Ceny chat začnou pravděpodobně ještě letos klesat, míní makléř

Mít pár metrů vlastního pozemku s malou chatkou. To je dnes přání mnoha Jihočechů. Dokazují to inzeráty na webech zahrádkářských svazů a kolonií. Jenže splnit si takový sen je teď těžší než dřív. V době pandemie totiž zájem o rekreační objekty výrazně vzrostl a nabídka je tak menší než poptávka. Ve Volyni na Strakonicku se rozhodli trendu využít a představitelé města plánují, že v lokalitě Nad Skalkou vybudují rovnou celou novou zahrádkářskou kolonii. V první etapě plánují 16 zahrádek.
„Dokončujeme projektovou přípravu na zaivestování pozemků pro novou zahrádkářskou kolonii Na Skalce – I. etapa. Celkové očekávané náklady na vybudování vodovodu, kanalizace a napojení na rozvody elektřiny budoucích pozemků zahrádek jsou ve výši zhruba dva miliony korun. Stavba by měla být zahájena již během května tak, aby mohly být pozemky prodány případným zájemcům ještě letos,“ potvrzuje starosta Volyně Martin Červený.
Podle táborského realitního makléře Remaxu Richarda Kašpara začal zájem o rekreační objekty růst s pandemií covidu. „Lidé chtěli mít druhou domácnost, místo, kam mohou od covidu utéct. Byla to zahrádka, chata, chalupa. To byl první impuls, proč začali projevovat větší zájem o zahrádkaření. Tehdy narostla cena o 15 až 20 procent,“ popisuje Kašpar. Zatímco před pandemií se tak například cena chatky se suchým wc na pozemku o zhruba 400 metrech čtverečních, kam je přivedena voda a elektřina pohybovala kolem 400 tisíc korun, v první vlně se zvýšila na 650 tisíc korun. A ani tato suma nebyla konečná.
„Další vliv na rozhodování kupujících měla výše inflace. Jakmile zjistili, že je vyšší, než je zdrávo, peníze, které měli v hotovosti se snažili vložit do něčeho smysluplného. Ne všichni přitom dosáhli na byt za několik milionů korun. Chtěli proto investovat do těchto nemovitosti. Více zájemců o jednu chatu ale zvýšil také tlak na cenu. Dostala se tak na sumu v rozmezí 700 až 800 tisíc korun. Dnes už podobná chatka vyjde na více než milion korun,“ vysvětluje realitní makléř a dodává, že chatka s toaletou a koupelnou pak stojí zhruba 1,5 milionu až dva miliony korun.
V inzerátech přitom není výjimkou, že lidé chtějí částky blížící se ke dvěma milionům korun i za objekt bez záchodu, nebo třeba elektřiny. „To je ale nabídková cena, která se může lišit od ceny reálné, obvyklé a tržní. Ta může být nižší, než si prodávající představoval. Zájemci už dnes za vyšší cenu chtějí i větší komfort, třeba právě v podobě toalety, koupelny a podobně,“ ví Richard Kašpar.
A jak se bude podle specialisty vyvíjet situace v následujících měsících v kombinaci s nárůstem cen energií, pohonných hmot i potravin? „Je to velmi těžké odhadnout, ale osobně si myslím, že se ceny chat zastaví. V některých lokalitách budou možná muset lidé v horizontu půl až tři čtvrtě roku svou nemovitost lehce zlevnit. S nárůstem osobních výdajů a nákladů na rodinu, primární bydlení, hypotéky a energie lidé nebudou schopni utáhnout druhou domácnost,“ míní odborník.
Může se tak stát, že se pak budou naopak zbavovat toho, co potřebují nejméně. Tedy právě chaty. „Nebude se ale jednat o lidi žijící v Jihočeském kraji, ale o ty, kteří bydlí v jiných částech republiky a jezdí sem za rekreací. Dnes je bude stát jen benzin mnohem víc a to se nebavíme o dalších nákladech. Obecně, vlastníci, kteří nebudou schopni finančně zvládnout druhou domácnost, ji budou nuceni prodat. Na trhu nemovitostí tak bude větší nabídka a tím klesnou i ceny. Myslím, že teď ještě tyto nemovitosti drží v cenové bublině, ale po letních prázdninách půjdou lehce dolů a na jaře příštího roku bude pokles ještě výraznější. Pro prodej je tak vhodná doba teď,“ odhaduje Richard Kašpar.
Diskuse k článku