banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Talkshow s Miroslavem Donutilem

    pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

  • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

    pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

České Vrbné se stává novým centrem vodních sportů na Vltavě

ČESKÉ VRBNÉ - Úsek řeky mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou je doslova prošpikován atraktivními turistickými cíli a službami. České Vrbné, klidová lokalita na severním okraji krajského města, se zvolna proměňuje v centrum vodních sportů. Jeho základem je areál s umělým kanálem pro kanoistiku a rafting, chráněný přístav pro malé i velké lodě.

Navazuje půjčovna lodí, jízdních kol, in-line bruslí a dalších sportovních potřeb. Nově je zde nachází informační centrum Stezky řeky Vltavy.

„Není náhodou, že jeden z pěti vltavských InfoPointů, které obsluhují řeku a její okolí od Českých Budějovic až po Týn nad Vltavou a při odbočce po Lužnici také do Kolodějí, je umístěn právě zde. České Vrbné se nachází zhruba v polovině rušné stezky pro cyklisty a in-line bruslaře mezi Budějovicemi a Hlubokou a díky již existujícímu zázemí roste jeho význam přímo na řece. Na Vltavu se po více než padesáti letech vrací pravidelná a rekreační lodním doprava,“ uvedl předseda destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko David Šťastný.

Potenciál trasy mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou, městy, která jsou sama o sobě významnými turistickými cíly regionu, je podle něho mimořádný. Cyklostezkou kolem vodáckého areálu Lídy Polesné projede o některých víkendech více než sedm tisíc lidí. Ročně se pak počet návštěvníků pohybuje okolo sta tisíc. V rámci projektu Splavnění Vltavy došlo ke zřízení zastávky lodní dopravy a výstavbě mariny.

„Vodní cesta je další z forem vyžití návštěvníků i obyvatel Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou. Předpokládáme, že s postupným nárůstem lodního provozu dojde k dalšímu rozšíření navazujících služeb,“ konstatoval ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek a připomněl, že již stávající turistická a rekreační infrastruktura oblasti umožňuje kombinaci výletů pěšky, na kole, in-line bruslích i na lodi. „K tomu je třeba připočítat obrovské množství zajímavých cílů, jako je například Sportovně relaxační areál na Hluboké, golf, zoologická zahrada, zámek a Alšova jihočeská galerie,“ zdůraznil Polášek.

V Českém Vrbném se koncentrují všechny aktivity související s loděmi. Marina využívá existenci umělé slalomové a vodní trati ve vodáckém centru Lídy Polesné, k němu se přirozeně přimyká přístaviště s potřebným sociálním i technickým zázemím. Sportovní podniky pořádané na slalomové dráze mohou být vítanou záminkou pro zakotvení lodi právě na tomto místě. Stejně tak se nabízí možnost přerušit plavbu, zakotvit loď a využít kvalitní cyklostezky k návštěvě okolích měst. Samozřejmostí je možnost raftingu a jízdy na divoké vodě na kajacích a kánoích. K dispozici je ubytování v kempu či na ubytovně. V areálu je restaurace a hřiště pro plážový volejbal. Kanál mohou využívat nejen vrcholoví sportovci, ale i amatérští kanoisté.

Jednou z blížících se velkých akcí ve vodáckém areálu Lídy Polesné je ve dnech 12. a 13. srpna Evropský a Český pohár v raftingu. Návštěvníky čekají dva dny plné sportu, proložené klasickou sobotní pozávodní afterparty.

V souvislosti s cílem sjednotit informačně takto rozsáhlou turistickou nabídku do jednoho celku, vznikl projekt Stezka řeky Vltavy. Jde o informační portál a rezervační systém zážitků doplněný o informační centra, takzvané InfoPointy na Vltavě pod Českými Budějovicemi. „Stezka Vltavy postupně soustřeďuje veškeré informace o vltavské vodní cestě a na ní poskytované nabídce služeb a současně podporuje zkvalitňování stávající nabídky a rozvoj nových služeb na tomto úseku řeky,“ poznamenal Šťastný.

O nabídce a provozu jednotlivých InfoPointů získá návštěvník informace online na stránkách: www.stezkavltavy.cz. Online rezervační systém pokrývá návštěvnické spektrum od jednotlivců až po organizované skupiny. Problémem není zajistit školní výlet, firemní akce či třeba svatbu přímo na lodi.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace