banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Mosty

    sobota 17.8 18:00 - Planá nad Lužnicí, Ostrov

    Art festival.

  • Tata boys

    sobota 17.8 20:00 - Veselí nad Lužnicí, Hlavní parkoviště veselských pískoven

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Na Vítkův hrádek se má přivést voda. Může jít o nejhlubší vrt u nás

 Autor: Pavel Pechoušek, PR

    Autor: Pavel Pechoušek, PR

LIPENSKO - Do tří let by měla být na Vítkově hrádku konečně voda a odpovídající sociální zařízení. Plánuje to obec Přední Výtoň a Spolek přátel Vítkova hrádku, který tento nejvýše položený hrad (1035 m. n. m.) u nás provozuje. Před začátkem letošní sezóny tu zastřeší podium a přivezou sem dřevěnou sochu Václava IV. Tohle je ta nejlepší zpráva pro všechny milovníky Lipenska.

 

Obec Přední Výtoň a provozovatelé Vítkova hrádku chtějí návštěvníkům přivést tekoucí vodu a s tím spojené odpovídající sociální zařízení. Při každoročních návštěvách, které přesahují 30.000 lidí, zde tuto nedostatečnost řeší dovozem vody v sudech a přenosnými záchody. Vše by měl vyřešit speciální vrt za více než půl milionu korun (cena je uvedena bez technologií).

Vrt, který povede do hloubky cca 120 metrů, bude podle spolku přátel, které Vítkův hrádek provozuje jeden z nejhlubších u nás. Pro vrtaře může být tento projekt velice náročný. „Vítkův hrádek je majetkem obce, ale jsme rádi, že mu Spolek přátel Vítkova hrádku věnuje takovou péči, provádí údržbářské práce a provozuje hrad jako památku tak, aby zůstala zachována jeho historická hodnota. Investice spojené s vybudováním vrtu a sociálního zařízení budou hrazeny z rozpočtu obce. V letošním roce bude zpracována projektová dokumentace a také v tomto roce bude vybudovaná přípojka se dvěma odběrovými místy přímo na hradě," uvedl starosta Přední Výtoně Jan Bittner.

„Jsme si vědomi, že získání souhlasu od MěÚ odboru památkové péče Český Krumlov a CHKO Šumava bude složité, ale jiné řešení není. Musíme zajistit důstojný provoz na hradě. Předpokládám, že se najde oboustranně přijatelné řešení ke spokojenosti všech účastníků," doplnil Bittner.

Podle památkářů je spolupráce s dobrovolníky z Vítkova hrádku ideální. „Spolupracujeme spolu od samého začátku. Konzultují s námi všechny plánované kroky. Diskutujeme, společně se dohadujeme, co je možné a co nejde. Škoda, že to takhle nejde i jinde," uvedl Jiří Havlice z Národního památkového ústavu.

„Od letošního roku navíc intenzivně spolupracujeme s obcí Přední Výtoň a jsme za to velice rádi. Jednání obce zaručuje, že finanční prostředky jsou zajištěny, doufám, že společným úsilím dosáhneme zlepšení životního prostředí na Vítkově hrádku. Myslím, že je to na dobré cestě," doplňuje starostu Bittnera Miroslav Kovačičín, který se obnově Vítkova hrádku věnuje již více než 20 let. Letos v květnu začne 21. sezónu, z toho 16. bude návštěvnická.

Hrad každý rok navštěvuje stále větší množství lidí a každá sezóna tak znamená návštěvnický rekord. Celkově už jím vedený spolek sehnal na obnovu dotace ve výši asi 23 milionů korun. I přes zdravotní potíže, které ho v minulém roce postihly, dále řídí jeho provoz.

Peníze, které vybírají členové spolku ze vstupného na hrad, vkládají především do těch nejnutnějších oprav, například okolních hradeb, starají se o běžnou údržbu a provoz. S takto vydělaných prostředků chtějí mimo jiné zastřešit podium. Po konzultaci s památkáři, přivézt dřevěnou sochu Václava IV. Tento český král zde byl ještě jako nedospělý vězněn. „V plánu je také údržba do masivního spárování hradeb a hradu, což je nekonečná práce," uvádí Kovačičín.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace