Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Bomberos

    Úterý 16.7 16:00 - Tábor, Rajský dvůr

    Hasičská groteska.

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Internetoví šmejdi straší horory o parazitech a nabízejí pochybné přípravky

Ilustrační snímek tasemnice.

Ilustrační snímek tasemnice.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Vědci z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích upozorňují na nekalé praktiky „léčitelů", kteří vyvolávají paniku ohledně parazitů a nabízejí přístroje či dokonce léčiva. „Podvodníci neváhají nabízet na internetu jakýsi lék proti parazitům Detoxic, o kterém tvrdí, že byl vyvinut v Parazitologickém ústavu Biologického centra, píší o jakýchsi výsledcích klinických testů a certifikátech, které ovšem neexistují," upozorňuje vědecký pracovník tohoto ústavu Roman Kuchta.


Připojuje jako ukázku výčet některých naprosto lživých informací z propagačních článků. Podle vědců hraničí až s šířením poplašných zpráv:

-850 tisíc lidí v ČR každoročně umírá kvůli parazitům
-Podle výzkumů až 87% populace hlavního města trpí parazity
-Ministerstvo zdravotnictví zkoumalo potraviny, které se u nás prodávají, a zjistilo se, že 95% všech produktů obsahuje parazity, kteří jsou pro lidi nebezpeční
-Tasemnice mohou způsobit rakovinu
-Odstraněná ledvina zničená rakovinou. V tomto případě bylo onemocnění způsobeno krevními parazity. Statisticky se tito červi nachází v 63-65% populace.
-Mezi prvotní příznaky, které tělu signalizují, že je infikované parazity, patří:
- Zápach z úst
- Alergie (vyrážky, slzavé oči a rýma)
- Časté nachlazení, bolesti v krku, ucpaný nos
- Chronická únava (unavíte se rychle bez ohledu na to, co děláte)
- Časté bolesti hlavy, zácpa nebo průjem
- Bolesti svalů a kloubů
- Nervozita, poruchy spánku a chuti k jídlu
- Kruhy pod očima a pytle pod očima
- Momentálně existuje pouze jeden lék, který nám umožňuje vyčistit tělo od parazitů. Mimochodem, byl vyvinutý právě v ČR.
- Národní institut parazitických onemocnění zjistil novou příčinu halitózy (zapáchajícího dechu): parazitickou infekci. Nedávno dokončená studie potvrzuje, že látky vylučované parazity jsou toxické a vytvářejí vhodné prostředí pro putrefaktivní bakterie v žaludku. Proto lidé, kteří jsou infikováni parazity, mívají zapáchající dech.

V článcích se používají příklady i fotografie, které jsou naprosto mylné, často převzaté (jedná se o případy ze zvířat, nikoliv lidí). Dále se články odkazují na neznámé "odborníky"z neexistujících institucí, např. Národního institutu parazitologe. V článcích jsou například jako odborníci uváděni:

Marek Musil, Specialista, profesor, předseda Národního institutu parazitologie
Tento lék proti parazitům se jmenuje Detoxic. Byl vyvinutý ve spolupráci s Národním institutem parazitologie a skupinou nezávislých vědců. Dr. Stanislav Novotný, vědec s více než 30 lety zkušeností, tento projekt vedl. Zkoumali jsme desítky anti-parazitických léků zároveň. Během výzkumu se zjistilo, že Detoxic je nejúčinnějším produktem.
MUDr. Michael Petr, předseda Národního institutu parazitických onemocnění

„Pokusili jsme se v tomto ohledu kontaktovat příslušné úřady jako Státní ústav kontroly léčiv a Českou obchodní inspekci, ale zatím to vypadá, že se tomu věnovat příliš nebudou. Proto chceme veřejnost na tyto nekalé praktiky upozornit," uvádějí vědecký pracovník Roman Kuchta z Biologického centra Akademie věd ČR a docent Oleg Ditrich z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Paraziti (protista, helminti) jsou u člověka ve střední Evropě poměrně vzácní, často ani nejsou u zdravého člověka příčinou žádných obtíží a jejich diagnostika prováděná odbornými diagnostickými laboratořemi je velmi přesná. Pokud odborné pracoviště parazita u pacienta nenalezne, parazit se u něj s nejvyšší pravděpodobností skutečně nevyskytuje. V případě zdravotních potíží doporučujeme navštívit lékaře. Důrazně varujeme před neodborným a neschváleným nasazováním léčiv proti parazitům, včetně tzv. mistrovských minerálních roztoků (MMS) a konzumací antiparazitik bez doporučení odborného lékaře, neboť tyto látky mohou způsobovat závažné zdravotní potíže," varují závěrem a poskytují na sebe i konkrétní kontakty:

RNDr. Roman Kuchta, PhD., vědecký pracovník Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR, tel. 387775488, mobil 776194690, e-mail: krtek@paru.cas.cz
ve spolupráci s ředitelem Parazitologického ústavu BC AV ČR, prof. RNDr. Juliem Lukešem, CSc.,
doc. RNDr. Olegem Ditrichem, CSc., mobil 722956664, z Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace