Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Trash Nightmare festival - Vol. 7

  sobota 19.10 17:00 - Písek, Divadlo pod čarou

  Hudební festival.

 • Barbora Poláková - Tour 2019

  sobota 19.10 19:00 - Strakonice, MěKS

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Juraj Thoma je nevinen, řekl Vrchní soud. Definitivně

PRAHA /JIŽNÍ ČECHY - Jak právě informoval portál Novinky, Vrchní soud dnes zprostil viny bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu. Krajský soud v Českých Budějovicích ho přitom v lednu odsoudil do vězení na pět let. Podle verdiktu se měl dopustit zneužití pravomoci úřední osoby, když podepsal prodloužení smlouvy na s IT firmou BIT Servis. Podle žalobců se měla smlouva na další období vysoutěžit a znalci tvrdili, že mohla být v daném období až o 12 milionů levnější. Thoma se celou dobu hájil, že podpis připojil k odborným vyjádřením příslušných úředníků. Policie při vyšetřování zjišťovala původ vysokých částek, které v dané době přibyly na jeho rodinné účty. Bývalý primátor oponoval, že to nebyly jeho peníze. Žalobce v odvolání požadoval ještě vyšší trest za porušení pravidel hospodářské soutěže. Vrchní soud však řekl - nevinen a rozsudek je pravomocný.

 

Původně archeologa Juraje Thomu celá kauza stála politickou kariéru. Byl členem ODS, za níž se stal v roce 2006 primátorem. Vlastní strana ho z funkce odvolala, když v červnu 2010 zbavil funkce tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka. Na podzim však byly komunální volby a v nich občané Thomu - už za nové hnutí Občané pro Budějovice - vynesli znovu do čela budějovické radnice. Během tohoto volebního období vypukla kauza se zakázkou na IT, kterou někteří lidé vnímali jako pomstu "kmotrů". Objevily se i odposlechy z Thomovy kanceláře. Kandidátku HOPB pak Thoma vedl i do voleb 2014, ale v povolebních vyjednáváních bylo jeho jméno, právě kvůli běžícímu soudu, pro jiné partnery nepřijatelné a stal se tedy jen řadovým zastupitelem.

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Entroslav 

  Reagovat

   

  Na vysokých postech ve státní správě jsou vysoké platy vždy obhajované vysokou zodpovědností toho kterého člověka. Když se však něco stane, je zodpovědnost rázem ta tam a chybu hází jeden na druhého. A tak je to stále dokola. Nepamatuju, že by byl někdo na vyšších postech potrestán za chybu. A tam jdou chyby většinou do milionů. A člověk na nejnižších šprclích společenského žebříčku platí ze své vydělané almužny za chyby jako mourovatej. To je demokracie pane... :-(

  Vloženo 8.12.2016 21:08:35

 • rath 

  Reagovat

   

  zjišťovala původ vysokých částek, které v dané době přibyly na jeho rodinné účty. Bývalý primátor oponoval, že to nebyly jeho peníze.
  To je vtip...

  Vloženo 8.12.2016 17:38:14

 • Vlk 

  Reagovat

   

  A teď tu o červené karkulce ......

  Vloženo 8.12.2016 17:20:09

 • rath 

  Reagovat

   

  je taky nevinen. Mají to soudruzi dobře ošetřené, díky magorům kteří je stále volí.

  Vloženo 8.12.2016 16:50:56

 • k titulku 

  Reagovat

   

  Haha

  Vloženo 8.12.2016 12:57:30

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace