Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

    pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

    Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

  • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

    pátek 23.8 21:00 - Vlksice

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Bruslařská dráha na Lipně trvala přes 40 dní a přilákala na 50 tisíc lidí

Antonín Labaj

Antonín Labaj

FRYMBURK - Přes 40 dní se letos díky mrazivé zimě bruslilo na lipenském jezeře. Fronty aut v nejfrekventovanějších dnech stály podél silnice z Frymburku až na Lipno. Těžko říct, jak se možnost bezplatného bruslení projevila na tržbách lyžařského areálu nebo jestli návštěvníci naopak zvládali okusit obojí a bruslařská dráha přivedla na Lipno i nové lyžaře. Každopádně měli pořádný frmol hasiči z Frymburku, kteří se s další partou z Lipna po celou dobu o bruslařskou dráhu starali. Za bruslařskou sezonou se ohlíží starosta Sboru dobrovolných hasičů z Frymburku Antonín Labaj.

             Po kolika letech se letos na Lipně bruslilo?

Na zamrzlém lipenském jezeře se v tomto rozsahu naposledy bruslilo v zimní sezoně 2011-2012, od té doby nebylo příliš vhodné počasí a v jednom roce nám lipenské jezero nezamrzlo vůbec.

 

Jak dlouho letošní bruslařská sezona trvala?

Lokálně se bruslilo od 7. ledna, s Lipnem nad Vltavou a Přední Výtoní byla dráha propojená od 22. ledna do 19. února, kdy jsme udržování dráhy oficiálně ukončili.

 

Jak dlouhou dráhu jste na jezeře udržovali?

Celkem vznikly tři ovály, dva ve Frymburku o délce 2,7 kilometry a 2 kilometry a jeden v Lipně nad Vltavou u Loděnice o délce kolem 2,5 kilometru. S propojením Frymburk – Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou vznikla i s ovály dráha o délce 15 kilometrů.

 

Čím jste dráhu udržovali a kdo se o ni staral?

Hasiči z městyse Frymburk nejprve používali lehkou techniku - sněžnou frézu, Vari systém s radlicí a zametací kartáč s vlastním pohonem. Vjíždíme na led v době, kdy ještě není zcela bezpečné se na něm pohybovat, tedy v době, kdy má malou sílu zhruba kolem 12 centimetrů. Důvodem je, že sníh na ledu tvoří izolant a led nepromrzá a nesílí tak rychle, jak bychom potřebovali. Jakmile led dosáhne 15 centimetrů, vjíždíme na něj se střední technikou, traktorem Gatorem na pásech. Traktor je primárně určen k transportu pacientů ze zamrzlé hladiny pro zdravotnickou záchrannou službu, ale tady jsme ho využívali i k prohrnování. Bohužel jsme na frymburském zastupitelstvu neuspěli se žádostí o nákup nové plovoucí šestikolky, takže jsme se rozhodli koupit tento stroj z vlastních prostředků a městys Frymburk nám uhradí provozní hodiny této techniky. Městys koupil nový zametací kartáč bez pohonu. O víkendech a předpokládaných dnech s velkou návštěvností jsme drželi zdravotní dozor na ledu. Zabezpečovali jsme také třemi hlídkami určený úsek při závodech Ice Marathonu. Ke zdravotnímu zabezpečení jsme měli sněžný skútr se sněžnými saněmi, tomu ale později odešel motor.

V Lipně nad Vltavou se o ledovou magistrálu starala parta kluků se starostou Zdenkem Zídkem. Úseky jsme měli rozdělené, oni zajišťovali Lipno – Přední Výtoň, my Frymburk – Přední Výtoň. Obě party měly zhruba čtyři lidi. Většinou jsme pracovali ve volném čase, často i v noci a občas si někdo vzal dovolenou, abychom to zvládli. Po velkém náporu bruslařů museli kluci na Lipně zalít vodou celou dráhu, aby ji obnovili. My jsme dělali totéž, ale jiným způsobem. Výsledek byl skvělý. Celkem bylo odpracováno na ledu přes 1 000 hodin.

 

Když se neplatí vstupné, dá se vůbec odhadnout, kolik lidí si přijelo na Lipno zabruslit?

Celkový odhad návštěvnosti na ledové magistrále je kolem 50 000 lidí. Nejvyšší návštěvnost byla o posledním lednovém víkendu od 27. do 29. ledna, kdy si přišlo zabruslit zhruba 10 000 lidí.

 

Byli bruslaři ukáznění nebo s nimi byl i nějaký problém?

Tak ledacos se dá vyčíst na webových stránkách ledovamagistrala.cz, které jsem pořídil a zřídil, a měli jsme i facebookový profil. Bruslaři, běžkaři, ledoběžkaři, pejskaři i pěší si tento fenomén náramně užívali. Nebyla ani nouze o úsměvné zážitky. Až na pár výjimek lidé udržovali pořádek, i když občas jsme z ledu museli uklidit něco, co tam nepatřilo. To k takovému náporu patří. Na ledu bylo postaveno mobilní WC a odpadkové koše, dále jsme měli rozmístěné informační cedulky, na koho se mají bruslaři obrátit v případě nouze. O víkendech byly u břehů stánky s občerstvením a úschovny zavazadel. Nezaznamenali jsme žádné velké krádeže. Boty, které se na břehu ztratily, byly vzápětí objeveny. Vypadalo to spíš na omyl, že si někdo odnesl cizí boty a když to zjistil, tak je zase vrátil. Jeden bruslař nahlásil ukradené vozidlo a při vyšetřování se ukázalo, že stojí u kostela v Přední Výtoni a ne ve Frymburku. Stálo přesně tam, kde si ho řidič původně zaparkoval. Ošetřovali jsme drobné oděrky, tržné ranky, ale také zlomeniny nohy a zápěstí.

 

Do jaké síly led letos zamrznul a zkoušeli jeho sílu i automobilisté?

Led byl silný ve finále kolem 25 cm. Auta jezdila mezi Frymburkem a Frýdavou běžně a v Horní Plané při cestě do lyžařského areálu Hochficht také. Jednou se stalo, že při kartáčování ledu mě předjíždělo auto mezi Frymburkem a Přední Výtoní. Protože se v závěru oteplilo rychle a déšť led rozmočil, řidiči už pak neriskovali a nedošlo k žádnému propadnutí vozidla do vody. Jednu dramatickou akci jsme ale letos zažili, když byla naše zásahová jednotka z Frymburku 29. ledna v noci povolána, že se v Dolní Vltavici na ledě pohřešuje vozidlo. Jednalo se o cizí státní příslušníky. Jeli z Rakouska do Českých Budějovic a navigace je údajně svedla na přívoz, kde najeli na led a poté pokračovali směrem na Frymburk. Najeli na místo, kde se nacházel sníh, pod ním voda a led, tam také uvízli a při cestě na břeh pro pomoc ztratili klíče od auta. Pátrací akce společně s Hasičským záchranným sborem trvala do dvou ráno ráno, kdy naše jednotka vozidlo objevila a poté jsme ho společně s profesionálními hasiči odtáhli ke břehu.

 

Na co se frymburští hasiči chystají teď?

Připravujeme tradiční ples a během celého roku pak další akce jako je stavění máje, hasičské soutěže, zabezpečení Rallye Český Krumlov, školení první pomoci, zájezd, noční soutěž nebo čertovské klání.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace