Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Trash Nightmare festival - Vol. 7

    sobota 19.10 17:00 - Písek, Divadlo pod čarou

    Hudební festival.

  • Barbora Poláková - Tour 2019

    sobota 19.10 19:00 - Strakonice, MěKS

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Znavená figura a Dialog ozvláštňují park ve Veselí. Seriál Umění ve městě odstartoval

Vlevo Michal Trpák, vpravo Jakub Flejšar.

Vlevo Michal Trpák, vpravo Jakub Flejšar.

AKTUALIZOVÁNO - 1.6.2018 09:19

VESELÍ NAD LUŽNICÍ - První vernisáž na letošních jihočeských místech, která na léto oživí pouliční sochy a instalace, se odehrála ve čtvrtek 31. května navečer v parku u veselského kulturního domu. Přijel kurátor Michal Trpák, který stojí za sochařským seriálem Umění ve městě celých jedenáct let. Instaloval ve veselském parku posezení pro dva, které má název Dialog. Jeho spolužák a kamarád Jakub Flejšar je zase autorem dřevěné Znavené figury, která odpočívá opřená o statný dub. Podvečerní vernisáž zpříjemnila soběslavská kapela Keltain irskou a keltskou muzikou, lidé v parku rádi poseděli a podiskutovali i s oběma autory. K tomu se nabízelo víno a pizza ze dvou místních pizzérií.

Ředitelka kulturního domu Marcela Rybářová připomněla, že Veselí se do seriálu Umění ve městě zapojilo v roce 2016, kdy Čestmír Suška instaloval do řeky Listy a Alexandra Koláčková přivezla sofa, které se stalo hitem a od té doby od června do září ve Veselí nechybí. V roce 2017 oživily město Polštářky a Síť Veroniky Psotkové. 

Starosta Ladislav Sýkora zmínil, že se sochami a instalacemi jsou i zážitky. Betonové Polštářky vypadaly tak skutečně, že se do nich loni jedno dítě s rozběhem vrhlo a musela pro něj přijet rychlá záchranka. Na instalovanou Síť zas reagovali místní obyvatelé a volali na radnici, kdy už město tu pytlovinu sundá. "Já jsem říkal - a vy jste si nevšimli, že jsou tam i postavy? A ozvalo se - ahááá," žertoval starosta.  Někde má tedy instalování výtvarných děl do ulic i doslova průkopnický rozměr, v Českých Budějovicích už jsou po jedenácti letech zvyklí. 

Ředitelka kulturního domu upozornila, že tuto akci ale nepřivedla do Veselí ona, nýbrž její kolegyně Michaela Jindová. Tentokrát tedy mají Veselští v parku posezení Dialog od samotného zakladatele akce Umění ve městě Michala Trpáka a bylo na první pohled patrné, že své uživatele si křesla se stolkem rychle najdou. Jakub Flejšar, který je spolužákem Michala Trpáka z UMPRUM, ke své Znavené figuře řekl: "Užívám si, že můžu pracovat s materiálem a prostorem, většinou využívám dřevo nebo kov. Tahle figura je z modřínového a borovicového dřeva a mám pocit, že se starým dubem, u kterého odpočívá, dohromady fungují." 

Další sochu, pro změnu kovovou, instaloval Jakub Flejšar na Lipně přímo na pláži a nese název Spadlý běžkař. Ke sportu má sochař hodně blízko, je totiž zároveň trenérem olympijské vítězky ve snowboardcrossu Evy Samkové. "Sochařem jsem jen v létě," smál se.  

Stejný večer o něco později následovala další vernisáž v Černé v Pošumaví, v sobotu 2. června v 18 hodin proběhne u Kapitanátu na Lipně a také od 14 hodin na zámku Mitrowicz v Kolodějích u Týna na Vltavou. Ve středu 6. června od 21.30 se nabízí naprosto unikátní zážitek na Temelíně, kde obří videoperformance Milana Caise nabídne 80 metrové pohyblivé oči. V Českých Budějovicích bude letošní Umění ve městě zahájeno 7. června napřed v 17 hodin v Galerii Mariánská a pak happeningem na náměstí Přemysla Otakara II., který vyvrcholí od půl deváté koncertem kapely Tata Boys. 

Další díla lidé najdou v rámci 11. ročníku sochařské výstavy Umění ve městě na Kleti, v Hluboké nad Vltavou v Alšově jihočeské galerii nebo u loveckého zámku Ohrada anebo v Týně nad Vltavou. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace