Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Trash Nightmare festival - Vol. 7

  sobota 19.10 17:00 - Písek, Divadlo pod čarou

  Hudební festival.

 • Barbora Poláková - Tour 2019

  sobota 19.10 19:00 - Strakonice, MěKS

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

EET je Babišova one man show a chaos, říká daňový poradce

Tomáš Hajdušek, daňový poradce a krajský zastupitel za ODS.

Tomáš Hajdušek, daňový poradce a krajský zastupitel za ODS.

JIŽNÍ ČECHY – Jihočeský daňový poradce Tomáš Hajdušek upozorňuje, že změny, které jen pár dní před spuštěním elektronické evidence tržeb začal prosazovat ministr financí Andrej Babiš, způsobují chaos. Jsou přitom v příkrém rozporu s Babišovými postoji během prosazování EET. „Babiš si z EET jen udělal one man show,“ říká Tomáš Hajdušek, který byl pro Jihočeské týdeníky autorem informačního seriálu EET krok za krokem. V posledních hodinách před startem EET reagoval na aktuální vývoj. EET navzdory některým protestům začala, v restauracích už se dokonce vžilo pro účtenky úsloví personálu: "Počkejte, ještě musíte dostat babiše." A lidé to komentují různě.

 

Bez výjimek? Nakonec s výjimkami

Podle důvodové zprávy, se kterou byl zákon o zavedení EET poslán do parlamentu, má mít toto opatření dva cíle. Zabránit daňovým únikům a narovnat podnikatelské prostředí. Od začátku se také zdůrazňovalo, že nebudou žádné výjimky.

„Od ledna 2015 až do letošního léta jsme byli ubezpečováni, že výjimky nebudou. Andrej Babiš dokonce vydal v září 2015 na své náklady brožuru Elektronická evidence tržeb – Fámy a fakta o chystané legislativě. V ní na jasnou otázku, zda budou z EET výjimky, dává jasnou odpověď: „Ne. Vztahuje se na všechny podnikatele bez ohledu na jejich velikost.“ Výjimky by podle tehdejšího Babišova přesvědčení jen vedly k dalšímu zkreslování tržeb,“ cituje Tomáš Hajdušek z této publikace. Dnes je tedy pohled ministra financí jiný.

„Na začátku roku 2015 také Komora daňových poradců v připomínkovém řízení k tomuto zákonu namítala, že úhrady platebními kartami není třeba evidovat, protože s těmi nelze manipulovat. Tehdy v březnu 2015 ministrestvo financí reagovalo, že platba kartou je sice evidována, ale výjimka pro tržby konané mimo kamenné provozovny by založila pro tyto podnikatelské subjekty neoprávněnou výhodu. A že by to ovlivnilo preference ve způsobech placení a lidé, kteří by v e-shopech platili platebními kartami, by se pak nemohli účastnit účtenkové loterie. Proto byla připomínka odmítnuta. Naprosto stejně ministerstvo financí argumentovalo v lednu 2015 v dokumentu Analýza EET. Tam dokonce zdůrazňuje, že záměrně usiluje o evidování plateb kartami, aby se tam platby účelově nepřelévaly a zákazník nebyl ochuzen o účast v účtenkové loterii. Zaznívá i další argument, že by vypuštěním evidence úhrad platebními kartami přišla finanční správa o možnost kvalitní analytické práce s daty. Dnes, těsně před spuštěním EET, najednou Babiš prozřel a výjimky u platebních karet prosazuje. Asi mu to teprve teď někdo vysvětlil. Pokud se má ale zákon měnit na základě dopisu jedné 89 leté babičky z Kladna, tak tu panuje anarchie a chaos a o konečné podobě zákonů nerozhodují zákonodárci, ale ministr Babiš podle svých nálad,“ podotýká Tomáš Hajdušek.

Zákon o EET přitom umožňuje vládě formou vládního nařízení parametry EET upravit. Žádné takové nařízení ale Babiš Sobotkově vládě napředložil a parametry EET nastavil za pomocí metodiky, o které může rozhodovat sám. „To ale není žádný závazný právní předpis,“ varuje Hajdušek.

 

Úpravy na poslední chvíli jen násobí chaos

Další výjimka se má týkat podnikatelů s ročním obratem do 250 tisíc korun, pokud se přihlásí k paušální úhradě daně. „Tady bych chtěl upozornit, že v září 2015 vydal Parlamentní institut studii, kde jasně stojí, že v Rakousku podléhají EET podnikatelé s ročním obratem nad 15 tisíc EUR. Ministerstvo financí mělo tedy dost času na úpravu zákona jak ve věci obratu, tak ohledně placení kartami. Přesto předložilo do vlády i do Poslanecké sněmovny zákon ve znění – bez výjimek. A jestliže dnes ministr Babiš říká, že netušil, kolik druhů podnikání u nás existuje, tak je třeba připomenout, že k návrhu zákona byla jeho ministerstvem financí zpracována takzvaná RIA – zpráva o hodnocení dopadů a tam jsou popsány dopady na všechny způsoby podnikání. Takže buď ministerstvo tuto zprávu zpracovalo špatně a za to nese ministr odpovědnost, nebo to vůbec nečetl,“ podivuje se daňový poradce.

V první vlně od prosince 2016 podléhají elektronické evidenci tržeb podnikatelé v oborech ubytování a stravování. „Všichni byli celou dobu ujišťováni, že žádné výjimky nebudou, až náhle 29. srpna na tiskové konferenci na ministerstvu financí Andrej Babiš oznámil, že pomocí metodiky rozdělil stravování na dvě skupiny, z níž jedna bude podléhat EET od 1. prosince 2016 a druhá od 1. března 2018. Když si tedy někdo dá v bufetu jídlo a posadí se ke konzumaci, podléhá tato tržba EET od 1. prosince 2016. Když si někdo do bufetu dojde s nádobou na oběd a jídlo si odnese, tato tržba podléhá evidenci až od března 2018. Provozovatel bufetu přitom ani nemůže ovlivnit, aby zákazník kupříkladu nezkomzumoval jídlo z nádoby přímo v jeho provozovně,“ popisuje rozdíly obou skupin Tomáš Hajdušek. „Důvody rozdělení stravování na dvě skupiny nejsou vůbec známé, odkaz na evropskou legislativu, který byl použit, je účelový a nesprávný, protože se týká DPH, která nemá s EET nic společného,“ dodává.

To třeba ve vinotéce nastávají dokonce tři možné varianty. Pokud zákazník dostane víno rozlévané do skleničky a usedne ke stolu, podléhá tato tržba EET od prosince 2016. Jestliže si odnese víno v láhvi, stáčené nebo zabalené v láhvi, jedná se o maloobchodní prodej s nástupem EET od března 2017. A pokud si nechá víno nalít do kelímku ke konzumaci na ulici, bude tato tržba podléhat EET až v březnu 2018. To je naprostý chaos. V praxi nastává spousta situací, ve kterých není zřejmé, od kdy se má tržba elektronicky evidovat,“ konstatuje daňový poradce Hajdušek.

„Jestliže na pouti koupíte klobásy a pivo u stánku, kde nebudou stolky a židle, budete mít nárok na účtenku do slosovací loterie až v březnu 2018. A stánek hned vedle, kde vám umožní si sednout, podléhá evidenci už od letošního prosince. Tak kde je proklamované narovnání podnikatelského prostředí?,“ ptá se Hajdušek.

 

Z hospod do hasičáren a garáží?

Finanční správa na vzniklý chaos reagovala tím, že 18. listopadu, tedy 12 dní před startem EET, vydala jedenáctistránkovou metodiku, kde se snaží popsat situace v praxi a obchodní modely. „Z ní plyne, že když bude prodávat pivo a klobásy kamenná restaurace na své předzahrádce, spadá do EET už od letošního prosince. A když si hned vedle někdo postaví stánek bez stolů a židlí se stejným sortimentem, až do března 2018 evidované účtenky vydávat nemusí. Podle mých zkušeností je přitom riziko daňových úníků rozhodně vyšší u stánkaře, který je každý týden někde jinde, než u kamenné provozovny, která je pro správce daně snadno dostupná. Celá metodika pro stravování tak jde proti původně vytyčenému cíli elektronické evidence tržeb,“ shrnul Tomáš Hajdušek.

„EET v kombinaci se zákazem kouření přinese ohrožení a v mnoha případech i konec tradičních venkovských hospod. Lidé se přesunou do garáží a hasičáren, ale kouřit a pít pivo určitě nepřestanou. Jen stát vybere méně než teď. To si pan Babiš v teple své pražské kanceláře zřejmě neuvědomuje,“ říká Tomáš Hajdušek a uzavírá: „Mě rozčiluje, když slyším od Babiše, že zavedení EET nebude pro nikoho znamenat žádné velké náklady. Pořízení toho nejjednoduššího a přitom funkčního pokladního zařízení přijde zhruba na 10 tisíc korun. Pravidelné měsíční náklady na internetové připojení a spotřební materiál budou podle velikosti provozovny a frekvence tržeb činit 300 až 900 korun. Vedle toho někteří dodavatelé pokladního zařízení požadují i platby za poskytnutí softwaru, opět 200 až 900 korun měsíčně. To je ročně dalších 10 tisíc a pro malé venkovské hospody je to problém. Pokud je provozovali hostinští staršího věku, pro které je nejen pořízení, ale i obsluha zařízení nepřekonatelná překážka, tito lidé končí a je opravdu urážkou, aby je pan Babiš nazýval zloději. Mimoto takhle připravený start EET vyvolává u podnikatelů nejistotu. Nikdo neví, jestli to, co platí dnes, bude platit i zítra nebo za měsíc.“

 

Diskuse k článku - 42 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • Jajapta 

  Reagovat

   

  pokračování: si myslí, že jsou řediteli Zeměkoule a dobře míněné rady neslyší.

  Vloženo 9.12.2016 02:41:32

 • Jajpta 

  Reagovat

   

  Ta loterie bude taky pěkná komedie. Dneska je možné bonzovat nevydanou účtenku. Po zahájení loterie se někteří slaboduší jedinci o účtenky poperou. Loterie poběží několik měsíců ... a pak začne berňák zjišťovat, kde na to někteří lidi vzali peníze, když mají v loterii účtenky za xx tisíc, ale útrata neodpovídá jejich příjmům. A protože od prosince 2016 se bude prokazovat nabytí majetku a co dotyčný neprokáže, mu může být zpětně dodaněno se sazbou až 100 %, proč by to mělo být u účtenkové loterie jinak? Takže hodně štěstí, nastávající bezdomovci! Jen se třeste na loterii, až dostanete složenku z berňáku, tak Vás humor přejde!

  Vloženo 9.12.2016 02:30:41

 • petr 

  Reagovat

   

  U nás krachla jedna hospoda, ta stejně za nic nestála. Majitel zřejmě krom zákazníků okrádal taky stát na daních. Podnikatelské prostředí se trochu vyčistí, to je zákon trhu.

  Vloženo 6.12.2016 06:44:02

 • Karel 

  Reagovat

   

  Jo a ještě nepříjemná obsluha!

  Vloženo 5.12.2016 14:02:02

 • Karel 

  Reagovat

   

  Tak dneska jsem tam byl na obědě v kulturáku v Písku a opravdu oběd za 90 Kč!!! a porce jak pro vrabce. Nebrat

  Vloženo 5.12.2016 14:01:30

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace