banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • On lâche les chiens (FR) + Accident Instantané (FR)

    neděle 21.7 20:00 - Tábor, Stánek (Žižkovo náměstí)

    Koncert.

  • S muzeem v přírodě

    neděle 21.7 8:00 - Písek, sraz Svatotrojický hřbitov

    Ornitologická procházka.

Zobrazit všechny události
 

Cena Ď aneb Díky strakoničtí harmonikáři!

 Autor: Pavla Maradová - Jižní Čechy Teď

    Autor: Pavla Maradová - Jižní Čechy Teď

STRAKONICE – Jejich působištěm jsou domovy pro seniory, sály a restaurace. Jejich záměr je jediný - rozdávat radost, udělat sebe i lidi ve svém okolí alespoň na chvíli šťastnými a podpořit pomocí muziky setkávání. A co víc, dělají to zadarmo! Řeč je o harmonikářích nebo spíše heligonkářích ze Strakonic. Parta nadšenců, která se stala nedílnou součástí oslav v Domově pro seniory v Rybniční a Lidické ulici v Domově Světlo v Drhovli, Domově Sene Cura v Písku a na mnoha dalších místech.

 

Za tuto činnost získal zakladatel této neformální hudební formace Václav Talián s celou partou heligonkářů krajskou cenu Ď v roce 2017. Na ocenění jej nominovali pracovníci Městského ústavu sociálních služeb ve Strakonicích. Začalo to nápadem, který se zrodil v hlavě harmonikáře Václava Taliána. Stalo se tak v roce 2014, kdy se tento muzikant a majitel několika krásných nástrojů rozhodl, že by bylo skvělé, aby hrálo víc harmonikářů společně.

"Bylo by to veselejší. Hráli bychom společně a setkávali se. Oslovil jsem tedy další harmonikáře a postupně dal dohromady skupinu nadšených muzikantů a dobrých lidí, kteří hrají opravdu pro potěšení své i druhých," říká Václav Talián. Tehdy oslovil asi deset harmonikářů. Dnes hrají v sestavě Václav Talián, Helena Bulínová, Jana Roučková, bratři Petr a Zdeněk Tuškovi, Jan Maroušek, Zdeněk Sajfríd a na vozembouch se přidal Jan Prosser.

Od té doby brázdí hospůdky a sály především na Strakonicku a Písecku. A hlavně chodí se svou muzikou mezi seniory, kteří se sami na kulturní akce nedostanou a jsou odkázáni na ty, kdo jsou ochotni přijít za nimi. Do domovů pro seniory míří vždy na pozvání vedení domova. Do některých zařízení je to čtyřikrát až pětkrát do roka.

"Vedení a klienti si nás zvou na vánoční večírky, oslavy Mezinárodního dne žen na Den matek a podobně. Navštívili jsme také lůžkovou část pro dlouhodobě nemocné ve strakonické nemocnici. To všechno děláme bez nároku na honorář. Jsme už téměř všichni důchodci, a tak si trochu z legrace říkáme, že s těmito organizacemi musíme vycházet dobře, protože nevíme, kdy tam budeme i my. Ona je to sice legrace, ale když to domyslíme opravdu do konce... Pokud bych byl v takovém zařízení, byl bych moc rád, kdyby tam chodil někdo hrát tak jako my. Je to jedna z mála radostí, kterou si ještě někteří lidé dopřejí. Když vidíme, jakou to dělá lidem radost, je to naše odměna a hodláme v tom pokračovat. Přiznám se, že to ocenění Cenou Ď nás nejen hodně potěšilo, ale také nakoplo," říká Václav Talián.

Repertoár skupiny harmonikářů je sestavený z přibližně padesáti písniček, především lidových nebo zlidovělých. Těmi nejžádanějšími jsou podle Václava Taliána písničky Těžko mě matička vychovala, Červená růžička kvete z jara nebo Stavěli tesaři. „Když se dá sedm harmonikářů a jeden vozembouch dohromady, je to pěkný kravál. Zpívá se, tancuje a dokonce jsme zažili, že v domově důchodců tancovali senioři na stole. Občas se tam potkáváme s jinými muzikanty. Například z Babským souborem z Poříčí. Na jedné akci jsme se setkali s režisérem Zdeňkem Troškou. Je to skvělý pocit přijít mezi lidi, kde jste vítáni," vysvětluje vedoucí party harmonikářů. Snad proto také mají bílá trička s nápisem Děláme to s láskou.

Cena Ď je česká cena určená mecenášům a dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot v České republice. Název Ď je odvozen od českého rčení „tak ti ď" – neboli „tak ti děkuji". Jedno jediné písmeno je tak nejen názvem ceny, ale i současně vysvětluje její myšlenku. Poprvé byla tato cena udělena v Národním divadle v Praze v roce 2001. Letos bude tedy cena udělena již podevatenácté.

Projekt je organizován od krajských kol po finálový ceremoniál se srdcem na dlani. Právě v současné době je vyhlášena nominace pro letošní rok, kam se mohou přihlásit charitativní organizace, školy, nemocnice, domovy pro seniory, ústavy sociální péče, dětské domovy i divadla, hrady, zámky, muzea, knihovny, sdružení a pořadatelé veřejně prospěšných akcí ze sociální i kulturní oblasti. Termín uzávěrky je 25. dubna.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace