Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Běh městem

  středa 21.8 18:00 - Strakonice, start Letní kino

  25. ročník závodu + bohatý doprovodný program.

 • Jak do Mastné Lhoty přišel čert

  středa 21.8 17:00 - park před budovou Spektrum, Sezimovo Ústí

  Loutková pohádka pro děti.

Zobrazit všechny události
 

Budou se v Písku líbit jiné letničkové záhony?

Záhony oseté směsí Lednická radost, která se bude vysévat i v Písku.

Záhony oseté směsí Lednická radost, která se bude vysévat i v Písku.

PÍSEK – Letošní suché jaro vyvolává otázku, jak to dopadne s trávníky ve veřejné zeleni. Je známo, že v obdobích sucha je těžké trávníky udržet v dobrém stavu a zároveň je pochopitelné, že městské služby musí mít nějaký plán a harmonogram sečení, který je třeba dodržovat. Vznesen byl proto dotaz na Tomáše Gareise, vedoucího městské zahrady, jak budou tento rok postupovat.

 

Je jasné, že vyhovět všem obyvatelům města nelze, někdo má rád trávník krátce střižený, jiný myslí na hmyz a na to, že je-li sucho, je lépe nechat trávu trochu narůst, aby sbírala rosu a vypařovala vlhkost. Přišla odpověď přesně v tomto duchu – seč bude prováděna podle potřeby a bude se přizpůsobovat podmínkám. Kdo by chtěl vědět přesně, jak a kde sečení probíhá, může si informace najít na webu města v aktualitách týkajících se životního prostředí.

Dalším krokem k oživení květinové výzdoby ve městě by mohlo být zavedení takzvaných letničkových záhonů z přímého výsevu. Leckteří je možná znají z nedalekých Strakonic nebo z jiných měst i v zahraničí, kde se v posledních letech hodně rozšířily.

Spolek Voda a zeleň v Písku ve spolupráci s Městskými službami Písek a Senior Pointem se rozhodl pokusit o založení letničkového záhonu na nábřeží řeky Otavy mezi domem kultury a Úřadem práce. Záhon by měl mít rozlohu cca 20 metrů čtverečních. Vysévat se bude speciální směs kvetoucích letniček, která by měla kvést od konce července a do pozdního podzimu. Jedná se o vyšší záhon (některé druhy dorůstají až 1,3 metru) neformálního charakteru tvořený cca 12 druhy letniček s květy v tónech růžové a oranžové.

Jednou z charakteristik těchto záhonů je jejich proměnlivost, to znamená, že jejich vzhled se v průběhu sezóny mění podle toho, jaké druhy zrovna nejvíce nakvétají. Oproti klasickým letničkovým záhonům z předpěstované sadby působí přírodněji, různoroději a přilákají také větší množství motýlů.

Jedná se o zkušební záhon, který by měl být jakýmsi průkopníkem ve využívání přírodě blízkých prvků zeleně v městském prostředí. V některých městech (Plzeň, Strakonice) již mají s těmito záhony bohaté zkušenosti a ty jsou veskrze pozitivní. Proto Spolek Voda a zeleň v Písku chce obohatit i „své" město o kus přírody. Letos začalo jaro extrémním suchem, proto bude nutné záhon dostatečně zalévat. Dobrovolníci se budou snažit o co nejlepší výsledek, ale není vše jen v jejich rukách, záleží také na přízni všemocné přírody.

Spolek Voda a zeleň v Písku

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • písečák 

  Reagovat

   

  Nejdřív se všechno vybetonuje (Bakaláře, atd.) a pak se řeší kytičky...

  Vloženo 16.5.2019 07:27:07

 • Monika Prochazkova 

  Reagovat

   

  Hodně zeleně je plevel,kde se co rozkope,nechá se zarůst tím, co často do trávy má daleko.Na nábřeží je lepší trávník než v parcích. Parky jsou dost z velké části bez kvalitni zeminy,bez trávy. Je vidět že město Písek zeleň zlepšuje,ale mělo by udělat pro to více..

  Vloženo 15.5.2019 16:31:34

  Vaše reakce:

  Zbývá znaků: 1200
   
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace