumavské obce proti zákonu zuřivě protestují. Proti zákonu protestuje i Jihočeský kraj (i Plzeňský), ale poslanci (třeba z Karvinska) ho přesto schválili.

Ono je to těžké, máte třeba malý penzionek s nějakým bazénkem a „ekolog" vám ten bazének zakáže vyčistit. Že to ohrožuje „druhy". Nojo, ale bazének je pak hnusnej a zelenej. Rodina, co přijela na léto (zima je mrtvá sezóna, protože ekolog nepovolí žádné vleky ani lanovky) je docela spokojená. Ale mamince se ten špinavý bazének moc nelíbí. Příště radši pojedou jinam. Penzion chřadne. Majitel je naštvaný, jeho obživa (i pro děti) ohrožena. Kůrovec – tomu nikdo jeho dřevěný bazének nezakazuje.

Tohle vypadá jako dojmologie, ale podívejme se na čísla. Vylidňováním jsou postiženy právě obce postižené ekologickou invazí. Zatímco počet obyvatel šumavských obcí mimo národní park vzrostl v letech 1971–2015 v průměru o 25 %, počet obyvatel šumavských obcí na území NP ve stejném období klesl v průměru o 12 %. Rejštejn či Modrava přišly o polovinu obyvatel, v Želnavě zůstal jen každý třetí. Jinými slovy, ekologisté úspěšně vytlačují šumavského člověka z jeho přirozeného teritoria, které obýval po staletí.

Financování obcí v České republice se přitom odvíjí také od počtu obyvatel. Každý člověk, kterého šumavská obec ztratí, znamená nižší příjem rozpočtu, méně peněz na zajištění infrastruktury, méně zdrojů na financování šumavských základních škol, horší podmínky pro člověka. Exodus vyvolaný ekologistickou arogancí tak roztáčí další vlnu odchodů.

Míranezaměstnanosti obyvatel šumavských obcí, které jsou Národním parkem svazovány, je průměrně o 3 procentní body vyšší než míra nezaměstnanosti Šumavanů žijících v obcích mimo ekologický protektorát.

Člověk na Šumavě bude za jásotu ekologů vyhuben ekonomickými prostředky: nedostatkem pracovních míst, nedostatkem financí pro šumavské obce, nedostatkem příležitostí pro rozvoj průmyslu a stavebnictví.

Ekologisté se mýlí, když tvrdí, že je Národní park Šumava ohrožen. To Šumavu a šumavského člověka je třeba chránit před ochránci přírody.

Václav Klaus ml.

 

 

 

Diskuse k článku - 13 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Pavel Kindlmann 

  Reagovat

   

  Pan Klaus má pravdu - koukněte třeba na Modravu: v průběhu let 1971-2015 přišla o polovinu obyvatel - podívejte: 1971 - 143 obyv.; 1991 (založení NPŠ) - 53 obyv.; 2015 - 70 obyv. Hezké, co? No a zbytek jeho článku jsou podobné plky...

  Vloženo 8.3.2017 04:19:49

 • Jan Dressler 

  Reagovat

   

  Zima je na Šumavě mrtvá sezóna proto, že změna klimatu zrušila sníh na běžkování (za kterým jsem se sem mimo jiné přestěhoval). Vleky a sjezdovky s převýšením 200 metrů nebo areál pro biatlon ve Vimperku to nezachrání.

  Obce na území parku trpí stejným problémem - zanedbaný intravilán je obklopen novou výstavbou na okolních loukách, která znehodnocuje okolí. Nemovitosti v centru obce nemají žádnou hodnotu, když se dá stavět v nezatíženém okolí. Není divu, že se z takto "řízených" obcí lidé stěhují. Zkuste posedět v centru Strážného nebo Kvildy, uvidíte.

  Kolik lidí jsou v absolutním čísle ta 3% navýšení nezaměstnanosti, která eventuálně způsobil "ekologický protektorát"?

  Vloženo 7.3.2017 08:06:44

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Pane Dresslere zbytku republiky je ale asi snížení ceny nemovitostí uprostřed obcí ukradený, tak ať tam jejich majitelé vybudují něco atraktivního. My se chceme na Šumavě bavit.

   Vloženo 7.3.2017 08:38:07

 • iva 

  Reagovat

   

  Žiju na Šumavě a s prominutím Váš článek je snůškou nesmyslů. Přijeďte se na Šumavu podívat a pokud jste schopný objektivně hodnotit, pak to uznáte. Vaše články jsem celkem se zájmem četla, pokud ovšem i v těch ostatních jsou věci takto překroucené, pak děkuji pěkně, ale už mě ani nebudou moc zajímat.

  Vloženo 6.3.2017 23:36:22

  • Tonda 

   Reagovat

    

   Tak s tím absolutně nemůžu souhlasit a to taky žiju na Šumavě. Potřebujeme tady pořádnou práci a cestovní ruch. Nepotřebujeme zelené cvoky, kteří se přivazujou ke stromům a živí se bivakováním na protestních akcích.

   Vloženo 7.3.2017 08:07:07

  • Lhal starej 

   Reagovat

    

   Mladej nebude jinej. Známá věc.

   Vloženo 7.3.2017 08:45:47

 • zuza 

  Reagovat

   

  Panu Klausovi vadí, že je v NP nedostatek příležitostí pro rozvoj průmyslu a stavebnictví???
  Tak to je hodně přes čáru, to snad lze rozvíjet všude mimo NP (myslím že zbytek ČR by mohl stačit). Vždyť nemusíme mít průmysl a stavebnictví všude, ne? Aby si tam pár procent zbohatlíků mohlo postavit viladomy a my ostatní (tzn. většina) se na ně pak měli dívat místo pohledu na neporušenou přírodu která tak krásná jinde není?
  S tou nezaměstnaností nás p. Klaus obelhává: nezaměstnanost je v okolních obcích průměrně vyšší než v NP.
  Ve skutečnosti je to jinak: obce za hranicí parku jsou na tom hůř než ty uvnitř, a pokud by chtěly něco udělat pro své obyvatele, rychle by měly tvrdě lobbovat za to, aby došlo k rozšíření NP taky k nim, aby na tom nebyly zkrátka!!!

  A pokud p. Klausovi vadí, že ještě není na Šumavě akvapark, tak na Kladno to má blíž :-) My se na něj na Šumavě stejně dívat nechceme.

  Vloženo 6.3.2017 16:17:36

 • Co jste čekali. 

  Reagovat

   

  U nás ve vsi bydlela jedna familie, starej se imrvére ožíral, či rval v knajpě. Jaké byly jeho děti? Co myslíte? Rčení o jablku a stromě mnohé napoví:-)

  Vloženo 6.3.2017 11:22:13

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace