Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Kůrovci

  neděle 21.4 19:00 - Vacovice, místní hospoda

  Koncert.

 • Velikonoční mazec

  neděle 21.4 20:00 - Hrazánky, KD

  Host Fusky Dus. Půlnoční překvapení.

Zobrazit všechny události
 

Budou i v Táboře jistit křehké koalici záda komunisté?

Opozice dala hned na ustavujícím zastupitelstvu najevo, že bude ostrá jako břitva. Do prvního zasedání se náhle vynořily dva hlasy komunistů, kteří nyní hlasovali s koalicí. Budou jí jistit záda? , Autor: L.Kolářová

Opozice dala hned na ustavujícím zastupitelstvu najevo, že bude ostrá jako břitva. Do prvního zasedání se náhle vynořily dva hlasy komunistů, kteří nyní hlasovali s koalicí. Budou jí jistit záda?     Autor: L.Kolářová

TÁBOR - Křehká táborská koalice 14 hlasů z 27 členného zastupitelstva vzbuzovala od svého ustavení otazníky, jak asi bude fungovat v praxi. Někteří z těchto zastupitelů už v minulém období přicházeli na zasedání opožděně, pracují například v Praze. De facto by nikdo ze 14 členů koalice Tábora 2020, Pirátů, Jinak a ČSSD nemohl nikdy chybět, aby koaliční návrhy mohly hladce procházet. Opoziční zastupitelé z ANO, ODS a Tábor sobě hned od první chvíle dávali najevo, že koalici nic zadarmo neprojde. První pracovní zasedání zastupitelů toto pondělí ale naznačilo, že z hubené čtrnáctky může být pohodlná šestnáctka díky dvěma hlasům komunistů Ladislava Šedivého a Václava Eberta, kteří v klíčových bodech hlasovali s koalicí. Ladislav Šedivý se pak opět i pro další období stal předsedou kontrolního výboru. Má se čekat, že KSČM bude jistit koalici záda celé volební období? Existuje o tom nějaká dohoda? To jsme se dnes pokoušeli zjistit.

 

Na pondělním zastupitelstvu sice koalice přenechala opozici funkce předsedů finančního a kontrolního výboru - ale v obou devítičlenných výborech si koalice zároveň ponechala převahu jednoho hlasu. Opozice tak má kontrolu v rukou pouze opticky. 

Předsedkyní finančního výboru byla zvolena ekonomka Soňa Šicnerová z ANO, předsedou kontrolního výboru byl zvolen Ladislav Šedivý, který je zaměstnán jako předseda OV KSČM. 

Opozice hlasitě upozorňovala na to, že volebních stran se do zastupitelstva dostalo osm a jestliže mají být výbory devítičlennné, komu tedy bude náležet onen devátý hlas, jestliže všichni byli požádáni o nominaci pouze jednoho člověka? Vyjasnilo se to vzápětí. Ve finančním výboru mají dva členy Piráti a v kontrolním výboru mají dva lidi sociální demokraté. Tím má koalice i v těchto orgánech převahu. 

Jako obhájce tohoto stavu vystoupil kupodivu Ladislav Šedivý z KSČM a řekl, že koalice ovládala fakticky oba výbory odjakživa - i za starostky Hany Randové, která je dnes za Tábor sobě v opozici, i v minulém období, kdy ANO nynější kritičky Radky Maxové bylo v koalici.

V souvislosti s tím, že nominanti koalice dostávali v tajné volbě nikoliv svých 14, ale 16 hlasů a vzápětí se ukázalo, že s koalicí hlasují komunisté, vynořily se otázky, zda jde o dohodu a výměnný obchod. Kontrolní výbor totiž mohl vést i člověk z jiné opoziční strany než je KSČM - třeba Tábor sobě Hany Randové. Nebo ODS Františka Dědiče. To by ovšem bylo pro stávající koalici asi podstatně složitější. Ladislav Šedivý totiž už v minulosti některé kontroly úspěšně blokoval - a ocitl se kvůli tomu u soudu právě se členkou kontrolního výboru z Tábora 2020. Ale to už je v tomto hnutí zřejmě zapomenuto. 

Co si o tom myslet? Václav Ebert z KSČM i starosta Štěpán Pavlík z Tábora 2020 jakoukoliv dohodu na spolupráci pro následující volební období vyvracejí. 

"Žádnou dohodu nemáme a ani do žádné s koalicí nepůjdeme. Předpokládám, že 90 procent projednávaných bodů je naprosto nekontroverzních, na které by klidně mohli hlasovat všichni. A jestli koalice přijde s něčím, co bude v rozporu s naším programem, tak se asi střetneme," tvrdí Ebert. "My jsme nepovažovali za dobré, aby od začátku bylo zastupitelstvo rozdělené na dva nesmiřitelné bloky po 14 a 13 lidech. Takže jsme svými dvěma hlasy podpořili personální dohody - že předsedkyni finančního výboru dostane ANO a my dostaneme kontrolní výbor. Nikdo s jinými návrhy nepřišel. Ladislav Šedivý má s kontrolním výborem zkušenost a má na tu práci taky čas, protože pracuje jako uvolněný předseda okresního výboru KSČM. Já jsem o tu funkci neusiloval, protože se živím jako živnostník a čas bych na to neměl," dodal Václav Ebert. Zmínil, že lidé z ANO, ODS a Tábor sobě na zastupitelstvu jen exhibují, protože nezvládli svůj volební neúspěch. 

Miroslav Tenkl z ANO ovšem upozornil na to, že připravené dokumenty pro zastupitele už předjímají volbu místopředsedkyně kontrolního výboru - ženy, která zároveň není v zastupitelstvu... Taková je v kontrolním výboru jediná a také byla vzápětí zvolena - Ivana Mizerová za Tábor 2020. Hana Randová z Tábor sobě zase upozorňovala, že každý subjekt byl vyzván, aby dodal jednoho kandidáta do výborů a náhle se zjevuje v každém výboru jeden koaliční zástupce navíc. 

Kandidáti koalice a KSČM neustále dostávali 16 hlasů, ti ostatní zjevně měli i hlasy z opozice. Zda se dá i o komunistech nyní mluvit jako o opozici, to zůstává otázkou. 

I starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020) ale popírá, že by se koalice s komunisty na podpoře domlouvala. "My jsme vyzvali všechny, aby nabídli své nominanty a na předsedu finančního výboru přišel pouze návrh na paní Šicnerovou z ANO a na předsedu kontrolního výboru nikdo nenavrhl nikoho jiného než pana Šedivého. Neměli jsme a nemáme s komunisty nic domluveno, že by recipročně za podporu něco měli získat. Věřím, že většina věcí, které se budou v zastupitelstvu během volebního období projednávat, bude přijatelná k podpoře i od opozice." 

 

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Zachariáš kule 

  Reagovat

   

  Vím,že se budou vždy otírat o komunisty ti přece stojí za každým nezdarem jak se nyní často ozývá.Ale rádoby soudruh Šedivý???Račte prominout,ale tady se hodí známé Kozel zahradníkem.Člověk v podání pana velkomožného,tak jako nedodržuje stanovy strany a vlastně si stanovy utvářel a utváří podle svých představ a hodnot.A jsem přesvědčen,že takto se bude chovat i ve své funkci předsedy kontrolního výboru a blokování kontrol to je jeho parketka.

  Vloženo 24.11.2018 17:34:00

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Co by dělali "demokratičtí" politici, kdyby tady komunisty neměli ? Když se něco nedaří, můžou za to komunisti, když se vyrazí do ulic, nadává se na komunisty. Ale když je třeba něco prohlašovat nebo podržet vládnoucí koalici v zemi nebo ve městech, tak na to jsou komunisti dobrý.

  Vloženo 24.11.2018 11:31:50

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  tak exstarosta Fišer nalezne vždycky cestu a dobré vztahy ke komunistům, vždyť jeho "fotřík" v řadách předsednictva KV KSČ a komunistický ředitel špitálu si jistě mezi nimi vybudoval dobré vztahy, a když bude jiná potřeba, tak si vzpomene na dědečka legionáře, s obrázkem na zdi v bývalé starostovně. Tak to má přece být, vycházet se musí se všemi :-(.

  Vloženo 23.11.2018 14:55:12

  • Boban 

   Reagovat

    

   Dobrou cestu ke komunistům v minulosti našla a využívala především ODS za dob Dědiče, Randové a hlavně klanu rodiny Zvěřinových.
   O schůzkách Dědiče a Šedivého v hospodě se v Táboře skládaly básně.

   Vloženo 23.11.2018 17:07:53

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  To, co se proslýchalo, se nakonec ukázalo jako pravda...

  Vloženo 23.11.2018 14:30:16

 • kv 

  Reagovat

   

  Bolševik je za funkci schopen odhlasovat i věci, které jdou proti jeho programu. A migrantka mezi stranami jako místopředsedkyně?
  No, hlavně že je podle hesla Tábora 2020 všechno transparentní. Ještě pořádně nezačali a už dělají z voličů blbce.

  Vloženo 23.11.2018 14:27:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace