Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

    Beseda.

  • Bachata pro začátečníky

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

Na jihu Čech nemocnost mírně klesla, chřipková epidemie by se mohla blížit k závěru

Jediná nemocnice v kraji, kde jsou povolené návštěvy, je písecká.

Jediná nemocnice v kraji, kde jsou povolené návštěvy, je písecká.

JIŽNÍ ČECHY - Jak informuje Krajská hygienická stanice, V Jihočeském kraji již pátým týdnem pokračovala chřipková epidemie. Nárůst nemocnosti se již ale zastavil. Výskyt akutních respiračních infekcí byl v osmém kalendářním týdnu 2160 případů na sto tisíc obyvatel regionu. Oproti sedmému týdnu, kdy byl 2192 případy na sto tisíc, poklesla v kraji nemocnost o 1,5 procenta.

 

Nemocnost vyšší než 2000 případů byla v okresech Český Krumlov, Prachatice a České Budějovice, dvoutisícovému výskytu se blíží i v okrese Strakonice. K poklesu nemocnosti celkově o 1,5 procenta došlo ve všech věkových skupinách s výjimkou seniorů, kde naopak vzrostla o 5,6 procenta.

"V našem kraji jsou prokazovány chřipkové viry typu A i B, přitom chřipka typu B je u seniorů prokazována zhruba dvakrát častější. Celkem máme od začátku epidemie hlášeno dvacet čtyři závažných průběhů onemocnění chřipkou, ve třinácti případech bohužel došlo k úmrtí," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. Nemocnost v regionu se postupně přesunula od předškolních a školních dětí do věkové skupiny seniorů.

Nárůst nemocnosti jsme na jihu Čech ve srovnání se sedmým kalendářním týdnem zaznamenali v okresech Písek a mírně i Jindřichův Hradec, všechny zbývající jihočeské okresy již hlásí mezitýdenní pokles nemocnosti. Nejvyšší nemocnost i přes pokles stále hlásí okresy Český Krumlov, Prachatice a České Budějovice.

Co se týče jednotlivých věkových kategorií, nejvyšší hodnoty evidujeme tradičně u předškolních dětí, kde nemocnost v kraji dosáhla v uplynulém týdnu 5774 případů na sto tisíc (mezitýdenní pokles o 0,6 %), a u školních dětí byla 4105 případů na sto tisíc (pokles o 3,2 %). V mezitýdenním srovnání nejvíce vzrostla u seniorů (+ 5,6) a mírně u mladých lidí (kategorie 15 – 24 let, + 0,2 %). U dospělých byla 1266 případů a poklesla o 3,1 procenta," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Nemocnost v okrese Český Krumlov byla v osmém kalendářním týdnu 2588 případů na sto tisíc obyvatel, ve srovnání s předešlým týdnem klesla o 5,9 procenta. V okrese Prachatice byla 2511 případů a poklesla o 5,7 %, v okrese České Budějovice evidovali hygienici 2424 případy (- 1,2 %). V okrese Strakonice byla 1931 případů na sto tisíc (- 1,9 %). V okrese Tábor byla 1891 případů a poklesla o 3 procenta. V okrese Písek byla 1850 případů a vzrostla o 9,1 %, v okrese Jindřichův Hradec byla 1826 případů (+ 0,4 %).

V Jihočeském kraji poklesl v osmém kalendářním týdnu i výskyt chřipky a chřipkových onemocnění na 463 případy na sto tisíc obyvatel (- 3,5 %). Nejvyšší výskyt byl registrován mezi předškolními dětmi (0 – 5 let), a to 1054 případů (- 14 %) a školními dětmi (6 – 14 let) 885 případů (- 16 %). Mezi mladými lidmi (15 – 24 let) klesl výskyt chřipky o 0,6 % na 467 případů, mezi dospělými stoupl o 10 % na 334 případy na sto tisíc, a mezi seniory o 26 % na 165 případů na sto tisíc obyvatel.

Kvůli probíhající epidemii byly nuceny managementy některých zdravotnických a sociálních zařízení v kraji uzavřít zařízení pro návštěvy.

V okrese České Budějovice trvá zákaz návštěv v českobudějovické nemocnici, v Domově pro seniory Hvízdal, v Domově pro seniory Horní Stropnice, Chvalkov a MAMRodinka, v Domově důchodců Máj v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou.

V okrese Český Krumlov stále trvá zákaz návštěv v českokrumlovské nemocnici.

V okrese Jindřichův Hradec je pro návštěvy uzavřena jindřichohradecká nemocnice a Nemocnice Dačice.

Na Písecku je pro návštěvy uzavřena Diakonie ČCE – středisko pobytových služeb Blanka v Písku. Od 7. února je uzavřen Domov Rakovice – domov se zvláštním režimem. Nemocnice zákaz návštěv nemá. 

Na Prachaticku je uzavřena pro návštěvy Nemocnice Prachatice a domov pro seniory Pohoda Netolice.

V okrese Strakonice trvá zákaz návštěv v Nemocnici Strakonice a Nemocnici Volyně. Od 14. února je pro návštěvy uzavřeno Centrum sociální pomoci Vodňany – domov pro seniory, a od 15. února Psychiatrická léčebna Lnáře.

Na Táborsku jsou zakázány návštěvy v Nemocnici Tábor a od 12. února i v Seniorském domě Soběslav.

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace