banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

  • Zámecký park v Červeném dvoře

    Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

    Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 

Jihočeský vodárenský svaz chystá rekonstrukci vodojemu Svatá Anna v Táboře, nové potrubí do Veselí nad Lužnicí nebo obnovu přivaděče do úpravny Plav

JIŽNÍ ČECHY - Na 120 milionů korun hodlá letos Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vložit do investic a oprav svého vodohospodářského majetku. Akce za dalších téměř 29 milionů Kč má připravené v rezervě. Suma se tedy může vyšplhat až na 149 milionů Kč. Dokument schválilo představenstvo svazu, který ročně vyrobí a předá téměř 16 milionů kubíků pitné vody a na jihu Čech je jejím největším producentem a distributorem do měst a obcí. Co se letos na společné síti vybuduje, obnoví a opraví?

 

„Prioritou je příprava obnovy hlavního přivaděče surové vody z římovské vodní nádrže do úpravny Plav a navazujících dálkových řadů. Hlavně těch, zásobujících naše největší odběratele jako je třeba Táborsko. To odpovídá nové koncepci investiční výstavby na další dekádu, kterou loni schválila valná hromada," vysvětluje Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva JVS. Její vodárenský systém měří přes 550 kilometrů. Z nich tvoří 445 km hlavní řady a 106 km vedlejší. Jeho součástí jsou tři úpravny vod, 35 vodojemů a 17 čerpacích stanic. Celkem jde o majetek za sedm miliard.

Téměř 26 milionů bude stát rekonstrukce vodojemu Svatá Anna, přes který se zásobuje Táborsko. Sanací projdou nádrže, technologie, venkovní rozvody i obslužné komunikace. Nepotřebné objekty se zbourají, naopak se přistaví nová armaturní komora.

Na 17 milionů vyjde například pořízení a instalace nového potrubí u Veselí nad Lužnicí, které zde zatím řeky Lužnici a Nežárku překonává po mostní konstrukci. Nově to bude pomocí „shybek" přes dna obou toků. Tím se předejde jejich možné destrukci při mimořádných událostech, jako jsou extrémní povodně. Dalších 8 milionů má stát nová shybka pod řekou Otavou u Čejetic na Strakonicku.

Mezi investičními akcemi je například i stavební úprava řadu Netřebice – Kaplice nádraží za 6,7 milionů Kč, kde se staré ocelové potrubí nahradí novým, nebo kilometrová přeložka vodovodu v Markvarticích za 6,5 milionů Kč. Ta je zčásti vyvolaná i budoucí stavbou silnice R3 v této části Českokrumlovska.

Na Českobudějovicku vodárenský svaz soustřeďuje pozornost na obnovu 7 km přívodního řadu surové vody Římov – Plav. Ta je rozdělena do tří etap a během dalších let vyjde na stamiliony korun. První nejsložitější etapa zahrnuje stavbu nového dvoukilometrového řadu o průměru 1200 mm v katastru Doudleb. Tím by se jeho trasa, zatím vedoucí přes obec, dostala mimo zástavbu. Zatím se ale nedaří nalézt shodu s několika majiteli pozemků v zátopovém pásmu řeky Malše, kudy má nový řad vést. Na podobné problémy svaz naráží i na pětikilometrovém úseku Římov – Doudleby, který je zahrnut do třetí etapy. Cílem tedy je letos tyto projekty především administrativně připravit.

„Jediným zdrojem příjmů JVS je prodaná voda městům a obcím. Veškeré prostředky, očištěné o náklady se vracejí právě do oprav a investic tohoto rozsáhlého majetku. Voda prostě musí v domácnostech a firmách téct 24 hodin denně po celý rok. Její význam se pozná, až když náhodou vlivem havárie nebo nezbytné opravy neteče," dodal Antonín Princ.

Vlastníkem Jihočeského vodárenského svazu, založeného v roce 1993, je 263 obcí a měst. Z nich jich téměř 160 patří mezi jeho zákazníky. Svaz ze své soustavy pitnou vodou zásobuje na 400 tisíc obyvatel kraje, tedy přes polovinu jeho populace.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace