Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Talkshow s Miroslavem Donutilem

  pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

 • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

  pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Kde natáčel Zdeněk Troška Čertoviny?

Zdeněk Troška s farářem, kterého čerti vyděsí k smrti na lesní cestě. , Autor: Foto archiv rodiny Boškovy.

Zdeněk Troška s farářem, kterého čerti vyděsí k smrti na lesní cestě.     Autor: Foto archiv rodiny Boškovy.

HOŠTICE U VOLYNĚ – Nová pohádka Zdeňka Trošky Čertoviny se těší pozornosti diváků. Část pohádkového příběhu se natáčela v jižních Čechách, mimo jiné u Stříteže na Volyňsku. Zajímá vás, kde jsou ta krásná opravená selská stavení, v nichž bydleli sedláci v podání Oldřicha Navrátila a Jaromíra Noska? Zdeněk Troška odpovídá:Stavení sedláka Navrátila u rybníka se nachází v obci Vlhlavy, což je dva kilometry vpravo ze státní silnice na České Budějovice, kousek před odbočkou na Hlubokou. Když projedete Vlhlavami, přijedete do další krásné vesničky Malé Chrášťany, kde jsme točili některé scény do Babovřesk 2, především statek, kam přijíždějí hokejisté za svým trenérem. Pokud ze státní silnice zahnete vlevo, jste hned v krásné vesničce Plástovice. Noskův statek je kousek od Hluboké v pohádkově půvabné obci Opatovice. Vnitřky obou statků byly ale natočeny ve skanzenu Přerov nad Labem, nedaleko od Prahy. Babička i dřevorubec bydleli v chaloupkách skanzenu pod hradem Velhartice u Sušice, louka s výhledem na vesničku a panorama Boubína je nad obcí Střítež u Volyně, rybníky mezi Bavorovem a Netolicemi, lesní soutěska pod hradem Kokořín. Ale peklo existuje, to není dekorace postavená pro film. Najdete ho kousek za východočeským městem Hlinsko v obci Čertovina, kde pan Lapáček postavil krásnou turistickou atrakci pekla. Turisty tam provádějí sami čerti a v pekelné restauraci a cukrárně si pak za jejich obsluhy můžete pochutnat na dobrotách z pekelné kuchyně.

Byl poklad hříšné duše Radka Holuba ukryt na Helfenburku?

Nene, tentokrát to nebyl můj milovaný hrad Helfenburk, ale goticko renesanční tvrz v Drslavicích mezi Husincem a Prachaticemi. V jejím sklepení jsme točili podzemí hradu s pokladem a v patře tvrze pak onu malebnou hospůdku, kde tancovala Hanička s Janem. Vřele doporučuji k návštěvě, je to o to zajímavější, že polozřícenou rožmberskou tvrz, která už byla odsouzena k odstřelu, zachránil Zdeněk Švejda a za čtvrt století úmorné práce ji opět vrátil do života. Klobouk dolů!

A co to bylo za terasu, kde působila kněžna Jana Bernášková?

Ta terasa je vlastně vodárna u rybníka, kterou najdete vzadu v parku zámku Dobříš nedaleko Prahy. Když jsme tu kdysi natáčeli Princeznu ze mlejna, vodárna byla zarostlá křovinami, oprýskaná a v podstatě ani nebyla vidět. Před dvěma roky ji zrekonstruovali a my ji použili jako letohrádek paní kněžny.

Které konkrétní záběry patří Volyňsku?

Jak jsem říkal, pohledy z louky do kraje a na Helfenburk nad vsí Střítež, všechny scény na louce, hned vedle je cesta, kde čerti vyděsí faráře a ujedou mu s bryčkou. Sem si můžete udělat na jaře krásný výlet – z louky přejdete onou hezkou cestou dozadu do lesa a přijdete k poutnímu místu Dobrá voda nad Milejovicemi. Na všechny strany jsou překrásné výhledy, opravdu úžasný kout našich jižních Čech.

Jak se točila scéna s hadem, který má uštknout Haničku?

Had neposlouchal, protože je hluchý a tudíž vůbec nedbal mých příkazů. Práce s ním byla úmorná. Nakonec jsme dupali nohama a tak ho donutili plazit se, kam jsme potřebovali. Had totiž reaguje na otřesy země, a tak se nám ho podařilo zahnat pod postel. Ale Hanička byla hrůzou celá pryč, a protože pod postel neviděla, pořád se ptala, kde je had. Říkali jsme jí, že je daleko a že má větší strach z ní než ona z něho. Kdyby viděla, že se plazí jen pár centimetrů od jejích nohou, asi by omdlela. Když pak záběry viděla v projekci, chtěla nás zbít. Ona se bojí všeho hmyzu, brouků, pavouků, mravenců, a tak jsme museli všechnu tuto verbež vyhnat z louky, kudy měla běžet, a pak teprve do ní opatrně vstoupila. Ale běda, kdyby měl proti ní vylétnout chroust...

V kinech trhá pohádka rekordy. Proč myslíte, že lidé v poslední době chodí na české pohádky a české filmy do kin?

Protože jsou nejhezčí, milé, veselé, poetické. Lidi už mají dost hloupých amerických agresivních filmů, kde se všichni mezi sebou jen mlátí, všechno ničí a nikdo nepracuje. Šílené rvačky, rány, které by zabily vola a jim neteče ani krev z nosu. A ještě jsou pořád hezky učesaní... Česká pohádka je prostě nejhezčí na světě a hotovo!

 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Vladimír 

  Reagovat

   

  Abych byl spravedlivý, tvorbu Zděnka Trošky dělím na tři skupiny: Kameňáky a Babovřesky jsou hrozné, pohádky má pěkné a milé. Mezi tím leží Slunce, seno a ... bůhvíco. Děj pohádek nijak zvlášť nevnímám, stačí mi ta kamera, jihočeská krajina a architektura. Když se do toho přidají ty trochu zkarikované postavy českých pohádek, vodník, čert, ježibaba, pan mlynář, pěkné venkovské děvče, Honza, knížepán, lokaj, dráb či voják, je to víc milé než odpudivé.

  Vloženo 18.3.2019 16:37:22

 • Vladimír 

  Reagovat

   

  Abych byl spravedlivý, tvorbu Zděnka Trošky dělím na tři skupiny: Kameňáky a Babovřesky jsou hrozné, pohádky má pěkné a milé. Mezi tím leží Slunce, seno a ... bůhvíco. Děj pohádek nijak zvlášť nevnímám, stačí mi ta kamera, jihočeská krajina a architektura. Když se do toho přidají ty trochu zkarikované postavy českých pohádek, vodník, čert, ježibaba, pan mlynář, pěkné venkovské děvče, Honza, knížepán, lokaj, dráb či voják, je to víc milé než odpudivé.

  Vloženo 18.3.2019 16:37:22

 • Petr 

  Reagovat

   

  Ten závěr je dost hloupý - oni v USA i jinde ve světě točí nejen filmy, jaké tázaný coby expert na světovou kinematografii uvádí, o nezávislých filmařích nemluvě, ne tak hloupé, podbízivé, trapné, ale moudré, obrazově působivé, a cituplné, obsazené hereckou elitu, stejně jako neznámými tvářemi. Asi si pan režiSer vyhledává z jiných filmařských témat, jemu cizích, a coby tvůrci nedostupných. A Troškovy pohádky např. mne zcela míjejí, smrdí kalkulem, jako všeliké stupidní Ňáky a Vřesky. Poklad hraběte Chamaré se mu povedl, ale prachy udělají své, a tak se z něj stal král zábavy pro méně vkusem oplývající část populace, tedy pro širé masy. Česká pohádka je hezká, ale není jediná na světě, a viděl jsem spoustu nádherných třeba z německé produkce (to se jim to točí, když mají ty Grimmy), opravdu trošku lepších než ty právě od dobrácky rozšafného ZT, který to ani náhodou nedělá pro peníze. Všechna místa jsem navštívil dávno předtím, než tam páchla noha jeho štábu (naštěstí, dnes bych byl pro nezasvěcené jedním z masy nehledající krásu jihu Čech, ale Troškoturistou).

  Vloženo 6.2.2018 10:43:45

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Dodnes trpí Hoštice tisíci senzacechtivými návštěvníky. Na prodej tam jsou domy a usedlosti, které nikdo nechce ani za polovinu ceny.
  Kde Troška točil, tam klid na bydlení nebude. Hlavně prachy, prachy. A Zemana k tomu. Taky kdo by na ty jeho nesmysly koukal, jenom ta Zemanova klaka, které je bohužel v ČR jak nas.... !

  Vloženo 24.1.2018 10:35:45

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ale, ale, ty bys zapletl pana prezidenta Zemana i do bitvy o Sokolovo. Běž se léčit. Příspěvek je o místě, kde se natáčela pohádka.

   Vloženo 24.1.2018 15:52:13

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Taky dobrej pohádkář.

   Vloženo 24.1.2018 20:53:25

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Zřejmě budu jediný kdo Vás podpoří. Vidím to stejně... :-)
   Nedávno jsem byl v zájezdním autobusu nucen shlédnout Troškův film Babovřesky. Prý abychom se cestou nenudili.
   České filmy mám velice rád, rád je vyhledávám ale u Babovřesek mi bylo poprvé u CZ filmu trapně. Počítal jsem každou minutu, než ta uječená věc skončí a já si budu moci vychutnat pohodu a klid serpentín. Byl to můj první a zřejmě poslední film, který jsem od Trošky viděl...


   Vloženo 24.1.2018 23:17:36

   • Riot 

    Reagovat

     

    Ječení, vřeštění, křik a sprostá slova, tím Troška ohromuje voliče Zemana, však se k němu jako jeden z posledních "umělců" ještě hlásí. A Troska Zeman se má hned co učit, pussy.

    Vloženo 25.1.2018 15:23:19

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    A já nyní viděl videoakademyji vot drahý drahos a to byla teprve síla ....

    Vloženo 25.1.2018 18:45:20

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     и я не понимаю, о чем вы говорите здесь....

     Vloženo 25.1.2018 19:15:46

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace