banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Běh městem

    středa 21.8 18:00 - Strakonice, start Letní kino

    25. ročník závodu + bohatý doprovodný program.

  • Jak do Mastné Lhoty přišel čert

    středa 21.8 17:00 - park před budovou Spektrum, Sezimovo Ústí

    Loutková pohádka pro děti.

Zobrazit všechny události
 

Zatím se na jihu Čech kradou kola méně než loni, pomáhá i evidence u městské policie

ilustrační foto , Autor: pixabay.com

ilustrační foto     Autor: pixabay.com

JIŽNÍ ČECHY – Jsou snadno přístupná a dobře se prodávají, tak by se daly shrnout dva hlavní důvody, proč zloději rádi sáhnou po cizím kole. Na jaře a v létě se vždy počet případů kradených kol zvyšuje. Policejní statistiky však zatím ukazují, že od ledna do května letošního roku je počet krádeží nižší a objasněnost lepší než loni. Majitelé bicyklů navíc mohou využít možnosti evidence kola u městské policie, funguje to tak například v Třeboni.

 

Často jdou majitelé kol zlodějům naproti, nechávají kola volně opřená o zeď domu, na terasách hospůdek, u plováren a nechávají je neuzamčená i na střechách aut. Někdy ale ani zámek nepomůže. „Třeba lankový zámek není pro zloděje překážkou, zámek do dvou set korun se moc nevyplatí. Víc práce má potenciální pachatel s lamelovým nebo skládacím zámkem,“ doporučuje jihočeský mluvčí policie Jiří Matzner. Podle něj nejde určit, zda se kradou více starší nebo novější kola, klíčové je zabezpečení.

„Největším problémem je vždy fakt, že majitelé nemívají doklady od kola a kradený bicykl se pak kvůli tomu těžko dohledává. Je dobré znát výrobní číslo kola,“ připomíná Matzner. V Jihočeském kraji letos od ledna do května šetřila policie 153 případů krádeže kol, objasněnost se pohybuje okolo 24 %. V 57 řešenžch případech figurovali recidivisté. Minulý rok ve stejné době museli policisté vyšetřovat dvakrát více případů, tedy 281, objasněno jich bylo zhruba 141.

Pomocí při případném odcizení může být evidence v registru městské policie. Tento systém funguje například v Třeboni. Každý majitel, který se zaregistruje, dostane vlastní kartu s popisem kola. Musí jen odevzdat fotografii kola, předat výrobní číslo, zapsat barvu, doplňky a netypické prvky. Majitel pak ještě dostane samolepku, kterou na kolo, invalidní vozík nebo registrovanou koloběžku umístí. I samotná samolepka může potenciálního zloděje odradit. Pokud i tak bicykl zmizí, má policie díky informacím od městské policie větší šanci, že jej najde a vrátí zpět do rukou vlastníka.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace