banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • On lâche les chiens (FR) + Accident Instantané (FR)

    neděle 21.7 20:00 - Tábor, Stánek (Žižkovo náměstí)

    Koncert.

  • S muzeem v přírodě

    neděle 21.7 8:00 - Písek, sraz Svatotrojický hřbitov

    Ornitologická procházka.

Zobrazit všechny události
 

Českobudějovické biologické centrum chystá rekonstrukci za téměř 2 miliardy

 Autor: Biologické centrum AVČR

    Autor: Biologické centrum AVČR

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Biologické centrum Akademie věd ČR v Českých Budějovicích připravuje rekonstrukci dvou svých komplexů budov. Zázemí vědeckého pracoviště už totiž nevyhovuje současným nárokům na výzkum. Podle odhadu bude akce stát přibližně dvě miliardy korun. Předpokládaný začátek rekonstrukce je v roce 2020. Obnova areálů potrvá 10 až 15 let.

 

Biologické centrum sídlí v Českých Budějovicích v areálech v Branišovské ulici a v ulici Na Sádkách. "Stav budov odpovídá jejich stáří, což je 30 až 40 let, a pro nároky moderního výzkumu už zdaleka nevyhovuje. Jestli chceme držet krok se světovou vědou, potřebujeme k tomu patřičné zázemí," zdůraznil důležitost rekonstrukce ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer.

Biologické centrum na projekt shání peníze. Zatím má slíbených 500 milionů korun od Akademie věd ČR, která peníze poskytne v následujících deseti letech. Jen projekční příprava bude stát téměř 38 milionů korun. Město České Budějovice už na ní přislíbilo 3 miliony. Částku schválila rada města, musí ale ještě do zastupitelstva. „Myslím si, že je to poměrně významný posun ve spolupráci mezi městem a Akademií věd" připomíná důležitost akce náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec. Třemi miliony korun přispěje také Jihočeský kraj. O další finanční prostředky budou vědci žádat z různých zdrojů.

Rekonstrukce počítá v první fázi s obnovou inženýrských sítí a technické infrastruktury. "Cílem je mimo jiné i snížit energetickou náročnost budov," dodal vedoucí provozního úseku biologického centra Karel Veselý. Rekonstrukce vědeckých pracovišť by mohla začít v roce 2020.

Českobudějovické biologické centrum je jedním z největších pracovišť akademie věd v rámci republiky. Skládá se mimo jiné z entomologického ústavu, parazitologického ústavu, ústavu molekulární biologie rostlin, hydrobiologického ústavu, ústavu půdní biologie a výzkumné infrastruktury SoWa.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace