Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

  Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

  Cestopis.

 • Loutka - Dvorní divadlo

  Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

  Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Která města nabízejí veřejné záchody zadarmo? Budějovice, Třeboň, Hluboká...

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Turisté často neřeší jen jakou památku určitě nesmějí opomenout. Prvním cílem po vystoupení z auta či autobusu bývají veřejné toalety. Samozřejmě služby využívají i obyvatelé příslušných měst. Vedle soukromých provozovatelů chod zajišťují i správy měst. Někde se za používání platí, jinde jsou k dispozici zdarma. Například na toaletách v radniční budově v Budějovicích se neplatí.

Zeptali jsme se v několika městech, která jsou častým cílem turistů. Ve většině za použití toalety lidé zaplatí. Jde o symbolický poplatek. Vybrané peníze pomáhají pokrýt náklady na provoz veřejných toalet.

Pět korun zaplatí lidé v Českém Krumlově. Ve své správě je má Českokrumlovský rozvojový fond a nacházejí se v Horní ulici a na parkovišti pod zámkem. Další veřejné toalety jsou na zámku. Ty už ale nepatří do správy fondu.

Stejnou sumu za použití toalety vyžadují i v Jindřichově Hradci, kde je mají na starost Služby města.

V Českých Budějovicích je takových zařízení víc, za některá se platí, někde je lidé můžou využít bezplatně. O veřejná WC v majetku města se stará Správa domů. V Krajinské ulici a v kulturním domě Slavia se za použití platí pět korun, pánské pisoáry jsou zdarma. Pětikorunu zaplatí návštěvníci na Piaristickém náměstí a na Dlouhé louce, kde jsou k dispozici i sprchy.

„Nově zrekonstruované veřejné záchodky v Krajinské ulici byly původně zdarma, ale po špatných zkušenostech a problémech tam musela být zřízena stálá obsluha jako dohled, aby zabránila ničení dveří, praní prádla, chlazení nápojů, spaní a dalším podobným činnostem. Největší škody spočívaly ve vykopaných dveřích a velké spotřebě vody,“ sdělila tisková mluvčí Jitka Welzlová.

Správa domů provozuje i WC na Sokolském ostrově a přímo v budově radnice. Tady se už nic neplatí. 

 Zadarmo si můžou dojít na WC také návštěvníci Třeboně. „Ve městě máme dvoje veřejné záchodky – v Komenského sadech a u hřbitova. Poplatky za použití se nevybírají, a to z důvodu bezobslužnosti. Rozhoduje ekonomika provozu, v případě obsluhy jsou to mzdové náklady na minimálně dvě střídající se osoby,“ informovala tisková mluvčí města Jitka Bednářová. Toalety spravují Technické služby města, které zajišťují pravidelný úklid.

Na otázku, zda toho lidé nezneužívají a zda se do míst nestahují případně bezdomovci, Jitka Bednářová odpověděla: „Nemáme žádné vedené bezdomovce. Samozřejmě lidi v sociálně tíživé situaci zde žijou, ale mají střechu nad hlavou. Klasičtí bezdomovci tady nejsou.“

Bezplatně lidé můžou využít také toalety v Hluboké nad Vltavou. Veřejné záchodky se nacházejí přímo v infocentru. „Dotuje je město, jde o službu turistům,“ uvedl pracovník turistického infocentra Jan Vlasák. Město buduje nové veřejné toalety na Hlavním parkovišti kousek od centra. Měly by být v provozu ke konci letošního roku nebo na začátku příštího.

 

 

 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Katarina Hejnova  | 

  Reagovat

   

  Tábor nádraží po 17h zadne wc,to je ostuda

  Vloženo 5.2.2014 23:43:37

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace