Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Zápisy začínají. Umí se školáci dobře vyjadřovat?

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Tisíce budoucích prvňáčků míří k zápisu. Vzhledem k silnému populačnímu ročníku školy často předem zveřejňují kritéria pro přijetí. Vedle školní zralosti je to spádový obvod podle místa bydliště nebo starší sourozenec v dané škole. Logopedi i učitelé hovoří o tom, že především jazyková vybavenost dětí se zhoršuje.

 

Předškoláci a mladší školní děti mají často potíže s vyjadřováním, nemají dostatečnou slovní zásobu a velmi časté jsou i vady řeči. „Vidím velký vliv techniky na děti. Rodiče si často vše zjednodušují tím, že dítě posadí k počítači nebo před televizi a dál se nestarají. Ale právě v předškolním věku je důležité věnovat se mu kontaktně. Rozhodně neplatí, že čím dražší počítač nebo tablet, tím líp. Bohužel rodiče často zastávají opačný názor,“ uvedla logopedka Miroslava Čupová. Oboru se věnuje třicet let, má tedy bohaté zkušenosti a může srovnávat. „Řekla bych, že oproti době, kdy jsem začínala, se situace ohledně řečových vad a potíží s vyjadřováním zhoršila tak o padesát procent,“ podotkla. Podle ní si rodiče často stěžují na nedostatek času. Přímý kontakt nahrazují právě technickými vymoženostmi. „Jenže pokud mám dítě, musím si na něj udělat čas,“ dodala logopedka.

Podle školského zákona se musí zápisy uskutečnit mezi 15. lednem a 15. únorem.

Jako první v kraji zamíří k zápisům děti v Písku, kde je učitelé přivítají už dnes a zítra. Mezi posledními školáci v Českém Krumlově, kde se zápisy konají v pátek 13. února.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace