Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Tradiční benefiční vánoční koncert

  pondělí 16.12 18:00 - Písek, Trojice

 • Izrael - Po stopách Ježíše Krista

  pondělí 16.12 10:00 - Písek, Senior Point

  Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Blog: Vytloukání klínu klínem

"Tak nám zabili demokracii," řekla posluhovačka Švejkovi, který byl lékařskou komisí prohlášen za blba. "Kterou demokracii, paní Müllerová?" otázal se Švejk. "Já znám dvě demokracie. Jednu, ve které rozhodují novináři, co nám říkají, jak máme volit. A potom znám ještě demokracii spontánních demonstrací, při nichž je několika jedinci určováno směřování další politiky." "Ale milostpane, starořeckou demokracii, tu nábožnou, kterou jsme si vysnili cinkáním klíčů." "Ježíšmajrá," vykřikl Švejk, "to je dobrý. A kde se to stalo?" "V Českých Budějovicích u krajského soudu."

 

Vražda demokracie se na světě připravovala léta. Nejprve se vyzkoušela při Arabském jaru. Kdosi ze zákulisí si usmyslel, že relativně bezpečné a na tamní podmínky téměř demokratické režimy je třeba svrhnout. Důsledky vidíme v Evropě na imigrantské vlně.

Pomerančová revoluce na Ukrajině dokázala, že proces likvidace volených zástupců lidu lze provést i v civilizované zemi. Dodnes je, nemaje konce, na východě kolem Krymu občanská válka.

Naposledy se o to pokusili na Slovensku. Kriminální čin šíleného podnikatele byl okamžitě přisouzen předsedovi vlády. Fico bohužel nátlak neustál a odporoučel se. No a jelikož je scénář již osvědčený, zkouší se i v české zemi. Babiš se zatím drží, což je pro kumpány kolem Sorose nepříjemná komplikace.

Neuvěřitelný a stupňující se nátlak má jeden společný jmenovatel: odmítání demokracie a jejího fundamentu, svobodné volby.

Aby bylo jasno, já Babiše považuji za škůdce naší vlasti, ale musím respektovat, že jej volila největší část voličů v posledních parlamentních volbách. Měl-li by být odsunut do opozice nebo dokonce odejít z veřejného života, o tom by měli opět rozhodnout voliči. Nikdo jiný. Manipulující zprávy údajných investigativců (česky vyšetřovatelů) ze Seznamu.cz a z České televize nemůžou přepsat politickou mapu. I když se o to vehementně snaží, až se z nich kouří. Ani demonstranti, kterých je neskutečně méně než voličů, nemohou požadovat takové změny, které by popřely výsledky voleb.

I ve Strakonicích se 28. října sešla na Velkém náměstí skupinka aktivistů. Přišla údajně podpořit demokracii a říkali si demokraté. Poněkud svérázní demokraté, povzbuzující politiky, kteří se jim líbí a odmítající ty politické osobnosti, co jim nejdou pod nos.

Žil jsem až donedávna v bláhové iluzi, že výsledky voleb se musí respektovat a nelze je měnit pár měsíců po vhození lístků do uren. Naše sdělovací prostředky mne však soustavně přesvědčují o opaku, pravděpodobně v duchu hesla Stokrát opakovaná lež... Měl bych se nejspíše nad sebou zamyslet a aktivisticky požadovat odchod z politické scény těch stran a jedinců, které jsem nevolil. Pak teprve budu ten správný moderní demokrat. To je ale ještě daleká budoucnost. Potud se snažím držet selského rozumu.

Jelikož byly Strakonice nejlepší, ba v některých disciplinách jediné v republice, je třeba tak učinit i v oblasti volební. Pan Karel Janský, neúspěšný kandidát za Změnu, se zachoval přesně jako moderní demokrat. Prohru neuznal, neblahopřál soupeři. Tři minuty před skončením desetidenní lhůty přistál v datové schránce soudu jeho návrh na zneplatnění voleb. Člověk, který ještě dva dny před volbami nebyl občanem Strakonic, obvinil Strakonickou veřejnost (SV) z nedemokratického postupu před volbami.

Nemíním rozebírat příčiny úspěchu vládnoucí SV, to jsem udělal jinde. Ani mi to nepřísluší, to musejí vědět voliči, proč jí odevzdali svůj hlas. Po celé čtyři roky jsem byl neúnavným a značně viditelným kritikem vládnoucí koalice ve Strakonicích. Proto snad ode mě nebude mé vyjádření bráno jako šplhání, nemám je zapotřebí.

I budoucí kroky SV zhodnotím přísně. Ale ani ve snu by mě nenapadlo znehodnocovat hlasy svéprávných voličů. Protože když rozbouráte základy - a volby jsou základním stavebním kamenem demokracie, tak se vám celý dům zřítí. Politika SV se jistě nedělá v rukavičkách, ostatně jako kampaň dalších kandidujících subjektů. O jednom jsem však přesvědčen - že starosta Hrdlička ví, co je demokracie. Podařilo se mu vymyslet způsob, jak losování předsedů a místopředsedů okrskových volebních komisí učinit transparentní a v souladu se zákonem. Dříve se totiž stávalo, a děje se tak v ČR pořád, že hlídači a sčítači hlasování se dopředu domluvili a funkce si rozdělovali předem, mnohdy tak byli někteří jednotlivci i desetiletí "zodpovědní" za správné sečtení.

Jedním z atributů demokracie, ve svém důsledku povyšující ji na umění filozofické, je schopnost přiznat porážku. Dotyčnému to může pomoci v jeho další politické práci, může ho to nakopnout a motivovat k lepší strategii. Demonstranti, držící v rukou všichni stejná hesla, ani netuší, jak může přiznání porážky kultivovat politické i společenské prostředí. A to už vůbec nemluvím tom, že politik státnického významu, byť na malém městě, by měl uznat starostu a nabídnout mu ruku ke spolupráci.

Netoliko Janský. Zpytování svědomí a rozbor příčin jeho neúspěchu mu patrně nic neříká. Dal tedy podnět, podle zákona, potud je to v pořádku. Soud dvakrát zasedl a rozhodl tak, jak rozhodl. Nepřísluší mi oponovat, stejně proti usnesení nelze podat kasační stížnost. Je vymalováno. Lze se sice obrátit na Ústavní soud, ale to nemá odkladný účinek platnosti rozhodnutí. Nové volby budou 16. března příštího roku. Je třeba to respektovat a připravit se na další zápolení.

Jedno si neodpustím. Okomentovat důvod soudního rozhodnutí. Vyhlásit volby za neplatné lze pouze tehdy, pokud nastaly skutečnosti, jež mohly silně ovlivnit výsledek. V novinách se to neobjevilo, naši zpravodajové jako vždy klouzají jen po povrchu. Ale mě zajímal ten jediný a smrtelně závažný počin, kdy volby dle soudu byly ovlivněny. Zkráceně cituji z rozsudku: "134. V porovnání s předvolební obecně známou skutečností, kdy před komunálními volbami bylo průměrně 63 % nerozhodnutých voličů (k tomuto údaji lze dospět na základě výsledků předvolebních průzkumů označených jako Pevnost přesvědčení, které byl renomovanými společnostmi MEDIAN, s.r.o. a KANTAR TNS CZ s.r.o. zpracovávány pro účely zpravodajské reportáže České televize...
...lze učinit jednoznačný závěr o tom, že popsané jednání rady a vedení města porušující základní principy demokratického právního státu významně zpochybnilo volební výsledek, který byl velmi těsný...lze s vysokou mírou pravděpodobnosti či spíše jistoty předpokládat, dopadly by volební výsledky ve Strakonicích odlišně."

Přeloženo do jazyka smrtelníků. Volby soud zrušil proto, že dopadly jinak, než věštily předvolební průzkumy veřejného mínění, dělané v celém státě před komunálními volbami a také proto, že SV získala 51 % hlasů, což je bráno jako zvláštnost.

K tomu netřeba komentáře.

Pročež se připravujme na příští volby, s využitím aktivního či pasivního volebního práva. Dá Bůh, a volič, že se do strakonického zastupitelstva dostanou politici pracovití a schopní se domluvit. A že tam naopak nebudou ti, kteří odmítají základní principy demokracie, i když je mají zlatě vyryté na stranické pavéze nebo na čele.

František Karel Ladislav

 

Diskuse k článku - 31 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • František Karel Ladislav 

  Reagovat

   

  Kdyby si to náhodou ještě někdo četl...
  To hlavní jsem neuvedl, i když to z toho všeho, co jsem napsal, vyplývá. Opovrhování voliči.
  Před čtyřmi roky byla volební účast v okresním městě, dnes zvláštně zvaném městě s rozšířenou působností, 43 %. Teď to bylo 50 %. Všude jinde by z toho měli radost. Připouštím, a radost z toho nemám, že spousta voličů Strakonické veřejnosti byla oblbnutá. Vším možným, zvláště odpady zdarma. Ale to není proti zákonu, naopak je to důsledek demokratického systému, tak jak je v ČR už 29 let uplatňován. Nelíbí se to někomu? Pak se mu nelíbí zastupitelská demokracie. Ať udělá revoluci nebo ať raději mlčí.
  Paní (nebo snad slečna) soudkyně vyslechla 30 svědků, všechno místní politiky nebo managery. Ale ti volby nedělají. Měla vyslechnout voliče SV. Řekli by jí, jestli se považují za ovce, kterými bylo manipulováno nebo zda volili svéprávně. Stokrát se mi nemusí líbit vítězství SV, avšak opomíjet její voliče, pohrdat jimi nebo dokonce na ně kašlat, je vrchol arogance moci, kterou paní soudkyně předvedla.
  Každý opravdový demokrat, vážící si voličů, by měl doufat, že SV dá návrh k Ústavnímu soudu a že tam uspěje.

  Vloženo 27.11.2018 17:02:56

  • Milivoj 

   Reagovat

    

   Jenomže zákon porušil Hrdlička a jeho pět členů SV. A to je v rozsudku dostatečně popsáno. Nikdo žádnými voliči nepohrdá. Těmi pohrdl sám Hrdlička, protože při volbách podváděl. Kdyby nepodváděl, tak by jeho voliči mohli jásat. Způsob voleb dělají právě politici. Taky jsem demokrat a jsem pro, aby SV a Hrdlička dali návrh k Ústavnímu soudu. A pokud US tento rozsudek potvrdí, tak bude zřejmě špatný i náš US??
   Pokud je mi známo, Hrdlička o některých lidech ve Strakonicích nakydal špíny dost. Koukám, že se mu to začíná vracet.

   Vloženo 28.11.2018 07:34:53

 • andrej falmer vojta 

  Reagovat

   

  Ty jo, slyšet komáry jak káží o demokracii je opravdu sprostota par excelence.To jsou ti praví. Rudý ksindl nás tady čtyřicet let omezoval na právech, ale to mu nestačilo. Za koblihu a sliby si, jako nedoučenej truhlář z Dědic na Moravě v roce 1948, za sliby a koblihu opět koupil lůzů a vládnou vesele dál. K čertu s těmi zločinci!

  Vloženo 24.11.2018 19:16:36

  • Sandokan 

   Reagovat

    

   Že ti ta lůza nevadí, když na Tebe dělá Ty netáhlo. Lepší lůza než ta pakáž zlodějská ODSácká a TOPácká z horních deseti tisíc,kterej se zajídá platit daně a své zaměstnance by nejraději nechala na min. mzdě pochcípat. Vo to jde Tobě ty nýmande a Tobě podobnejm.

   Vloženo 24.11.2018 22:49:08

  • FKL 

   Reagovat

    

   Nevím, jaký zákon Hrdlička porušil tak flagrantně, že kvůli tomu musejí býti nové volby. Neznám zákon, ve kterém je napsáno, že v městském zpravodaji (ani není povinnost města něco takového vydávat) musejí být před volbami inzeráty opozice. Neznám zákon, kde je explicitně uvedeno, že výlepové plochy města musí být před volbami k dispozici všem stranám. Subjektivní hodnocení soudkyně strakonické politiky je sice zajímavé, mimochodem naše reálie nezná a přejala názor Janského i s jeho expresivními výrazy, ale je to nad rámec soudní kausy. Nechci předjímat výrok ÚS, ale nestalo se u nás nikdy, že Ústavní soud něco zrušil? Stalo a víckrát.

   Vloženo 28.11.2018 16:36:15

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    No a už to někdo k tomuÚS podal?

    Vloženo 28.11.2018 22:19:09

 • Milivoj 

  Reagovat

   

  Takže vlastně nemáme respektovat rozhodnutí nezávislého soudu, který jasně rozhodl, že Hrdlička podváděl a udělil si výhody sám sobě při volební kampani? To si snad pane Františku Ladislave děláte z lidí srandu. Naopak, pokud takto rozhodl nezávislý soud a uvedl viníka porušení rovné soutěže při volbách, tak bych ty nové volby nechal Hrdličku celé zaplatit. Holt všechno není zadarmo.

  Vloženo 23.11.2018 11:31:44

  • František Karel Ladislav 

   Reagovat

    

   Nedělám si legraci. Nevím, proč by měl ve strakonickém případě nefungovat všeobecný princip, že volby platí stát. Stejně jako nikdo neplatil za soudní jednání. Od toho je stát, aby zajistil demokratické volby. Ani nezávislý soud není neomylný, rozhodnutí pěkně namalované sexy soudkyně bylo spíše politické. Četl jsem si rozsudek, a používala v něm slova Janského, že koaliční partneři byli ,,kolaboranti." Ani posuzování strakonické politiky jí nepřísluší, to je nad rámec soudního jednání. Chápu, že mladá emancipovaná soudkyně se chtěla zviditelnit. Co se týče Janského... Měl jsem to ,,štěstí" se s ním osobně poznat. Čtrnáct dní před volbami přestal komunikovat se světem, psychiatři by z něj měli radost. Probral se tři dny před volbami, chtěl najednou vše dohnat, ale jelikož se choval nesolidně vůči ostatním lidem na kandidátce, tak mu letáky nikdo neroznášel, krom jeho družky a Kuby Škody. Abych uvedl příklad, vyzval kandidáty, aby mu navrhli části programu. S Martinem Schertletem, zakladatem městské policie ve Strakonicích, jsem dal dohromady bezpečnostní část programu. Pan Janský si s tím vytřel prdel a na letáky dal nesmysly ze své vlastní duté mozkoviny, které samozřejmě s nikým

   Vloženo 23.11.2018 21:36:08

  • autor článku osobně 

   Reagovat

    

   nekonzultoval. Ohledně reklamy... Souhlasím s tím, že by i opoziční strany měly mít prostor v měsíčníku Zpravodaj, tak jako tomu bylo za Vondryse. Zákonně viděno to ale není problém, není nikde psáno, jaký prostor mají mít v městském věstníku ostatní politické strany. Nemusí mít žádný. Viděl jsem hodně městských novin, a povětšinou tam opozice neměla nic, vládnoucí se všude chlubí, to není jen specifikum našeho města. To by musely býti zrušeny volby všude.
   Plakátové plochy MKS byly vyhrazeny jen na kulturní akce, ani SV nich neměla svou reklamu. Je škoda, že město nedalo větší prostor pro všechny strany, přestože to původně mělo v plánu, což mi Břéťa osobně, pár měsíců před volbami, tvrdil. Ale ani to není nezákonné. Odpověď na to, proč jsem kandidoval za Změnu. Dával jsem dohromady půl roku program SPD. Tři dny před schválením Okamurou naší kandidátky dal koordinátor na kandidátku dva nepřízpůsobivé. Bez toho, aby mu to odsouhlasila členská základna. Nikdo z nás ani ty dva Demetry nikdy neviděl. Nemusíte se mnou souhlasit, ale jistě pochopíte, že strana by měla jednat tak, jak hlásá a ne dělat opak. Na poslední chvíli jsem přijal možnost kandidovat za Janského. Sám za sebe.

   Vloženo 23.11.2018 21:48:12

  • FKL 

   Reagovat

    

   Znal jsem Karla do té doby jako velkého kritika vlády ve městě, potud mi to vyhovovalo. Netušil jsem, že je duševně nemocný a ještě k tomu politicky šílený. Když už se bavíme o dodržování zákona, pan Janský, přivandrovalec z Moravy, neměl mít nikdy právo mluvit jako občan na zastupitelstvu, když neměl ve městě trvalý pobyt. To tenkrát nikoho nenapadlo. No k tomu hnutí Změna, jež je mi vyčítáno. Samozřejmě nejsem příznivec Táni Fišerové, to bych nedal ani náhodou. Ani pan Janský nebyl aktivní v tom havlistickém hnutí, až na poslední chvíli, jak je u něj už tradice, se k nim vnutil. Ale to jsem před volbami neřešil. Bral jsem to tak, že díky hnutí Změna sestaví kandidátku místních aktivistů. Že na ně ve skutečnosti bude kálet z vysoka a půjde mu jen o sebe, jsem v tu dobu nevěděl. Před pár dny jsem se dokonce dozvěděl, že s mu s některými kandidáty pomáhal Vondrys, který s ním ty lidi navštěvoval. Přesto pře ze všechno, samozřejmě respektuji rozhodnutí soudu. Mimo jiné mi umožňuje se znovu zapojit do komunální politky, sestavím vlastní nacionální kandidátku. Budu přitom podporovat Hrdličku, protože, přes všechna negativa, je to velmi agilní, schopný, rodilý Strakoňák a můj kamarád.

   Vloženo 23.11.2018 22:01:19

   • Sandokan 

    Reagovat

     

    Vol si koho chceš trubko, ale nespěchej. Možná budou kandidovat Marťaní a dle článku by to bylo něco pro Tebe, když nevíš čí jsi.

    Vloženo 24.11.2018 18:42:38

   • Milivoj 

    Reagovat

     

    Takže jste si mohl pane FKL ušetřit ten dlouhý a velmi hloupý komentář. Je vidět, že jste vlastně i lékař a psychiatr. Proč jste tedy na kandidátce pana Jánského vůbec byl.... Hrdlička je sice strakoňák, ale schopný všeho možného i nezákonného. To, jak jste ohodnotil paní soudkyni jen svědčí o tom, že Vám Hrdlička asi taky "vymyl" mozek. Takže vlastně pan Janský a paní soudkyně způsobili a mohou za to, že se volby ve Strakonicích opakují???? To moc tedy rozhodnutí soudu nerespektujete, když čtu tu hrůzu co jste napsal.

    Vloženo 26.11.2018 09:39:56

 • Helena 

  Reagovat

   

  Do toho vám nic není za koho kandidoval. Určitě se v p. Jánskym hodně spletl, když takto píše. Pravděpodobně se dělal do očí hezkej a když neuspěl ve volbách, tak se projevil jaký je. Asi dělal ze sebe jiného člověka než je.

  Vloženo 22.11.2018 18:28:30

 • FLČ 

  Reagovat

   

  FKL- kam vítr, tam plášť.

  Vloženo 22.11.2018 08:11:04

  • :-) 

   Reagovat

    

   Myslíte trio Fanda+Kája+Láďa? :-D

   Vloženo 22.11.2018 08:51:48

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace